Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jakuba Starszego i Św. Agnieszki Panny i Męczennicy w Nysie

Kościół Św. Jakuba Starszego i Św. Agnieszki Panny i Męczennicy w Nysie

Odwiedzając położoną na Dolnym Śląsku Nysę nie można narzekać na brak miejsc, które można zwiedzić. Punktem, do którego powinien wybrać się każdy przebywający w mieście turysta jest monumentalna bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, usytuowana w rynku. Bazylika jest najwyższą budowlą w Nysie, nie sposób zatem jej przeoczyć.

Historia bazyliki

Bazylika powstawała na przestrzeni XIV i XV w. Przez wieki świątynia wielokrotnie była narażona na różnego rodzaju zniszczenia, jednakże jej sylwetka nie uległa zmianie. Po pożarze w XVI wieku świątynia została przebudowana, zmieniono wówczas sklepienia sieciowe, a także pokryto dach łupkiem. W XVII oraz XVIII wieku zdecydowano się na modernizację kościoła w stylu barokowym, co było w tym czasie bardzo popularnym zabiegiem. Wówczas usunięto gotyckie ołtarzy oraz nie pasujące do nowego stylu witraże i rzeźby. Pod koniec XIX wieku nastąpiła ponowna modernizacja kościoła, nadano jej stylu neogotyckiego i dobudowano kruchtę zachodnią, która obecnie stanowi główne wejście do świątyni. W czasie II wojny światowej kościół uległ znacznym zniszczeniom – ucierpiały m.in. dach, organy oraz grupa tęczowa. Wnętrze świątyni zostało w dużej części zdewastowane. Po tych zdarzeniach kościół odbudowywano do 1961 roku.

Wygląd

Bazylika oglądana od zewnątrz robi ogromne wrażenie ze względu na swoją imponującą bryłę oraz potężny dach. Wystrój świątyni w znacznej części pochodzi z XX wieku, kiedy to został odrestaurowany. Zwiedzając kościół warto zwrócić uwagę na portale w kruchtach bocznych, które pochodzą z XV w., a także rzeźbione wsporniki, które można zobaczyć w niektórych kaplicach (w kościele jest ich aż 18). Przy świątyni znajduje się imponująca wieża o czterech kondygnacjach, czyli dzwonnica. Budowano ją przez kilkadziesiąt lat na przełomie XV i XVI wieku. Niestety nigdy nie ukończono jej budowy i w dalszym ciągu pozostaje ona niedokończona. Uwagę zwiedzających przykuwają również efektowne dekoracje rzeźbiarskie.

Przydatne informacje

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki jest obiektem, który można zwiedzać. Dużą atrakcją jest fakt, że kilka razy w roku można zwiedzać również podziemia świątyni. Więcej informacji na temat kościoła można znaleźć na stronie: http://www.bazylika-nysa.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Jakuba Starszego i Św. Agnieszki Panny i Męczennicy w Nysie