Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Bramy Wrocławskiej i Ziębickiej w Nysie

Wieże Bramy Wrocławskiej i Ziębickiej w Nysie

Nysa jest miastem położonym w województwie opolskim. To miejsce o długiej historii, mogące poszczycić się dużą ilością interesujących zabytków. Obiektami wartymi uwagi turystów odwiedzających Nysę są między innymi znajdujące się tam mury obronne oraz wieże: Wrocławska oraz Ziębicka.

Mury obronne

Zostały wybudowane dzięki inicjatywie biskupa Przecława z Pogorzeli. Mury powstały w XIV wieku i otaczały miasto. W tamtym okresie w skład murów wchodziło 28 baszt oraz 4 wieże. Mury obronne tworzyły figurę przypominającą czworobok. Decyzja o ich postawieniu była słuszna, ponieważ w pierwszej połowie XV wieku uniemożliwiły wrogowi zdobycie miasta. Na przestrzeni wieków mury były modernizowane, na początku XX wieku w większości zostały rozebrane.

Wieża Bramy Wrocławskiej

Brama Wrocławska, podobnie jak mury obronne, powstała w połowie XIV wieku. Usytuowano ją, wraz z wieżą przybramną, na północnym wschodzie miasta. W szczycie wspomnianej wieży umieszczona została iglica, która uległa zniszczeniu w czasie wojny trzydziestoletniej. Na przełomie XVI i XVII wieku wieża została podwyższona za sprawą manierystycznej attyki – jej zadaniem było zagwarantowanie dodatkowej obrony, jednakże attyka pełniła jednocześnie funkcję dekoracyjną.

Nie wiadomo kiedy dokładnie przebito przyziemie wieży, aby móc poprowadzić nim przejście, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastąpiło to w okresie, kiedy nyskie fortyfikacje były rozbierane (przełom XIX i XX wieku). Po kilku latach w utworzone przejście wmurowany został portal pochodzący z początku XVII wieku. Pochodził on z kamienicy „Pod Patrycjuszem”. Osoby zainteresowane postacią rzeczonego patrycjusza mogą ją zobaczyć w Muzeum Powiatowym w Nysie. Wieża Wrocławska ma 33 m wysokości.

Wieża Bramy Ziębickiej

To druga zachowana wieża w Nysie (zlokalizowana przy ulicy Szopena), została wybudowana w 1350 roku. Ta czworoboczna gotycka wieża była trzykrotnie delikatnie przebudowywana, dwukrotnie ją nadbudowywano. Wieża Bramy Ziębickiej ma cztery kondygnacje, do jej wybudowania wykorzystano zwykłe cegły z dodatkiem ciemniejszego materiału, dzięki czemu udało się uzyskać deseń mający charakterystyczny, dekoracyjny wygląd. Sama wieża jest bardzo efektowna – jej najwyższa kondygnacja jest węższa niż pozostałe.

We wnęce znajdującej się ponad wejściem do wieży znajduje się pochodząca z epoki renesansu figura lwa. Według podań rzeźba została zdobyta podczas wyprawy wojennej, która odbyła się pod koniec XV wieku. Wieżę Bramy Ziębickiej w okresie wakacyjnym można zwiedzać – warto się na to zdecydować, bowiem z wieży roztacza się widok na całą Nysę.

Polecane obiekty w pobliżu Bramy Wrocławskiej i Ziębickiej w Nysie