Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Fontanna Trytona w Nysie

Noclegi w pobliżu Fontanny Trytona w Nysie

Fontanna Trytona w Nysie

Nysa jest miastem leżącym w województwie opolskim. To miejsce, do którego chętnie przyjeżdżają przede wszystkim osoby lubiące łączyć aktywny wypoczynek z możliwością podziwiania interesujących zabytków. Do takich z pewnością można zaliczyć powstałą na przełomie XVI i XVII wieku Fontannę Trytona – jeden z ciekawszych lokalnych zabytków.

Powstanie i pierwowzór

Słynna nyska fontanna jest zlokalizowana u zbiegu dwóch ulic – Brackiej i Celnej oraz rynku. Warto wiedzieć, że była ona wzorowana na rzymskiej Fontannie Trytona Berniniego. Nyska fontanna ma długą historię, powstawała bowiem w latach 1700-1701. Chcąc nawiązać do pierwowzoru, na którym wyryte zostały litery S. P.Q. R. oznaczające Senatu Populusque Romanus (czyli senat i lud rzymski), na nyskiej fontannie Trytona wyryto litery S. P.Q. N., które tłumaczone są jako senat i lud nyski.

Fontanna Trytona dawniej

Nie każdy wie, że niegdyś fontanna wyglądała nieco inaczej niż obecnie. Na starych fotografiach można zobaczyć, że rurki znajdujące się w pyskach delfinów kierowały wodę w innym niż obecnie kierunku. Wówczas strumień był kierowany do granicy niecki, dzisiaj natomiast woda wypuszczana jest prosto z paszcz ssaków. Również położenie małej niecki uległo zmianie na przestrzeni lat – niegdyś mała niecka była skierowana w stronę ulicy Celnej, obecnie natomiast jest położona przodem do frontów kamienic. Przed wybuchem wojny wokół Fontanny organizowany był targ, na którym można było zaopatrzyć się głównie w produkty spożywcze. Po zakończeniu II wojny światowej przez pewien czas wokół fontanny działało rondo, z czasem jednak zrezygnowano z tego rozwiązania.

Co ciekawe Fontanna Trytona obecnie wzbudza zainteresowanie większe niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jest to związane z faktem, że w czasie działań wojennych zniszczeniu uległo wiele zabytkowych nyskich kamienic, które przyciągały uwagę bardziej niż Fontanna Trytona. Dzisiaj to właśnie ona jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta. Rysunek mapy miasta pochodzący z XVI wieku, nie przedstawia stojąca tam obecnie fontanna, jednakże w tym samym punkcie zaznaczona była miejska studnia, z której mieszkańcy miasta mogli czerpać wodę.

Polecane obiekty w pobliżu Fontanny Trytona w Nysie