Noclegi w pobliżu Cerkwi św. Włodzimierza w Morągu
Cerkiew św. Włodzimierza w Morągu
Cerkiew pod wezwaniem świętego Włodzimierza, wybudowana w Morągu przy ulicy Jana Henryka Dąbrowskiego, przyciąga wielu turystów, którzy postanowili zwiedzić to piękne malownicze miasteczko położone w województwie warmińsko – mazurskim. Cerkiew jest cerkwią prawosławną i filialną, należącą do parafii świętego Mikołaja w Ornecie, w dekanacie Gdańsk, diecezji białostocko - gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz świątynią współużytkowaną przez Kościół Ewangelicko – Augsburski.
Trudne losy świątyni
Cerkiew to dawna kaplica cmentarna najprawdopodobniej z 1920 roku, stojącą na starym cmentarzu ewangelickim i od roku 1964 będącą miejscem spotkań dla prawosławnych. Cała budowla, wznosząca się na kamiennej podmurówce, składa się z ośmiobocznej kaplicy oraz przyległego do niej prostokątnego pomieszczenia, będącego niegdyś kostnicą. Świątynia jest wymurowana z cegły z otynkowanym, przystosowanym do potrzeb nabożeństw wnętrzem. Spiczasty dach pokrywa czarna dachówka. Najprawdopodobniej już pod koniec roku 1947 w Morągu odprawiano nabożeństwa, które – podobnie jak w innych grupach ludności prawosławnej – w prywatnych domach mógł organizować ksiądz Eugeniusz Naumow, jednak na tamtą chwilę zorganizowanie w tym miejscu parafii prawosławnej okazało się niemożliwe.
Parafię udało się utworzyć dopiero w maju 1964 roku z inicjatywy księdza Anatola Ławreszuka z Olsztyna, Eugeniusza Chrola i Piotra Waszczuka z Morągu. Na zaproszenie pana Chrola ksiądz Ławreszuk przyjechał do Morąga, aby ochrzcić mu córkę i przy okazji dowiadując się, że okolicę zamieszkuje spora ilość ludności prawosławnej, postanowił pozyskać cerkiew z cmentarza ewangelickiego w celu odprawiania w niej nabożeństw. Początkowo były to jednak nabożeństwa bardzo skromne, ponieważ w kaplicy stały jeszcze stare ławki, brakowało ikon, ikonostasu i innych elementów wystroju. Świątynia była mocno zniszczona, okna prawie całkowicie były zabite deskami, a sufit i przykrywający cerkiew dach wymagały natychmiastowego remontu. W kwietniu 1967 roku filialna parafia została przekazana proboszczowi parafii w Ornecie - księdzu Anatalowi Kirykowi. W tamtym czasie liczyła ona 30 rodzin prawosławnych.
Współpraca prawosławnych i ewangelików
Finalnie 28 marca 1972 roku kaplica w Morągu została przekazana na własność dla parafii prawosławnej w Ornecie. Udało się zawrzeć umowę z pastorem ewangelickim o wspólnym korzystaniu z obiektu. Proboszcz zwrócił się wkrótce do biskupa diecezjalnego o pomoc finansową niezbędną do wyremontowania świątyni. Udało mu się ją otrzymać i budowlę odrestaurowano. Przez lata cerkiew była wielokrotnie okradana, a nawet dwa razy podpalona przez włamywaczy w 1997 roku, po czym wymagała kapitalnego remontu, nad którym czuwał ksiądz Włodzimierz. Od 1987 roku cerkiew jest wpisana do rejestru zabytków. W 2014 roku przeprowadzono gruntowną renowację - odnowiono wnętrze i częściowo elewację, odrestaurowano drzwi, a także wymieniono okna.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!