Noclegi w pobliżu Twierdzy w Nysie


Twierdza w Nysie
Odwiedzając leżącą na Dolnym Śląsku Nysę można być pewnym, że ani przez chwilę nie będziemy się nudzić, bowiem na miejscu na turystów czekają liczne atrakcje. Ważnym punktem miejscowości są znajdujące się tam fortyfikacje, z najbardziej popularną Twierdzą Nysa.
O początkach twierdzy
Za datę powstania pierwszych nyskich fortyfikacji uznaje się rok 1594. Zostały one wybudowane według projektów Johanesa Schneidera z Lindau. W połowie XVII wieku umocnienia zostały przebudowane, postawiono na rozwój obrony skrzydłowej – w tym celu zwiększono ilość bastionów. Do dzisiaj zachował się bastion św. Jadwigi, należy jednak nadmienić, że był on wiele razy przebudowywany.
Historia Twierdzy Nysa
Ważną datą dla fortyfikacji był rok 1741, ponieważ właśnie wtedy Nysa została zdobyta przez króla Fryderyka II. Król miał świadomość, że miasto ma bardzo korzystną lokalizację, w związku z czym postanowił zrobić z niego twierdzę. Nastąpiła przebudowa części fortyfikacji, dodatkowo w mieście powstały Forty Górne, a także reduty: Kapucyńska oraz Kardynalska. Na początku XIX w. Twierdzę Nysa zdobyły wojska napoleońskie. Było to wydarzenie zaskakujące, bowiem tutejsza twierdza była uznawana za jedną z najsilniejszych na starym kontynencie. Po tym wydarzeniu nyskie fortyfikacje były regularnie ulepszane, głównym celem tych działań była chęć nadążania za rozwijającą się techniką militarną.
Przed 1866 rokiem zostały wybudowane nowoczesne jak na owe czasy forty. Ich zadaniem było osłanianie linii kolejowych łączących Nysę z miastem Brzeg. Ważną dla nyskich fortyfikacji datą okazał się rok 1855 – wówczas pojawiły się pociski, które były napełniane nowoczesnymi materiałami wybuchowymi i miały bardzo duży zasięg. W tym okresie Twierdza Nysa znacząco straciła na znaczeniu, a jej poszczególne elementy były z czasem usuwane.
Najważniejsze informacje dla zwiedzających
Twierdzę Nysa można zwiedzać codziennie w godzinach 8:00-16:00. W Bastionie św. Jadwigi można wybrać się na wycieczkę multimedialną trasą turystyczną – wstęp na trasę jest bezpłatny, obowiązuje natomiast opłata za oprowadzenie przez przewodnika, bilet normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł. Szczegółowe informacje na temat Twierdzy Nysa można znaleźć na oficjalnej stronie: http://www.twierdzanysa.com
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!