Mrągowo

Mrągowo

Mrągowo to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, które znane jest głównie z tego, iż każdego roku organizowany jest w nim Piknik Country cieszący się dużą popularnością zarówno wśród okolicznych mieszkańców, jak i turystów wybierających się na wakacyjny odpoczynek. Liczne zabytki, a także atrakcje turystyczne przyciągają do tego miasta wielu turystów, jednak warto nieco bliżej przyjrzeć się temu, co ma ono do zaoferowania podróżnym, poznając najważniejsze fakty i informacje.

Położenie

Mrągowo zlokalizowane jest na Pojezierzu Mrągowskim, będącym częścią Pojezierza Mazurskiego a z administracyjnego punktu widzenia należy do województwa warmińsko-mazurskiego. Tereny, w których obrębie położone jest Mrągowo, charakteryzują się dosyć dużą liczbą jezior, a także pagórków, które razem tworzą przepiękny krajobraz. Dzięki temu wakacyjny urlop spędzony w tym właśnie miejscu z pewnością będzie należeć do bardzo udanych.

Najważniejsze fakty historyczne

Określenie początków istnienia miasta jest dosyć trudne, ponieważ nie zachowały się żadne dokumenty świadczące o tym zdarzeniu, jednak warto wiedzieć, iż na jednej z miejskich pieczęci znajduje się 1348 rok, od którego powoli toczy się historia tego miasta. Podczas odnowienia w 1444 pierwotnego przywileju lokacyjnego miasto uzyskało prawa miejskie, co umożliwiło rozwój osadnictwa oraz rzemiosła. W II połowie XV wieku miasto zostało zniszczone oraz ograbione podczas wojny trzynastoletniej, na skutek czego okoliczne tereny weszły we władanie państwa krzyżackiego. W 1698 roku w Mrągowie wybuch pożar, w wyniku którego spłonęła większość lokalnych budynków, które jednak z czasem zostały odbudowane. Na przełomie XVII i XIX wieku powstała szkoła oraz nowy kościół, wybudowano również spichlerz, w którego obrębie powstała dzielnica rzemieślnicza. W 1812 roku przez Mrągowo przemaszerowały wojska napoleońskie, które dopuściły się wielu zniszczeń, a lokalna ludność ze względu na usunięcie ze szkół ojczystego języka zaczęła stopniowo maleć. Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń w całej historii Mrągowa było otwarcie wąskotorowej kolei, która połączyła stację Mrągowo Wąskotorowe z Kętrzynem. Na początku XX wieku pociągnięto sieć wodno-kanalizacyjną, las położony nad jeziorem Juno przekształcono w park, na którego terenie powstał nie tylko amfiteatr, ale również kilka obiektów o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. W czasie II wojny światowej został zniszczony cmentarz żydowski, a polską ludność poddano eksterminacji. W Mrągowie oraz jego najbliższej okolicy znajdowało się wiele obozów jenieckich, a zamieszkałych w nich ludzi zmuszano do ciężkiej pracy. Od 1945 do 1947 roku miasto zwało się Ządźbork, natomiast po roku 1947 na część Krzysztofa Mrongowiusza przybrało nazwę Mrągowo.

Mrągowskie zabytki

W Mrągowie znajduje się kilka ciekawych budowli kultu religijnego, które z pewnością warto zobaczyć, wybierając się w te strony. Pierwsza to prawosławna cerkiew wzniesiona w 1895 roku, która została zdewastowana podczas Nocy Kryształowej. Kolejne zabytkowe budynki to kościół ewangelicki wzniesiony w XVII, a także kościół katolicki pw. św. Wojciecha wzniesiony w stylu neogotyckim pod koniec XIX wieku. Wybierając się do Mrągowa, warto również zwrócić uwagę na centralną budowlę tutejszego rynku, czyli ratusz, który został wybudowany w I połowie XIX wieku, w którym obecnie mieści się oddział Muzeum Warmii i Mazur. W mieście tym znajdują się również takie budowle jak Wieża Bismarcka (można ją oglądać tylko z zewnątrz), budynki koszar wybudowane w 1898 roku (obecnie znajduje się w nich szkoła oraz mieszkania), Stara Chata (najstarszy miejski budynek, w którym obecnie mieści się restauracja), a także zabytkowe kamienice położone przy mrągowskim centrum.

Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Jedną z ciekawszych atrakcji Mrągowa jest Miasteczko Mrongoville znajdujące się na peryferiach miastach, które powstało w stylu dzikiego zachodu. Kolejną ciekawą atrakcją zwłaszcza dla zwolenników historii jest Muzeum Sprzętu Wojskowego, w którego zbiorach znajduje się kilkanaście wojskowych pojazdów, z których najstarszy pochodzi z okresu II wojny światowej. Wybierając się natomiast nad jezioro Czos warto zwrócić uwagę na znajdujący się w tym miejscu amfiteatr, na którego terenie każdego roku odbywają się liczne imprezy kulturalne, wśród których warto wymienić przede wszystkim Piknik Country, Festiwal Muzyki Kresowej, a także Mazurską Noc Kabaretową. Nad wspomnianym jeziorem znajduje się ponadto promenada oraz molo, którymi można wybrać się na pieszą wycieczkę krajoznawczą.

Noclegi oraz lokalna baza gastronomiczna

Z racji tego, iż do Mrągowa każdego roku przyjeżdża wielu turystów, to baza noclegowa w tym mieście jest bardzo dobrze rozwinięta i każdy turysta może zatrzymać się nie tylko w kilku gwiazdkowych hotelach, ale również pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, domkach letniskowych, gospodarstwach agroturystycznych oraz kempingach, które znajdują się głównie nad pobliskimi jeziorami. Decydując się na nocleg na łonie natury, można liczyć przede wszystkim na ciszę oraz spokój, co dla turystów pragnących uciec od miejskiego zgiełku odgrywa zasadniczą rolę.

Wakacyjny odpoczynek to jednak nie tylko nocleg, ale również zaplecze gastronomiczne, które również w mieście jest dosyć dobrze rozwinięte. Liczne pizzerie, restauracje serwujące zarówno polskie, jak i światowe dania oraz bary szybkiej obsługi z pewnością nie doprowadzą do braku apetytu. Będąc jednak w Mrągowie, warto skosztować świeżych ryb pochodzących wprost z pobliskich jezior, których można skosztować w restauracjach „Stara Chata”, "Smaki Mazur" a także „Chata Mazurska”. W Mrągowie znajduje się ponadto kilka kawiarni i lodziarni, w których można skosztować przepysznych deserów takich jak lody, ciasta oraz ciasteczka. Większość tych obiektów znajduje się głównie w okolicy centrum, jednak poza jego granicami również można liczyć na przepyszne jedzenie, które powinno przypaść do gustu nawet najbardziej wymagjąycym.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Mrągowie.

Mapa

Aktualności

Tenis Club Mrągowo
Mrągowo, ul. Młodkowskiego 40

Tenis Club w Mrągowie organizuje otwarty trening, który ma na celu przygotowanie zawodników do zimowej edycji ekstremalnego biegu Runmageddon Intro oraz Rekrut Hardcore. Prowadzący przygotowali dla uczestników ćwiczenia crossfitowe oraz kilka przeszkód, których można spodziewać się na finałowych biegach (m.in. w lutym i marcu). Dla osób, które wykażą się najlepszą sprawnością i charakterem przygotowano również nagrody. Warto odwiedzić Mrągowo i sprawdzić poziom przygotowania do nadchodzących ekstremalnych zawodów Runmageddon.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

www.runmageddon.pl/imprezy/otwarty-trening-runmageddon-tenis-klub-mragowo-mragowo-20-01-2018

-
Vitalny Domek
Mrągowo, Ruska Wieś 2c

16 grudnia w pobliżu Mrągowa odbędą się nietypowe warsztaty pod hasłem „Jak ubrać swoją osobowość?”. Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które nie odnajdują się w ubraniowych zakupach oraz dla wszystkich, którzy pragną zmienić zawartość swojej szafy i pozbyć się znanego wszystkim problemu „nie mam się w co ubrać”. Organizatorzy pokażą, jak odpowiednio dobrać ubrania do sylwetki i wiele sposobów na to, aby każde zakupy były udane. Nie zabraknie wskazówek z wizażu oraz kolorystyki. Warsztaty poprowadzi coach wizerunku Barbara Malinowska.

Wstęp: 720 zł

Parking: na posesji

nudoodporne.pl/oferta/207-12-09-ubierz-swoja-osobowosc

-
Hotel Mercure
Mrągowo, ul. Giżycka 6

Wszystkich zainteresowanych pszczelarstwem z pewnością zaciekawi wydarzenie, które odbędzie się w Mrągowie już 17 listopada. Mowa o spotkaniu Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich, na którym zostaną poruszone bardzo ciekawe tematy – wykładowcy opowiedzą m.in. o czystości wosku i jego wpływie na stan rodzin pszczelich. Spotkanie jest skierowane nie tylko do członków stowarzyszenia, ale również dla rodzin i wszystkich chętnych, którzy chcą dowiedzieć się wielu ciekawostek w tej dziedzinie. Zapisów można dokonywać przez podany niżej formularz.

Wstęp: 450 zł – 690 zł – pobyt 3-dniowy z noclegiem / 250 zł – pełne uczestnictwo bez noclegów

Parking: na posesji

onedrive.live.com/survey?resid=E8CCCA699362207F!173&authkey=!AGFw3ZZyZ1jCZko

prognoza pogody

dzisiaj
8 ℃
min. 4 ℃
maks. 9 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
11 ℃
min. 6 ℃
maks. 13 ℃
brak opadów
bezchmurnie
pojutrze
10 ℃
min. 6 ℃
maks. 11 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-03-03
8 ℃
min. 5 ℃
maks. 10 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!