Morąg
Leżący w krainie historycznych Prus Górnych Morąg to urokliwe miasteczko, które ze względu na swoje położenie jest coraz chętnie odwiedzane przez wielu turystów nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Bogata historia, kilka ciekawych zabytków, atrakcji turystycznych oraz interesujących miejsc to najlepszy powód do tego, aby na wakacyjny odpoczynek wybrać się właśnie do tej miejscowości.
Położenie
Morąg to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto od północnego-wschodu graniczy z jeziorem Skiertąg, natomiast po drugiej stronie znajduje się Rozlewisko Morąskie, w którego okolicy można podziwiać wiele bardzo ciekawych gatunków wodnego ptactwa.
Najłatwiej dotrzeć do Morąga samochodem, jednak w mieście funkcjonuje oddział PKS, a także prywatne linie autobusowe, dzięki czemu można bez problemu dostać się z większości największych polskich miast. W mieście znajduje się również stacja kolejowa, dlatego zwolennicy jazdy pociągiem powinni dotrzeć tu bez żadnych problemów.
Najważniejsze fakty historyczne
Ustalenie dokładnej daty powstania miejscowości Morąg nie da się niestety ustalić, jednak historycy uważają, iż miało to miejsce około XIII wieku. Dzisiejsze tereny Morąga należały niegdyś do Prus Górnych, a około 1280 roku na miejscu dawnej osady Krzyżacy rozpoczęli budowę drewnianej strażnicy, którą kilkadziesiąt lat później zastąpiono murowaną. W 1327 roku nieopodal zamku – Hermann von Öttingen założył miasto Morąg, do którego dostępu broniło Jezioro Morąskie, Młyński Strumień, Staw Młyński, a także dwa wykopane rowy, które zostały wypełnione wodą. Na przełomie XIV i XV wieku miasto zyskało plan czworokąta poprzez otoczenie go murami obronnymi. W tym samym czasie wzniesiono kościół pw. św. Piotra i Pawła, natomiast w samym sercu miasta zbudowano ratusz. Na początku XV wieku miasto zajęły wojska Władysława Jagiełły, natomiast podczas wojny polsko-krzyżackiej zostało spalone.
Przez wiele lat Morąg był członkiem Związku Pruskiego, natomiast po zakończeniu wojny trzynastoletniej pozostało ono w Prusach Zakonnych stanowiących lenno Polski. Od 1525 roku miasto było siedzibą starosty książęcego i w tym czasie doszło do częściowej rozbiórki tutejszego zamku. Materiały z rozbiórki zamku zostały jednak wykorzystane do budowy pałacu Dohnów, który obecnie stanowi jeden z najciekawszych zabytków Morąga. Pod koniec XVII wieku w mieście wybuchł pożar, który zniszczył nie tylko miejski ratusz, ale również wybudowany wspomniany wcześniej pałac Dohnów. Z czasem jednak zaczęto odbudowywać stopniowo miasto, co trwało prawie 50 lat. W latach późniejszych miasto okupowane było przez rosyjskie wojska, a także wojska Napoleona Bonapartego, którego wojska dwukrotnie przechodziły przez tereny miasta.
Zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca
Jednym z ważniejszych zabytków Morąga są pozostałości po zamku krzyżackim, który w 1815 roku został rozebrany, jednak od pewnego czasu trwają wokół niego prace, które mają na celu jego odbudowę. Istnieje możliwość jego zwiedzenia, z czego oczywiście warto skorzystać, wybierając się w te strony. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest miejski ratusz, który został wzniesiony w I połowie XV wieku. Budowla kilkukrotnie została zniszczona, jednak dzięki przeprowadzonej renowacji można go bez problemu zwiedzać. Obecnie w budynku tym swoją siedzibę mają pozarządowe organizacje.
Pod koniec XVI wieku rozpoczęła się budowa pałacu Dohnów, przy którym znajduje się niewielki zespół parkowy, na którego terenie można spędzić naprawdę bardzo ciekawy i przyjemny dzień. Pałac zlokalizowany jest w samym centrum miasta, a obecnie mieści się w nim siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Jeśli chodzi o pozostałe ciekawe budowle, które koniecznie należy zobaczyć to warto wymienić przede wszystkim gotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła, prawosławną cerkiew św. Włodzimierza, a także pozostałości dawnych murów obronnych miasta.
Osoby, które chciałyby nieco odpocząć od miejskiego hałasu powinny wybrać się zarówno nad Jezioro Skiertąg, nad którym znajduje się plaża oraz molo, jak i nad Rozlewisko Morąskie stanowiące obecnie malowniczy system bagienny. Okolice Jeziora Skiertąg to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej miejscowości, ponieważ można nad nim nie tylko wypocząć, ale również podziwiać przepiękne gatunki lokalnego ptactwa wodnego.
Baza noclegowa i gastronomiczna
Morąg to stosunkowo duża miejscowość, która każdego roku odwiedzana jest przez wielu turystów. Baza noclegowa jest tutaj dobrze rozwinięta. Można znaleźć zakwaterowanie zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach. Znajduje się tu kilka hoteli o różnym standardzie, a także wiele gospodarstw agroturystycznych, dzięki czemu każda osoba powinna bez problemu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jeśli chodzi natomiast o zaplecze gastronomiczne, to w miejscowości znajduje się kilka restauracji oferujących dania kuchni polskiej oraz europejskiej, a także pizzeria, w której można skosztować przepysznych włoskich przysmaków. Zwolennicy słodkości znajdą coś dla siebie w jednej z kilku kawiarni oferujących nie tylko ciasta i pyszną kawę, ale również lody.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Morągu.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!