Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu w Morągu

Pałac w Morągu

Pałac Dohnów w Morągu to jeden z najpiękniejszych budynków mieście, a z pewnością jeden z najcenniejszych pod względem historycznym i kulturowym. Wybudowany został w latach 1562 - 71 w stylu barokowym, jako miejska rezydencja pruskiego rodu szlacheckiego – Dohna. Wielokrotnie przebudowywana budowla znajduje się nieopodal Jeziora Skiertąg, na ulicy Jana Henryka Dąbrowskiego 54.

Historia

Członkowie rodu Dohna przybyli na teren Prus w połowie XV wieku, jako rycerze zakonu krzyżackiego. Za protoplastę rodziny uznaje się rycerza Stanislausa, który za zasługi dla zakonu uzyskał znaczny majątek. W kolejnych latach ród powiększał swoją fortunę, między innymi budując okazały Pałac w Słobitach czy zameczek w Morągu, który początkowo był główną siedzibą rozrastającego się rodu Dohnów. W 1697 roku pożar zniszczył znaczną część zabytkowej zabudowy Mrągowa, w tym również pałac Dohnów, a w nim bogate, cenne wnętrza, rodowe archiwum oraz unikatowe zdobienia. Niestety, przez kolejna lata zamek popadał w ruinę. W latach 1717 – 1719 został odbudowany na polecenie rodu, jednak nadano budowli bardziej reprezentacyjny charakter pałacu. Odtąd stał się ważną pruską rezydencją. Barkowa budowla została wzbogacona o zestaw zegarów słonecznych, których przeznaczenia nie znamy do dziś.

Zwiedzanie

Pałac otoczony jest niewielkim parkiem. Podczas działań zbrojnych II wojny światowej pałac został poważnie zniszczony przez armię sowiecką. Odbudowę rozpoczęto dopiero w 1975 roku i trwała 10 lat. Od 1986 roku pałac jest własnością Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, które prowadzi tu Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera, prezentujące najwybitniejszego mieszkańca Morąga - Herdera oraz sztukę i rzemiosło artystyczne regionu byłych Prus oraz dzisiejszych Warmii i Mazur. Herder był filozofem, pastorem i pisarzem, który wprowadził do filozofii romantycznej pojęcie ludowości, ponieważ był zafascynowany jej naturalnością i pierwotnością. Czerpał z niej prawdę oraz własną tożsamość. Jego dzieło „Głosy ludów w pieśniach” zapoczątkowało zbieranie utworów ludowych, między innymi przez braci Grimm.

Zwiedzanie

Muzeum otwarte jest dla turystów codziennie oprócz poniedziałków w godz. 9:00-16:00. W sezonie letnim od 1 czerwca do 30 września w godz. 9:00-17:00. Cena biletu normalnego wynosi 8 zł, natomiast ulgowego 6 zł. Istnieje także możliwość zakupu wstępu rodzinnego. Więcej dokładniejszych informacji na temat muzeum znajduje się pod adresem www.morag.muzeum.olsztyn.pl

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu w Morągu