Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej w Murzasichlu

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej w Murzasichlu

Kościółek w Murzasichlu jest pięknym, estetycznym oraz świetnie zachowanym budynkiem wykonanym z drewna w pełni góralskim stylu, który cieszy swoim niepowtarzalnym wyglądem od około 62 lat. Powstanie tego cudownego obiektu architektonicznego było efektem społecznej inicjatywy mieszkańców kilku okolicznych miejscowości. Będąc w Murzasichlu warto zobaczyć tą perełkę drewnianej architektury.

Architektura

To, co zdecydowanie cieszy oko, to nietuzinkowa struktura budowli. Bez wątpienia na pierwszy plan wysuwa się dach z ciemnego drewna krytego gontem, który styka się z ziemią. Dopiero potem wzrok wychwytuje front, czyli drzwi wejściowe z niewielkim daszkiem, które wykonane są nie z czarnego, lecz z jasnego drewna. To nieczęsto spotykane rozwiązanie poprzez kontrast tworzy niezapominany klimat i charakter całej budowli.

Cała świątynie jest bardzo spójnie wkomponowana w otaczający ją krajobraz. Otóż na tło składają się drzewa iglaste i kamienno – drewniany murek. Wieżyczkę z malutkim krzyżem ufundowała pani Doktor Nowicka – germanistka, która podczas II Wojny Światowej utraciła rodzinę z rąk Nazistów.

Zabytki kultury

W samym wnętrzu zdecydowanie warto zobaczyć co najmniej trzy najważniejsze dzieła. Tabernakulum wykonane na wzór motywów skrzyń podhalańskich, Tryptyk w Ołtarzu Głównym, który jest pomniejszoną kopią XV-wiecznego tryptyku z Opatówka oraz Ołtarz Męki Pańskiej wykonany przez ludowego rzeźbiarza Józefa Janosa z Dębna. Nie można również nie wspomnieć o przepięknych witrażach, jak i stacjach drogi krzyżowej, które zostały wykonane przez uzdolnionego artystę ludowego Jana Jachymiaka pochodzącego z wsi Tylmanowa.

Przydatne wskazówki dla zwiedzających

Często zdarza się, że podczas niektórych mszy czy uroczystości występują regionalne zespoły z Murzasichla – warto o tym pamiętać, wybierając się na zwiedzanie kościoła. Msze święte rozpoczynają się w sobotę o godzinie 18:00. W sezonie (lipiec i sierpień) godzina zostaje przesunięta na 19:30. W niedziele i święta msze odbywają się o 8:00, 11:00 i 17:00. W sezonie (lipiec i sierpień) msza z godz. 17:00 zostaje przesunięta na 20:00.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej w Murzasichlu