Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Jeśli chcemy dobrze poznać historię danego miasta, to powinniśmy znaleźć lokalne muzeum, gdzie można podziwiać zbiory archeologiczne, historyczne, ale także przyrodnicze czy etnograficzne. Będąc więc w Nowym Sączu warto zajrzeć do tutejszego Muzeum Okręgowego, które ma swoją siedzibę w tzw. Domu Gotyckim.

Dom Gotycki

Budynek, będący główną siedzibą muzeum, zwany jest Domem Gotyckim lub Domem Kanonicznym. Znajduje się on przy ulicy Lwowskiej, obok Bazyliki Kolegiackiej św. Małgorzaty, przecznicę od nowosądeckiego rynku. Budynek powstał na przełomie XV oraz XVI stulecia i służył jako budynek pomocniczy dla bazyliki. Później przeszedł w prywatne ręce, a następnie po II wojnie światowej trafił pod zarząd państwowy. Przeprowadzono tu wtedy remont generalny, który trwał w latach 1959-1965. Po latach budynek został zwrócony parafii, która jednak zgodziła się, by muzeum mogło tu funkcjonować przez kolejne 30 lat.

Historia muzeum

Pierwsze zbiory w Nowym Sączu zaczął kolekcjonować Józef Wieniawa-Zubrzycki, który na te cele przeznaczył swój budynek przy ulicy Jagiellońskiej. Znalazła tam miejsce także biblioteka. Zbiory, które tam trafiły, nigdy jednak nie były pokazywane na miejscu. Wystawy odbywały się na terenach należących do miasta, np. w miejskim ratuszu. Po I wojnie światowej znaleziono miejsce dla zbiorów muzeum i biblioteki w odbudowanym Zamku Królewskim. Otwarcie nastąpiło w 1938 roku, a już rok później podczas okupacji, duża część zbiorów została rozkradziona. Od 1965 roku zbiory można oglądać w Domu Gotyckim. Ze starych eksponatów zachowało się tylko 161 sztuk, ale wciąż do muzeum trafiały kolejne przedmioty i dokumenty.

Zbiory

W ramach muzeum działa kilka oddziałów. Na terenie Nowego Sącza znajdują się: Sądecki Park Etnograficzny, Miasteczko Galicyjskie oraz Galeria Marii Ritter. Trzy inne oddziały znajdują się poza Nowym Sączem. W Domu Gotyckim można podziwiać kilka wystaw stałych. Poświęcone są one sztuce cerkiewnej oraz sztuce ludowej z czasu XVIII, XIX i początku XX stulecia. Dodatkowo można oglądać wystawę sztuki cechowej od XIV wieku. Ciekawostką są również portrety przedstawiające burmistrzów Nowego Sącza z przełomu XIX i XX stulecia.

Podstawowe informacje

Godziny otwarcia:

  • wtorek-czwartek 9:30 – 15:00
  • piątek 9:00 – 17:00
  • sobota 9:00 – 16:00

Ceny biletów: bilet normalny: 8 zł, bilet ulgowy: 5 zł. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.muzeum.sacz.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu