Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Rozlewiska Morąskiego

Rozlewisko Morąskie

Morąg zasłynął nie tylko jako ośrodek wypoczynkowy, miejsce z ciekawą historią, ale również cenny pod względem przyrodniczym i kulturowym obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Jednym z najpiękniejszych terenów, ukochanym zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych gości jest malownicze Rozlewisko Morąskie. Naturalnie „rozlana” woda i otaczające ją tereny zielone to obszar atrakcyjny dla turystów, ale również chroniony prawem.

Forma ochrony prawnej

Rozlewisko Morąskie jest użytkiem ekologicznym. To pozostałość ekosystemu o niewielkiej powierzchni, która nie ma dużego znaczenia gospodarczego, ale jest ważna w celu zachowania różnorodności biologicznej. Taki terenami mogą być zadrzewia śródpolne, oczka wodne, bagna, łąki czy wydmy. Współcześnie jest to najczęściej stosowana forma ochrony tych zasobów, których nie można objąć ochroną obszarową (park narodowy, krajobrazowy, rezerwat przyrody, obszar chronionego krajobrazy, sieć Natura 2000).

Historia

Dawne Jezioro Morąskie zostało osuszone w 1867 r. z inicjatywy prywatnego właściciela, za zgodą władz miasta. Ze źródeł historycznych wynika, że w średniowieczu zbiornik nosił pruską nazwę Mawrin, Maurin lub Morin. W wiekach średnich woda z owego jeziora doprowadzana była drewnianymi kanałami do miejskiej studni, z której następnie mogli korzystać mieszkańcy. Najprawdopodobniej do osuszenia akwenu i zmienienia na łąki przyczyniła się eutrofizacja i zanieczyszczenie wód jeziornych (najpewniej odbierało zanieczyszczenia z miasta). Nie wiadomo jednak, kiedy i w jaki sposób dawne jezioro ponownie napełniło się wodą.

Walory przyrodnicze i turystyczne

Rozlewisko Morąskie ma przede wszystkim charakter bagienny, dlatego siedliska znalazło tu wiele gatunków roślin wodno-błotnych oraz ponad 180 gatunków ptaków, z czego 18 zostało wpisanych do "Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”. Użytek ekologiczny jest również przystankiem dla ptaków migrujących szczególnie gęsi, kormoranów, bielików, mew, rybitw i batalionów.

Powierzchnia rozlewiska wynosi ok. 129 ha, jego długość wynosi niespełna 2 km, natomiast szerokość ok. 1 km. Obecnie teren jest rekultywowany, tzn. przywracane są wartości użytkowe i przyrodnicze, terenom które uległy zniszczeniu na skutek działalności człowieka (odprowadzanie ścieków). Na terenie rozlewiska wybudowano nową ścieżkę spacerową oraz wieże widokowe, z których można podziwiać sekretne życie ptaków oraz piękne krajobrazy. Powstała też ścieżka edukacyjna o długości trzech kilometrów, a także umieszczono specjalne tablice z informacjami. Teren ten sprzyja aktywnej rekreacji na świeżym powietrzu, połączonej z edukacją.

Polecane obiekty w okolicy Rozlewiska Morąskiego