Mrągowo

Mrągowo

Mrągowo to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, które znane jest głównie z tego, iż każdego roku organizowany jest w nim Piknik Country cieszący się dużą popularnością zarówno wśród okolicznych mieszkańców, jak i turystów wybierających się na wakacyjny odpoczynek. Liczne zabytki, a także atrakcje turystyczne przyciągają do tego miasta wielu turystów, jednak warto nieco bliżej przyjrzeć się temu, co ma ono do zaoferowania podróżnym, poznając najważniejsze fakty i informacje.

Położenie

Mrągowo zlokalizowane jest na Pojezierzu Mrągowskim, będącym częścią Pojezierza Mazurskiego a z administracyjnego punktu widzenia należy do województwa warmińsko-mazurskiego. Tereny, w których obrębie położone jest Mrągowo, charakteryzują się dosyć dużą liczbą jezior, a także pagórków, które razem tworzą przepiękny krajobraz. Dzięki temu wakacyjny urlop spędzony w tym właśnie miejscu z pewnością będzie należeć do bardzo udanych.

Najważniejsze fakty historyczne

Określenie początków istnienia miasta jest dosyć trudne, ponieważ nie zachowały się żadne dokumenty świadczące o tym zdarzeniu, jednak warto wiedzieć, iż na jednej z miejskich pieczęci znajduje się 1348 rok, od którego powoli toczy się historia tego miasta. Podczas odnowienia w 1444 pierwotnego przywileju lokacyjnego miasto uzyskało prawa miejskie, co umożliwiło rozwój osadnictwa oraz rzemiosła. W II połowie XV wieku miasto zostało zniszczone oraz ograbione podczas wojny trzynastoletniej, na skutek czego okoliczne tereny weszły we władanie państwa krzyżackiego. W 1698 roku w Mrągowie wybuch pożar, w wyniku którego spłonęła większość lokalnych budynków, które jednak z czasem zostały odbudowane. Na przełomie XVII i XIX wieku powstała szkoła oraz nowy kościół, wybudowano również spichlerz, w którego obrębie powstała dzielnica rzemieślnicza. W 1812 roku przez Mrągowo przemaszerowały wojska napoleońskie, które dopuściły się wielu zniszczeń, a lokalna ludność ze względu na usunięcie ze szkół ojczystego języka zaczęła stopniowo maleć. Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń w całej historii Mrągowa było otwarcie wąskotorowej kolei, która połączyła stację Mrągowo Wąskotorowe z Kętrzynem. Na początku XX wieku pociągnięto sieć wodno-kanalizacyjną, las położony nad jeziorem Juno przekształcono w park, na którego terenie powstał nie tylko amfiteatr, ale również kilka obiektów o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. W czasie II wojny światowej został zniszczony cmentarz żydowski, a polską ludność poddano eksterminacji. W Mrągowie oraz jego najbliższej okolicy znajdowało się wiele obozów jenieckich, a zamieszkałych w nich ludzi zmuszano do ciężkiej pracy. Od 1945 do 1947 roku miasto zwało się Ządźbork, natomiast po roku 1947 na część Krzysztofa Mrongowiusza przybrało nazwę Mrągowo.

Mrągowskie zabytki

W Mrągowie znajduje się kilka ciekawych budowli kultu religijnego, które z pewnością warto zobaczyć, wybierając się w te strony. Pierwsza to prawosławna cerkiew wzniesiona w 1895 roku, która została zdewastowana podczas Nocy Kryształowej. Kolejne zabytkowe budynki to kościół ewangelicki wzniesiony w XVII, a także kościół katolicki pw. św. Wojciecha wzniesiony w stylu neogotyckim pod koniec XIX wieku. Wybierając się do Mrągowa, warto również zwrócić uwagę na centralną budowlę tutejszego rynku, czyli ratusz, który został wybudowany w I połowie XIX wieku, w którym obecnie mieści się oddział Muzeum Warmii i Mazur. W mieście tym znajdują się również takie budowle jak Wieża Bismarcka (można ją oglądać tylko z zewnątrz), budynki koszar wybudowane w 1898 roku (obecnie znajduje się w nich szkoła oraz mieszkania), Stara Chata (najstarszy miejski budynek, w którym obecnie mieści się restauracja), a także zabytkowe kamienice położone przy mrągowskim centrum.

Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Jedną z ciekawszych atrakcji Mrągowa jest Miasteczko Mrongoville znajdujące się na peryferiach miastach, które powstało w stylu dzikiego zachodu. Kolejną ciekawą atrakcją zwłaszcza dla zwolenników historii jest Muzeum Sprzętu Wojskowego, w którego zbiorach znajduje się kilkanaście wojskowych pojazdów, z których najstarszy pochodzi z okresu II wojny światowej. Wybierając się natomiast nad jezioro Czos warto zwrócić uwagę na znajdujący się w tym miejscu amfiteatr, na którego terenie każdego roku odbywają się liczne imprezy kulturalne, wśród których warto wymienić przede wszystkim Piknik Country, Festiwal Muzyki Kresowej, a także Mazurską Noc Kabaretową. Nad wspomnianym jeziorem znajduje się ponadto promenada oraz molo, którymi można wybrać się na pieszą wycieczkę krajoznawczą.

Noclegi oraz lokalna baza gastronomiczna

Z racji tego, iż do Mrągowa każdego roku przyjeżdża wielu turystów, to baza noclegowa w tym mieście jest bardzo dobrze rozwinięta i każdy turysta może zatrzymać się nie tylko w kilku gwiazdkowych hotelach, ale również pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, domkach letniskowych, gospodarstwach agroturystycznych oraz kempingach, które znajdują się głównie nad pobliskimi jeziorami. Decydując się na nocleg na łonie natury, można liczyć przede wszystkim na ciszę oraz spokój, co dla turystów pragnących uciec od miejskiego zgiełku odgrywa zasadniczą rolę.

Wakacyjny odpoczynek to jednak nie tylko nocleg, ale również zaplecze gastronomiczne, które również w mieście jest dosyć dobrze rozwinięte. Liczne pizzerie, restauracje serwujące zarówno polskie, jak i światowe dania oraz bary szybkiej obsługi z pewnością nie doprowadzą do braku apetytu. Będąc jednak w Mrągowie, warto skosztować świeżych ryb pochodzących wprost z pobliskich jezior, których można skosztować w restauracjach „Stara Chata”, "Smaki Mazur" a także „Chata Mazurska”. W Mrągowie znajduje się ponadto kilka kawiarni i lodziarni, w których można skosztować przepysznych deserów takich jak lody, ciasta oraz ciasteczka. Większość tych obiektów znajduje się głównie w okolicy centrum, jednak poza jego granicami również można liczyć na przepyszne jedzenie, które powinno przypaść do gustu nawet najbardziej wymagjąycym.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Mrągowie.

Aktualności

-
Muzeum Regionalne
Piecki, ul. Zwycięstwa 48

Muzeum Regionalne w Pieckach (16 km na południe od Mrągowa) zaprasza wszystkich chętnych na zajęcia z garncarstwa, które odbędą się podczas 4-dniowych warsztatów. Wydarzenie organizuje Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Pegaz. Zajęcia obejmują kręcenie naczyń na kole oraz ręczne lepienie w glinie. Będąc w tym czasie w Mrągowie warto poznać tę ważną dla regionu tradycję, tym bardziej, że z programu zajęć można skorzystać w ciągu 4 dni. Pobyt w Muzeum to także okazja do zapoznania się z wystawami placówki, warto tutaj zobaczyć kolekcję sztuki ludowej – m. in. gliniane figurki sakralne, które gromadziła Walentyna Dermacka z magnackiego rodu Sapiehów.

 

Wstęp: 8 zł/osoba/dzień

 

Parking: na ulicy

www.it.mragowo.pl/warsztaty-garncarskie,1,4200,pl.html

Kontakt: 509 215 536

Molo miejskie
Mrągowo, skwer Jana Pawła II

W ramach Letnich Koncertów Na Deptaku będziemy mogli usłyszeć zespół, nominowany do nagrody muzycznej „Fryderyków”. Na uczczenie Nocy Świętojańskiej posłuchamy utworów, opartych na ludowych bajaniach i legendach. Tradycyjne przyśpiewki wzmocni współczesne brzmienie instrumentów, oparte na kontrabasie. Podczas koncertu zobaczymy także Teatr Światła i Mrągowską Scenę Tańca Współczesnego.

Wstęp wolny

Parking przy ulicy

www.it.mragowo.pl/noc-swietojanska,1,4191,pl.html

Amfiteatr nad jeziorem Czos
Mrągowo, Jaszczurcza Góra 1

Już po raz 19 zaproszeni wykonawcy będą bawić widzów podczas Nocy Kabaretowej. Artyści tacy jak Kabaret Ani Mru Mru, Artur Andrus, Jerzy Kryszak, Kabaret pod Wyrwigroszem oraz Kabaret Jurki, będą bawić widzów w amfiteatrze położonym przy niezwykle urokliwym jeziorze Czos. W programie przewidziany jest również występ laureatów prestiżowego Przeglądu Kabaretów PAKA – Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn.

 

Wstęp: 95 - 200 zł

paka.pl/2017/07/08/19-mazurska-noc-kabaretowa

prognoza pogody

dzisiaj
18 ℃
min. 17 ℃
maks. 20 ℃
opady 0.75 mm
lekki deszcz
jutro
20 ℃
min. 14 ℃
maks. 22 ℃
opady 4.95 mm
umiarkowany deszcz
pojutrze
15 ℃
min. 13 ℃
maks. 16 ℃
opady 0.66 mm
lekki deszcz
2017-06-27
20 ℃
min. 15 ℃
maks. 20 ℃
opady 0.72 mm
lekki deszcz
noclegi w Mrągowie

noclegi w Mrągowie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!