Nysa

Nysa

W województwie opolskim znajduje się wiele niezwykle ciekawych miast, jednak warto zwrócić uwagę w szczególności na Nysę, która posiada nie tylko bardzo bogatą historię, ale również oferuje turystom wiele interesujących sposobów na spędzenie udanego wypoczynku. Liczne zabytki, atrakcje turystyczne oraz ciekawe miejsca przyciągają w te strony każdego roku turystów nie tylko z Polski.

Położenie

Położona w województwie opolskim Nysa to jedno z najciekawszych miast w tej części kraju. Znajduje się ono na pograniczu Przedgórza Sudeckiego oraz Niziny Śląskiej. W okolicy Nysy zlokalizowane są dwa sztuczne zbiorniki wodne, a mianowicie Jezioro Nyskie oraz Jezioro Otmuchowskie, nad którymi można w bardzo ciekawy sposób spędzić wakacyjny odpoczynek, z dala od tłumów i miejskiego hałasu. Warto również wiedzieć o tym, iż przez miasto przepływa rzeka Nysa Kłodzka będąca lewobrzeżnym dopływem Odry.

Warto również wiedzieć o tym, iż w mieście znajduje się stacja kolejowa, z której odbywają się regularne połączenia z innymi miastami województwa opolskiego, jednak turyści z innych części Polski mogą się do Nysy dostać nie tylko własnym środkiem lokomocji, ale również autokarami, które kursują tutaj dosyć często i to z wielu polskich miast.

Najważniejsze fakty historyczne

Nysa to jedno z najstarszych miast w województwie opolskim. Najprawdopodobniej w X wieku na jej terenach istniała już osada i według Jana Długosza ówczesny gród miał założyć Bolesław Krzywousty. O Nysie pierwszy raz usłyszano w 1223 roku, czyli w momencie lokowania na prawie flamandzkim. Na początku XIV wieku Nysa stała się miastem stołecznym Księstwa Nyskiego i w tym czasie zaczęła się rozrastać nie tylko pod względem terytorialnym, ale również prawnym i ludnościowym. W 1428 roku husyci w trakcie swoich wojen zniszczyli nyskie przedmieścia, jednak podziałało to jako bodziec i wzmocniło tylko miasto, które zaczęło się bardzo dobrze rozwijać. W X wieku powstała szkoła parafialna, jednak jednym z ważniejszych wydarzeń w tym czasie było ścięcie księcia opolskiego Mikołaja II. Dzięki dogodnemu położeniu na przecięciu kilku bardzo ważnych szlaków handlowych miasto rozwijało się pod względem gospodarczym, jednak najistotniejsze było wówczas to, iż w dniach św. Jakuba i św. Agnieszki organizowano w mieście targi. W tym czasie powstały cechy złotników oraz farbiarzy, a miasto otrzymało dodatkowe przywileje.

To, że Nysa była bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym potwierdza m. in. fakt, iż w Pradze na bramie Mostu Karola znajduje się herb miasta, jednak jest to również związane z bardzo ważnym wydarzeniem – dostaniem się Nysy w XIV wieku pod panowanie Luksemburgów, a następnie Habsburgów. Silny rozwój reformacji na Dolnym Śląsku doprowadzić do tego, iż w XVI wieku do Nysy przenieśli się wrocławscy biskupi. W związku z tym faktem miasto otrzymało wiele przywilei, co doprowadziło do jeszcze większego rozwoju. Niestety nadejście wojny trzydziestoletniej doprowadziło do upadku miasta, które w pierwszej połowie XVIII wieku przeszło pod panowanie Prus. Na początku XIX wieku Nysę oblężyły wojska napoleońskie, dlatego też przez rok miasto znajdowało się pod francuską okupacją. Kilka lat później władza wrocławskich biskupów przestała istnieć, co wpłynęło na zahamowanie dalszego rozwoju miasta. W tym czasie powstały miejskie wodociągi, kanalizacja, elektryczność, a także miejski teatr. Pod koniec II wojny światowej miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną i w tym okresie doszło do spalenia zabytkowego przedmieścia. Po zakończeniu wojny Nysa powróciła do Polski i rozpoczęła się jej częściowa odbudowa. Niestety kilka lat później zgodnie z nakazem Miejskiego Oddziału Rozbiórkowo-Porządkowego doszło do rozebrania większości ruin znajdujących się na Starym Mieście, a cegły pozostałe po rozbiórce zostały przeznaczone na odbudowę stolicy Polski.

Zabytki, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

Pomimo tego, iż Nysa w trakcie wojny uległa znacznemu zniszczeniu to jednak w mieście zachowało się kilka bardzo ważnych zabytków, które koniecznie należy zobaczyć, wybierając się w te strony. W Nysie znajduje się wiele budynków sakralnych, jednak warto zwrócić uwagę w szczególności na kościół pw. św. Jakuba Starszego i św. Agnieszki, który pochodzi z przełomu wieków. Świątynia może się pochwalić jednym z najbardziej spadzistych dachów w całej Europie. Wybierając się do Nysy, warto zobaczyć znajdujące się tu zespoły klasztorne, które w większości pochodzą z przełomu XVII i XVIII wieku. Mnogość tylu budowli sakralnych związana jest przede wszystkim z faktem, iż w danych latach Nysę zamieszkiwali wrocławscy biskupi, którzy zapoczątkowali budowę tylu przepięknych świątyń.

Dosyć ciekawym miejscem jest również miejski park powstały w XIX wieku. Charakteryzuje go bardzo bogata fauna oraz flora, dlatego też warto się do niego wybrać, aby nieco odpocząć i spędzić ciekawie czas. Interesujący jest również zespół nowożytnych pruskich fortyfikacji Twierdzy Nysa, które zostały wzniesione w XVIII, XIX I XX wieku, a także nyskie mury obronne, wśród których warto zwrócić uwagę na wieżę, z której rozciągają się przepiękne widoki. Spacerując po mieście warto zobaczyć także Fontannę Trytona zlokalizowaną na rynku oraz dwie wieżę: Bramy Ziębickiej i Bramy Wrocławskiej – będące pozostałością po dawnym systemie obronnym.

Noclegi i gastronomia

Szybki rozwój miasta doprowadził do tego, iż Nysę od lat odwiedza wielu turystów, dlatego też w mieście powstało wiele hoteli, pensjonatów oraz moteli, jednak bardzo dobrze rozwija się tutaj również agroturystyka. Dzięki temu każdy turysta bez problemu znajdzie dla siebie nocleg, który spełni wszystkie jego oczekiwania. Jeśli chodzi o zaplecze gastronomiczne to w Nysie znajduje się wiele restauracji, barów, kawiarni oraz pizzerii, które oferują turystom nie tylko lokalne przysmaki, ale również dania kuchni światowej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Nysie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
24 ℃
min. 18 ℃
maks. 26 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
jutro
21 ℃
min. 15 ℃
maks. 21 ℃
opady 10.95 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
21 ℃
min. 14 ℃
maks. 23 ℃
opady 0.12 mm
słabe opady deszczu
2024-07-26
22 ℃
min. 12 ℃
maks. 26 ℃
brak opadów
pochmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!