Nowy Sącz

Nowy Sącz – miejscowość, która słynie na całą Polskę z innowacji wprowadzonych w gospodarce energii odnawialnej, jedno z najbardziej nowoczesnych i ekologicznych miejsc w całym kraju to również jedno z ciekawszych miejsc na urlop. Nie dość, że ekologiczne, to wyjątkowo malownicze i urokliwe.

Położenie geograficzne

Nowy Sącz położony jest w województwie małopolskim i posiada status miasta na prawach powiatu. Zamieszkiwany jest przez ponad 80 tysięcy mieszkańców co sprawia, że jest trzecim pod względem liczebności tutejszej ludności, ale także i powierzchni miastem w całym województwie. Posiada rozbudowany węzeł komunikacyjny, dzięki czemu komunikacja i transport z jednego miejsca do drugiego jest ułatwiona i wygodna. Miasto stanowi również główny ośrodek turystyczny regionu Sądecczyzny, chętnie odwiedzany przez turystów o każdej porze roku.

Fakty historyczne

Nowy Sącz to jedno z najstarszych miast nie tylko w Małopolsce, ale też w całej Polsce. Oficjalnie lokowane zostało 8 listopada 1292 roku przez czeskiego króla Wacława II z dynastii Przemyślidów, znanym w Polsce z wprowadzenia urzędu starosty. To właśnie dzięki Wacławowi II miasto zyskało wiele korzyści i przywilejów. Dodatkowo znajdowało się na szlaku handlowym prowadzącym na Węgry, co skutecznie sprzyjało rozwojowi tutejszych obszarów. W XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego, w mieście wybudowano solidny zamek i mury służące do obrony. Mimo, że w średniowieczu Nowy Sącz był nawiedzany przez liczne katastrofy takie jak pożary i zarazy, rozwijał się prężnie stając się – drugim po Krakowie – centrum handlu i ośrodkiem gospodarczym. Podczas I wojny światowej miasto tymczasowo okupowane było przez Rosjan, a następnie przez siły państw centralnych. Ponownie w obszarze wyzwolonej, odrodzonej Polski znalazło się zaraz po zakończeniu tej wojny w 1918 roku.

Ciekawostki o Nowym Sączu

To tutaj w 1409 roku król Władysław Jagiełło wraz z księciem litewskim Witoldem układali plany bitewne przeciwko Krzyżakom. W zasadzie od czasów panowania Jagiellonów aż do okresu rozbiorów Polski miasto to pełniło bardzo ważną funkcję terytorialną i sądowniczą, będąc siedzibą sądów szlacheckich. Od początku istnienia miasto to było bardzo ważnym ośrodkiem politycznym, związanym z wieloma znanymi postaciami historycznymi i wydarzeniami o doniosłym znaczeniu. Spośród takich wydarzeń warto wymienić obronę Nowego Sącza, gdy dzięki bohaterstwu tutejszych mieszkańców został uwolniony od najeźdźców szwedzkich po potopie szwedzkim w 1655 roku. Nieco później król Jan III Sobieski podczas powrotu po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem, właśnie na tym obszarze poznał swoją przyszłą żonę – królową Marię Kazimierę. Obecnie Nowy Sącz znany jest przede wszystkim z bardzo dobrze rozwiniętej gospodarki zasobami odnawialnymi. Warto wiedzieć, że to tutaj przez wieki tworzył się również aktualnie funkcjonujący system terytorialny i sądowniczy.

Charakterystyczne atrakcje

Jednym z najważniejszych elementów, które koniecznie trzeba zwiedzić jest ratusz – serce miasta, siedziba najważniejszych władz tutejszego obszaru, którego obecny kształt pochodzi z XIX wieku, kiedy to ratusz został na nowo odbudowany, ponieważ pierwotny budynek uległ zniszczeniom podczas pożaru. Innym cennym zabytkiem Nowego Sącza jest bazylika kolegiacka świętej Małgorzaty – jeden z najstarszych kościołów w całej Polsce, pochodzący z przełomu XIII/XIV wieku i wyróżniający się unikalnymi elementami gotyckimi i barokowymi. Oprócz tej bazyliki koniecznie warto zwiedzić inne kościoły: św. Rocha, św. Heleny, św. Wawrzyńca czy św. Kazimierza. Architektura sakralna jest tu wyjątkowo bogata – w Nowym Sączu poza kościołami zwiedzić można liczne klasztory, kapliczki, ale również synagogę i bożnicę.

Elementem, który spodoba się zwłaszcza pasjonatom polskiej historii wojennej, są zabytkowe mury obronne Nowego Sącza wybudowane za czasów Kazimierza Wielkiego. Innym obiektem godnym polecenia jest powstały równolegle z murami obronnymi miasta Zamek Królewski, a w zasadzie jego ruiny ze świetnie zachowanymi fragmentami fortyfikacji miejskiej. Nie brak tu również domów, które przeniosą nas w przeszłość i pozwolą zapoznać się z architekturą reprezentującą gotyk lub renesans. Z kolej kulturę ludową Sądecczyzny najlepiej zaprezentuje i przedstawi Sądecki Park Etnograficzny.

Noclegi i gastronomia

W Nowym Sączu istnieje bardzo dobrze rozbudowana baza noclegowa, która umożliwia znalezienie wygodnego zakwaterowania zarówno w kwaterach prywatnych, jak i hotelach czy schroniskach. Najdroższe oferty związanie są z lokalami umieszczonymi w najbardziej historycznych obszarach miasta. Miasto posiada wiele różnorodnych lokali, w których możemy delektować się kuchnią tradycyjną, a przy okazji wspaniałym wystrojem wnętrza. Ceny są również zróżnicowane ze względu na wygląd i położenie danego lokalu gastronomicznego. Warto wybrać się i skosztować regionalnych dań kuchni Sądecczyzny.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Nowym Sączu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
19 ℃
min. 11 ℃
maks. 20 ℃
opady 8.22 mm
umiarkowane opady deszczu
jutro
9 ℃
min. 4 ℃
maks. 11 ℃
opady 2.08 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
6 ℃
min. 2 ℃
maks. 8 ℃
opady 1.09 mm
śnieg z deszczem
2024-04-18
3 ℃
min. 1 ℃
maks. 6 ℃
opady 0.12 mm
śnieg z deszczem

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!