Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Noclegi w pobliżu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Jedno z najtragiczniejszych miejsc na mapie Polski – Oświęcim i obozy koncentracyjne Auschwitz-Birkenau, to niewątpliwie miejsce, które zasługuje na historyczny szacunek. Rokrocznie odwiedzają je setki tysięcy osób z Polski i zza granicy, aby uczcić miejsce pamięci śmierci milionów osób podczas II wojny światowej.

Muzeum Auschwitz-Birkenau

Działa nieprzerwanie od 1947 roku jako odpowiedź na konieczność upamiętnienia tragicznej zagłady ludzi w tym miejscu w czasach okupacji nazistowskiej. W muzeum oglądać można nie tylko miejsca kaźni, ale również czasowe, stałe i okolicznościowe ekspozycje. Przez wiele osób uważane jest za jedno z najbardziej poruszających miejsc na całym świecie – jest jednym z nielicznych muzeów, które zwiedza się praktycznie w ciszy.

W Muzeum Auschwitz-Birkenau znajduje się około 150 różnych obiektów budowlanych wraz z rampami wyładunkowymi, drogami, ścieżkami oraz oryginalnie zachowanymi ogrodzeniami, zasiekami i wieżyczkami strażniczymi. Ekspozycja oprócz zewnętrznych budynków składa się z ogromnego zbioru obiektów zebranych za szklanymi szybami w dużych pomieszczeniach: okularów, walizek, butów zebranym Żydom oraz innym ofiarom obozu. Nie brakuje również przedmiotów pozostawionych przez uciekających Niemców, w tym dokumentów, ubrań, mundurów i broni. Oprócz oferty historycznej muzeum przygotowało również ofertę edukacyjną, w tym wystawy i prelekcje prowadzone przez pracowników.

Współczesne miejsce pamięci

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau to miejsce olbrzymiej tragedii nie tylko Żydów, ale również Romów, Słowian i wielu innych narodowości. Przez większość jednak kojarzone jest jako miejsce pamięci poświęcone zagładzie Żydów i holokaustowi. Co roku odwiedzane jest przez liczne wycieczki z Izraela, ale również z Niemiec i Austrii. Na terenie byłego obozu obowiązują nieco inne zasady zachowywania się niż w normalnych muzeach – większą uwagę zwraca się na panującą ciszę oraz fotografowanie.

Najważniejsze informacje dla zwiedzających

Muzeum jest czynne przez cały rok. W grudniu od 7:30-14:00, w styczniu i listopadzie do 15:00, w lutym do 16:00, w marcu i październiku do 17:00, w kwietniu, maju i wrześniu do 18:00, w czerwcu, lipcu i sierpniu do 19:00. Należy dokonać wcześniejszej rezerwacji zwiedzania – dotyczy to również osób indywidualnych.

Ceny biletów dla osób prywatnych wynoszą: 25 zł za ulgowy oraz 30 zł za normalny. W cenę wliczone jest wypożyczenie słuchawkowego przewodnika na 3, 5 lub 6h w zależności od wybranego wariantu zwiedzania. W przypadku grup szkolnych cena za bilet zależna jest od jej wielkości i wynosi od 3 do 5zł.

Polecane obiekty w pobliżu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu