Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Powiatowego w Nysie

Muzeum Powiatowe w Nysie

Nysa to piękne miasto położone na Dolnym Śląsku. Na jego terenie znajduje się wiele obiektów wartych uwagi turystów. Jednym z nich jest Muzeum Powiatowe. Placówka znajduje się w Pałacu Biskupim na ulicy Biskupa Jarosława 11.

Historia muzeum

Pierwsze muzeum na terenie Nysy powstało pod koniec XIX wieku (1897 r.), mieściło się ono wówczas w dawnej komendanturze garnizonu nyskiego. W pierwszych latach swojej działalności muzeum miało nieco ponad 30 tys. eksponatów. W czasie II wojny światowej piecza nad muzeum została przekazana miastu. Z obawy o bezpieczeństwo eksponatów spora część eksponatów została przewieziona między innymi do Domaszowa (Czechy). Okazało się to słusznym krokiem, ponieważ eksponaty, które na czas wojny pozostały w muzeum spłonęły.

Po wojnie postanowiono ponownie otworzyć muzeum. Zbiory, które przywieziono z ówczesnej Czechosłowacji powróciły do Nysy, do muzeum trafiły także nowe eksponaty pochodzące przede wszystkim z miejscowych kościołów. Wówczas muzeum miało siedzibę w dawnej klinice chirurgicznej. W 1984 r. eksponaty przeniesiono do Pałacu Biskupiego biskupów wrocławskich, gdzie muzeum mieści się do dzisiaj.

Wystawy

Na terenie muzeum znajduje się 10 wystaw stałych, wśród nich są między innymi: Pradzieje ziemi nyskiej, Procesy czarownic na pograniczu nysko – jesenickim oraz Sztuka i rzemiosło artystyczne od XVI-XIX wieku. Ostatnia ze wspomnianych wystaw jest bardzo rozbudowana, zajmuje bowiem aż dziewięć sal. Eksponaty przedstawiają obiekty pochodzące między innymi z epoki gotyku, renesansu oraz baroku. Na wystawie można zobaczyć meble mieszczańskie oraz dworskie np. fotele, szafy czy komody. Poza stałymi ekspozycjami w muzeum organizowane są wystawy czasowe. Ponadto na terenie Muzeum Powiatowego regularnie prowadzone są różnego rodzaju warsztaty dla dzieci.

Przydatne informacje

Muzeum Powiatowe w Nysie jest czynne w godzinach:

  • poniedziałek – nieczynne
  • wtorek – piątek 9:00 – 15:00
  • sobota – niedziela 10:00 – 15:00
  • w sezonie wakacyjnym (1 czerwiec – 30 wrzesień) godziny pracy muzeum w środę są przedłużone do 17:30

Ceny biletów wstępu do muzeum: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł, grupowy normalny 7 zł (grupa powyżej 4 osób), grupowy ulgowy 5 zł (grupa powyżej 4 osób). Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.muzeum.nysa.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Powiatowego w Nysie