Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Pięknej Studni w Nysie

Piękna Studnia w Nysie

Nysa jest miastem leżącym na Dolnym Śląsku. To miejsce, do którego powinni zawitać turyści, którzy chcą zobaczyć unikatowe obiekty. Za taki można uznać Piękną Studnię, która jest zlokalizowana w pobliżu nyskiego Rynku, na ulicy Wrocławskiej. To jeden z najbardziej znanych i jednocześnie najpiękniejszych zabytków w Nysie.

Historia studni

Dawniej studnie miały ogromne znaczenie dla ludzi, ponieważ zwykle były jedynym miejscem, z którego można było czerpać wodę pitną. Tak było również w przypadku studni w Nysie. Legenda głosi, że w czasie wojny trzydziestoletniej (pierwsza połowa XVII w.) Szwedzi chcieli by mieszkańcy miasta skapitulowali, dlatego też zatruli wszystkie znajdujące się tam studnie. Mieszkańcom Nysy udało się doprowadzić żyłę wodną na ulicę Wrocławską skąd można było czerpać niezatrutą wodę. Niestety Szwedom udało się zatruć również to źródło wody pitnej, dlatego też miasto ostatecznie kapitulowało. Po tych wydarzeniach nauczeni doświadczeniem mieszkańcy Nysy odbudowali ujęcie wody w taki sposób, by uniemożliwić zatrucie wody. Właśnie wtedy studnia została zabezpieczona przy pomocy solidnej kraty. Odsłonięcie studni nastąpiło we wrześniu 1686 roku.

Piękna Studnia była źródłem wody pitnej dla mieszkańców miasta do 1880 roku, przestano z niej czerpać wodę ze względu na pojawienie się w mieście wodociągów. Na przestrzeni lat obiekt przetrwał między innymi bombardowanie miasta, jednakże nie uległ poważnym zniszczeniom.

Wygląd

Studnia ma głębokość 7 metrów. Krata, która ją osłania jest efektownie zdobiona - dominują tam motywy roślinne oraz zwierzęce. Cembrowina została wykonana z marmuru i również jest pięknie zdobiona, przeważają anielskie głowy oraz smoki.

Studnia obecnie

Dzisiaj Piękna Studnia nie jest miejscem, z którego czerpie się wodę, jednakże stanowi piękny zabytek Nysy. Znajduje się w części miasta, która w czasie wojny uległa poważnym zniszczeniom, w związku z czym wymagała odbudowy. Na tle otaczających ją budynków studnia przepięknie się wyróżnia. Wielu turystów wrzuca do niej grosik obiecując sobie powrót w to miejsce. Studnię warto zobaczyć w godzinach wieczornych, kiedy to jest podświetlana, dzięki czemu wygląda wyjątkowo efektownie.

Polecane obiekty w okolicy Pięknej Studni w Nysie