Murzasichle

Murzasichle

Idealnym miejscem na letnie korzystanie z uroków życia są polskie góry, które można podziwiać z różnych perspektyw. Murzasichle to licząca niespełna półtora tysiąca mieszkańców wieść podhalańska położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Miejscowość roztacza się na wysokości 820-950 m n. p.m. na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską.

Historia

Na kartach historii o Murzasichlu informacje znajdziemy już w 1630 roku. To właśnie wtedy do polany u stóp Tatr przybiegł, uciekający przed prawem pańszczyźnianym z rejonów Nowego Sącza Łukasz Sądelski. Wierząc legendzie osiadł na terenie ówczesnego „Cyryla” (dzisiejszej Capówki), gdzie wraz z pomocą swoich czterech synów wybudował dom z drewnianych, okrągłych belek, do wykończenie którego wykorzystał mech leśny. Mężczyźni odznaczali się wysokim wzrostem i niezwykłą siłą. To właśnie od niej zabrało się przezwisko nadane im przez górali. Ciekawostką jest fakt, że Łukasz nazwał swoich synów „Łukaszczykami”, a to obecnie jedno z najpopularniejszych nazwisk w miejscowości. Dalej legenda opowiada o próbie połączenia się dwóch sąsiadujących osad: Stasikówki z mieszkańcami Sichły. Owo spotkanie miało się odbyć na terenie dzisiejszego Muru. Jednak na skutek feralnego nieszczęścia, jakim prawdopodobnie była epidemia wszystkie osoby zginęła na Murze, którego nazwa nawiązuje do tego zdarzenia („mor” znaczy śmierć). Do czasów drugiej wojny światowej Mur i Zasichle stanowiły jedną gromadę w ten sposób, że mieszkańcy Muru załatwiali istotne sprawy gminne u sołtysa w Murzasichlu. Ciekawostką jest fakt w jaki łączono ich nazwy: Mur-Zasichła. Po zakończeniu wojny, a więc w 1945 roku, gdy Mur został administracyjnie przyłączony do osady Stasikówka, Sichla otrzymała nazwę dzisiejszą, czyli Murzasichle. To z jedna z legend tłumacząca intrygującą nazwę wioski, jednak wśród mieszkańców funkcjonuje też druga koncepcja, która skupia się przede wszystkim na członach jej nazwy.

Pierwsza cząstka „mur” nawiązuje do wspomnianej w poprzedniej historii osady, „sichła” to w jednych źródłach podmokły las, inne natomiast pojęcie to definiują jako pary unoszące się w dolinie nad bagnami lub torfowiskami. Wiele wskazuje na to iż nazwa zostawała zaczerpnięta z rumuńskiego dialektu Wałochów. Lud ten docierał na tereny współczesnej Polski od XV do XVII wieku, pozostawiając po sobie wiele niezrozumiałych nazw i zapisków. Najprostsza wersja tłumaczące nazwę wioski mówi iż jest to wieś za jakimś bagnem, czy lasem.

Mała, spokojna miejscowość, mogłoby się wydawać, że bez głębszych tradycji, kryje w sobie, a właściwie w nazwie intrygującą zagadkę, na którą odpowiedź prawdopodobnie już nigdy nie poznamy. Warto wspomnieć, jak należy wymawiać nazwę wioski. Prawidłowa wymowa brzmi: Mur-zaśichle, jednak w regionalnej gwarze funkcjonują także określenia takie jak: Sichła, czy Za Sichłom.

Za górami, za lasami…

Tajemnicza nazwa to jeden z elementów, zapadających w pamięci turystów. Jednak miasteczko słynie przede wszystkim z niezwykle malowniczego położenia na zboczach tatrzańskich gór. Urokliwe górskie zabudowania na tale najwyższych szczytów to krajobraz często oglądany na widokówkach. Położenie w samym sercu gór, dosłownie z dala od cywilizacji gwarantuje niezwykłą radość z górskich wędrówek na łonie natury z nutką tajemniczości.

Atrakcje

Perełką zabytkową w wiosce jest niezwykle urokliwy drewniany Kościół Najświętszej Maryi Panny. Warto dodać że góralska świątynia została wybudowana zaledwie 22 lata temu, a przy jej budowie trudnili się miejscowi mieszkańcy. Budowla urzeka z zewnątrz, jednak w środku warto zobaczyć równie piękny ołtarz w formie tryptyku.

Murzasichle jest na tyle atrakcyjną miejscowością, gdyż stwarza możliwości podziwiania niemalże wszystkich najpiękniejszych zakątków Tatr. Jednym z nich jest z pewnością Dolina Pięciu Stawów, rozciągająca się między Morskim Okiem, a Kozim Wierchem. Największym zbiornikiem wodnym jest Wielki Staw ( jego powierzchnia wynosi ponad 34 ha, natomiast głębokość przekracza 80 m), obok niego znajdują się: Przedni Staw, Mały Staw, Czarny Staw i Zadni Staw. Przez niektórych geografów razem z Doliną Roztoką tworzą jedną, malowniczą całość, na terenie której znajduje się najpotężniejszy wodospad w Tatrach – Siklawa. Widok spływającej z impetem krystalicznej wody już od ponad stu lat przyciąga turystów, których spowija często tworząca się mgiełka, która idealnie oddaje tajemniczy charakter Tatr. Będąc w Dolinie Pięciu Stawów trudno nie wybrać się do rozciągającego się w pobliżu Morskiego Oka. To zdecydowanie jeden z najchętniej odwiedzanych zakątków Tatr, który co roku gości tysiące turystów. Trudno nie zachwycić się urokiem trzydziesto-cztero hektarowego „oka” pływającego u podnóża najwyższych szczytów. Wzdłuż jeziora przebiega czerwony szlak, prowadzący na najwyższy polski szczyt, czyli majestatyczne Rysy. Z wysokości dwóch i pół kilometra bez jednego metra roztacza się panorama, która dosłownie zapiera dech w piersiach. W Polsce jest to jedyny szlak prowadzący na szczyt. Rozpoczyna się w pobliżu Schroniska nad Morskim Okiem i wiedzie przez Morski Staw. Na jego pokonanie należy przeznaczyć nawet cztery godziny.

Góralskie chaty zapraszają

Dlaczego warto odwiedzić maleńkie Murzasichle skoro w pobliżu znajdują się jedne z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w Polsce? Dlatego, że Murzasichle to spokój, przestrzeń i radość z przebywania na łonie natury. W ostatnich latach infrastruktura turystyczna w wiosce uległa znacznej rozbudowie. W ofercie noclegowej znajdziemy luksusowy hotel jak i przytulne pensjonaty. Góralskie chaty do doskonałe miejsca, aby poczuć regionalny i miejscowy klimat, który z pewnością zagwarantuje nam miejscowa ludność z barwną gwarą i kulturą. Niepodważalnym rarytasem na całym Podhalu jest oscypek, który w żadnym innym miejscu w Polsce nie smakuje tak wyjątkowo. Połączenie górskich przygód z tajemniczą historią wioski, regionalną kulturą, a także góralską architekturą to baśniowa kraina, która czeka na każdego z nas pełna przygód i niespodzianek.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Murzasichlu.

Mapa

Aktualności

-
OW Giewont
Murzasichle, ul. Budzowa 3b

Już w styczniu w Murzasichlu odbędzie się 6-dniowy obóz dla miłośników sportów zimowych (dzieci w wieku 6-17 lat). Uczestnicy, podzieleni na grupy, będą mogli udoskonalić swoją technikę, lecz nie zabraknie miejsca również dla początkujących. W programie wyjazdu znajdą się także zawody narciarskie, zajęcia tematyczne i wiele atrakcji (lodowisko, kulig, wyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej – termy, konkursy i bale), a wszystko w pięknej, podhalańskiej scenerii, gdzie każde zimowisko należy do udanych.

Wstęp: 1490 zł

Parking: na posesji

www.facebook.com/events/484127755286463

-
Murzasichle
Murzasichle

28 grudnia centrum rozrywki Snowz organizuje wyjazd do Murzasichla na 6-dniowy pobyt, podczas którego będzie można spędzić czas na nartach i snowboardzie oraz wziąć udział w wystrzałowej zabawie sylwestrowej. Grupa organizuje szkolenia narciarskie - podstawowe oraz dla zaawansowanych, zapewnia gry i zabawy (hokej na śniegu, kuligi, ogniska, projekcje filmów itp.) oraz mnóstwo atrakcji. Tej zimy w Murzasichlu zapowiada się wspaniała zabawa dla aktywnych oraz huczne powitanie Nowego Roku. Szczegółowe informacje pod nr telefonu podanym poniżej.

Wstęp: 1099 - 1599 zł

www.facebook.com/events/1979272548983219

Kontakt: info@snowz.pl / 606 652 254

-
Willa Lichajówka
Małe Ciche, ul. Lichajówki 6a

W miejscowości Małe Ciche (7 km od Murzasichla) w dniach 8–12 listopada odbędzie się ciekawy 5-dniowy trening personalny. Wbrew pozorom nie chodzi o ćwiczenia nad kondycją fizyczną lecz psychiczną. Trening skierowany jest do osób zainteresowanych swoim rozwojem i budowaniem relacji z ludźmi. Zajęcia pomogą zrozumieć własne nawyki i potrzeby oraz nauczą okazywania emocji. W warsztatach mogą wziąć udział osoby, które chciałyby polepszyć swoje relacje z ludźmi i z samym sobą oraz które chcą nauczyć się funkcjonowania w grupie. Być może to szansa na przełamanie swoich słabości i zakończenie praktykowania utartych życiowych schematów.

Wstęp: 1850 zł

Parking: na posesji

www.facebook.com/events/779983658840667

Kontakt: zapisy - biuro@bcb-szkolenia.pl / informacje – 503 024 749

prognoza pogody

dzisiaj
5 ℃
min. -4 ℃
maks. 5 ℃
brak opadów
lekkie zachmurzenie
jutro
0 ℃
min. -4 ℃
maks. 1 ℃
opady 0.14 mm
rain and snow
pojutrze
-3 ℃
min. -5 ℃
maks. -2 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
2020-11-30
-5 ℃
min. -7 ℃
maks. -3 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!