Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Ewangelickiego w Mrągowie

Kościół Ewangelicki w Mrągowie

Kościół ewangelicki w Mrągowie mieści się przy ul. Kościelnej w pobliżu niewielkiego skweru, w którym znajduje się pomnik Jana Pawła II. Jako budowla sakralna pochodzenia pruskiego przykuwa wzrok swoją monumentalnością.

Historia

Początki budownictwa sakralnego w tym miejscu sięgają I połowy XV wieku, kiedy to powstał pierwszy drewniany kościół. Został on jednak zniszczony przez pożar, który niejednokrotnie trawił Mrągowo. Dopiero w 1734 roku postawiono w tej samej lokalizacji ówczesny murowany kościół ewangelicki. Jego modyfikacje stanowią sporą część całej historii budynku. Niejednokrotnie zmieniano jego kształt architektoniczny, a także dbano o wnętrze, które do dzisiaj pięknie się prezentuje.

Do 1786 roku teren wokół świątyni traktowano jak cmentarz. Ze względów sanitarnych władze zakazały jednak następnych pochówków w tym miejscu. Kolejnym ważnym wydarzeniem było umieszczenie w obiekcie w 1816 roku tablicy upamiętniającej śmierć mieszkańców, którzy brali udział w wojnie z francuską armią powracającą z Rosji. Niestety nie zachowała się ona do dzisiejszych czasów. W 1885 roku dobudowano absydę, natomiast w roku 1863 dokonano kosztownego remontu organów w samym Królewcu za sprawą wielkiego mistrza Scherweita. Niestety kościelne organy nie przetrwały do czasów dzisiejszych.

Początkiem XX wieku utworzono wielkie plany na temat rozbudowy Kościoła. Zaniechano ich jednak z powodu braku funduszy. 1945 rok nieciekawie zapisał się w historii kościoła z powodu pożaru spowodowanego przez Armię Czerwoną. Prawie doszczętnie spaliła się wtedy cała budowla. Odbudowy podjęto się dopiero w roku 1952, natomiast pierwsze nabożeństwo po czasach wojny odprawiono w 1961 roku.

Wnętrze kościoła

Cały budynek jest murowany, nie zachowała się w nim żadna drewniana część po wcześniejszym kościele. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że przykościelna wieża stanowi najstarszy element architektoniczny tego kompleksu, ponieważ widnieje na niej napis w postaci roku 1705. Wystrój Kościoła jest dosyć skromny. W oknach nad prezbiterium widnieją mieniące się kolorami witraże. Pośrodku stoi ołtarz, którego tło stanowi ogromny drewniany krzyż. Strop, tak jak i ławnice w budynku są wykonane z drewna. Podświetlenie natomiast stanowią patynowe żyrandole oraz świeczniki. Po lewej stronie znajdują się schodki prowadzące na chór oraz drewnianą ambonę.

Zwiedzanie Kościoła

W świątyni odprawiane są msze ewangelickie w niedziele i święta o godzinie 10:30. Kancelaria parafialna jest czynna we wtorki oraz piątki w godzinach 10:00 – 12:00. Zwiedzanie obiektu jest bezpłatne, po wcześniejszym uzgodnieniu z pastorem.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Ewangelickiego w Mrągowie