Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu

Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu

Sądecki Park Etnograficzny to jedno z najciekawszych miejsc nie tylko w Nowym Sączu, ale i także w całej okolicy, umożliwiający poznanie bogatej, owianej licznymi legendami i zagadkami historii oraz kultury Ziemi Sądeckiej.

Żywa historia

Jeden z najpiękniejszych skansenów w Polsce został wzniesiony na urokliwym wzniesieniu, pośród drzew, na ponad 20-hektarowej działce. Turyści w malowniczym sąsiedztwie przyrody mogą podziwiać blisko 70 różnorodnych obiektów historycznych ukazujących drewnianą architekturę i tradycyjną kulturę ludową Sądecczyzny. Znajdziemy tu między innymi: cerkiew greckokatolicką, zbór protestancki i kościół katolicki, a także dworski folwark, szkołę ludową, osadę Cyganów karpackich oraz typowe gospodarstwa Łemków, Lachów, Pogórzan i Górali Łąckich, czyli mniejszości etnicznych, które niegdyś licznie zamieszkiwały rejony Sądecczyzny.

Skansen to miejsce, w którym można przeżyć niezapomnianą podróż w czasie, której nie doświadczymy w żadnym innym muzeum. Żywy kontakt z historią i kulturą oddziałuje na wyobraźnie każdego z nas. Zwiedzanie zaciekawi zarówno dzieci, jak i dorosłych. Warto zobaczyć dom zielarki, spichlerze i kuźnię, a także łemkowską chatę z Wierchomli Wielkiej, która według legend nawiedzana jest przez tajemnicze duchy. Jednym z największych, a zarazem najbardziej interesujących zabytków jest łemkowska cerkiew św. Dymitra wzniesiona w XVIII wieku. Została przeniesiona z miejscowości Czerne, a po przeprowadzeniu prac konserwatorskich została otwarta dla zwiedzających. Od 2004 roku odbywają się tu grecko-katolickie nabożeństwa.

Zaplanuj wizytę

Zwiedzanie skansenu w okresie letnim, od 1 maja do 15 października odbywa się w godzinach 10:00 – 18:00, natomiast poza sezonem od 16 października do 30 kwietnia od godz. 9:00 do 15:00. W poniedziałki park etnograficzny jest nieczynny. Cena biletu normalnego wynosi 14 zł, natomiast ulgowego 8 zł. Poza sezonem obowiązuje jedna cena 7 zł. Za usługę przewodnicką należy zapłacić 50 zł. Istnieje także możliwość zakupu biletu rodzinnego.

Przy ul. Lwowskiej znajduje się "Miasteczko galicyjskie", gdzie goście mogą podziwiać rynek z ratuszem, piekarnię, karczmę i dwór, w których znajdują się restauracje, a także noclegi utrzymane w niezwykłym XIX-wiecznym klimacie.

Na stronie muzeum www.muzeum.sacz.pl znaleźć można więcej szczegółowych informacji na temat Sądeckiego Parku Etnograficznego.

Polecane obiekty w pobliżu Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu