Międzyzdroje

Międzyzdroje

Międzyzdroje to jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych na polskim wybrzeżu. Chętnie przyjeżdżają tu turyści nie tylko z całego kraju, ale również i z innych państw. Główny sezon trwa od połowy maja do końca września, jednak przez cały rok można tu spotkać gości z całego świata. Co koniecznie należy zobaczyć odpoczywając w Międzyzdrojach i z czego na całą Europę słynie to niewielkie miasteczko?

Trochę historii

Międzyzdroje są kurortem turystycznym leżącym w województwie zachodniopomorskim, liczą niespełna sześć tysięcy mieszkańców. Dzieje miasteczka były bardzo burzliwe. Na przestrzeni kilku wieków przechodziło ono z rąk do rąk różnych władców. Pierwotnie, jak ustalili archeolodzy na terenie dzisiejszych Międzyzdrojów istniały dwie niewielkie osady datowane na dwunasty wiek. W kolejnym stuleciu przy trakcie handlowym zbudowano karczmę, która stała się zalążkiem większej osady. Po kolejnych wojnach Międzyzdroje znajdowały się między innymi pod panowaniem szwedzkim oraz pruskim. Ostatecznie do państwa polskiego zostały przyłączone po drugiej wojnie światowej.

Najciekawsze zabytki

Jednym z najciekawszych zabytków położonych na terenie miasta jest kaplica Stella Matutina. Powstała ona na początku dwudziestego wieku, a jej budowa była możliwa dzięki składkom lokalnej społeczności. Budynek świątyni pierwotnie przeznaczony był na hospicjum. Opiekę nad świątynią do dnia dzisiejszego sprawują siostry ze zgromadzenia boromeuszek. Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła to kolejny zabytek w Międzyzdrojach obok którego nie można przejść obojętnie. Świątynia została ufundowana w dziewiętnastym wieku. Cechą charakterystyczną tej budowli jest wysoka wieża zakończona kopułą - hełmem. W środku na uwagę zasługują przepiękne olejne obrazy oraz mozaiki.

Atrakcje turystyczne w Międzyzdrojach

Miasto obfituje w liczne atrakcje dla turystów wśród których najbardziej znane jest molo o długości blisko czterystu metrów oraz Promenada Gwiazd. Przebywając w Międzyzdrojach warto odwiedzić również Gabinet Figur Woskowych oraz dwa wyjątkowe punkty widokowe - Kawcza i Gosań. Przynajmniej jeden dzień warto również zarezerwować na krótki wyjazd za miasto, aby móc poznać przepiękne otoczenie przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego. Molo w Międzyzdrojach to jedyna taka konstrukcja w skali całego kraju - w całości wykonane zostało z betonu, a jego długość to trzysta dziewięćdziesiąt pięć metrów. Roztacza się z niego przepiękny widok na całą okolicę. Wyjątkowe wrażenie na wszystkich turystach wywierają spienione morskie fale, które obserwować można podczas jesiennych sztormów. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta jest Aleja Gwiazd. Jest to specjalnie utworzona aleja spacerowa, na której przez ponad ostatnich dwadzieścia lat zgromadzono około dwustu odcisków sławnych osób zatopionych w brązie. Wśród artystów, którzy zostawili tu kawałek siebie wymienić koniecznie trzeba Janusza Gajosa czy Beatę Tyszkiewicz. Oprócz odcisków dłoni znanych osób na uroczej alejce podziwiać można także rzeźby polskich aktorów. Innym miejscem w Międzyzdrojach, które równie mocno związane jest ze światem znanych i lubianych osób jest Gabinet Figur Woskowych. Na ekspozycji można spotkać około sto woskowych figur przedstawiających znane osobistości w naturalnych rozmiarach. Rzeźby są wykonane bardzo starannie, dzięki czemu do złudzenia przypominają znane osoby. W okresie wakacyjnym wystawa otwarta jest dla zwiedzających codziennie w godzinach od 10 do 20. Koszt biletu normalnego to 15 zł, z kolei za bilet ulgowy trzeba zapłacić 12 zł i okazać w kasie dokument uprawniający do zniżki.

Aktywny wypoczynek w Międzyzdrojach

Okolica miasteczka sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Długa, piaszczysta plaża umożliwia nie tylko romantyczne spacery w blasku zachodzącego słońca ale również i poranny jogging. Nadmorska plaża to także doskonałe miejsce do gry z przyjaciółmi w siatkówkę plażową. Z kolei malownicze trasy wyznaczone na obszarze Wolińskiego Parku Narodowego to doskonały pomysł na rodzinną wycieczkę edukacyjno - przyrodniczą. W centrum Międzyzdrojów funkcjonuje również kilka wypożyczalni rowerów, a w lokalnym punkcie informacji turystycznej można zakupić przewodniki z wyznaczonymi trasami rowerowymi po okolicy.

Infrastruktura turystyczna

Międzyzdroje leżą w bardzo dogodnym miejscu jeżeli chodzi o komunikację. Dojechać nad polskie wybrzeże można zarówno własnym samochodem, jak i komunikacją publiczną. Najwięcej połączeń uruchamianych jest w wakacje, ale i poza sezonem można liczyć na transport międzymiastowy. Najpopularniejsze połączenia obsługiwane są między innymi na trasach: Świnoujście - Międzyzdroje, Szczecin - Międzyzdroje oraz Kraków – Międzyzdroje.

Miasteczko oferuje bardzo rozbudowaną bazę noclegową, na którą składają się zarówno hotele o wysokim standardzie, jak i przytulne pokoje na prywatnych kwaterach. Największym zainteresowaniem cieszą się kwatery położone blisko morza. W szczycie sezonu turystycznego większość obiektów wypełniona jest po brzegi, warto o rezerwacji pobytu pomyśleć na kilka tygodni wcześniej. Każdy, kto chciałby poznać urok tego miasteczka, a jednocześnie nie chce urlopu spędzać wśród tłumu wczasowiczów, powinien Międzyzdroje odwiedzić wczesną jesienią. Dobrym miesiącem na takie wycieczki jest wrzesień - pogoda jeszcze wówczas sprzyja długim spacerom. Niektóre obiekty wypoczynkowe oferują swoim gościom całodzienne wyżywienie, oczywiście za dodatkową opłatą. Rozwiązanie takie ma swoje plusy i minusy - z jednej strony nie trzeba martwić się o posiłki, z drugiej jednak - zwiedzanie miasta i okolicy trzeba dostosować do godzin wydawania posiłków. W Międzyzdrojach działa wiele restauracji i smażalni ryb, także warto zastanowić się czy posiłki w hotelu będą optymalnym rozwiązaniem.

Międzyzdroje to doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek zarówno dla młodych, jak i starszych, singli czy rodzin z dziećmi. W lipcu i sierpniu odbywa się tu wiele imprez plenerowych oraz koncertów. Wczasy w Międzyzdrojach będą z pewnością miłym wspomnieniem zarówno dla urodzonych imprezowiczów jak i dla miłośników bliskiego obcowania z naturą.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom W Międzyzdrojach.

Mapa

Aktualności

Międzynarodowy Dom Kultury
Międzyzdroje, ul. Bohaterów Warszawy 20

W Międzyzdrojach odbędzie się przegląd kolęd, pastorałek i jasełek. „Międzyzdrojskie Herody 2018” będą miały miejsce 9 stycznia o godz. 10.00. W sali teatralnej na ul. Bohaterów Warszawy będzie można zobaczyć zmagania wokalne i teatralne grup, zespołów i kół teatralnych. Jury po ocenie przyzna nagrody i wyróżnienia najlepszym uczestnikom. Wydarzenie organizuje Międzynarodowy Dom Kultury.

Wstęp wolny

www.mdkmiedzyzdroje.com/okno/2426.pdf

-
Międzynarodowy Dom Kultury
Międzyzdroje, ul. Bohaterów Warszawy 20

14 stycznia w Międzyzdrojach odbędzie się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ten dzień w mieście przewidzianych jest wiele atrakcji. W Międzynarodowym Domu Kultury będzie miał miejsce jarmark gorących serc. Zaplanowany jest także koncert i wyprzedaż gadżetów. Będzie można jeszcze obejrzeć kąpiel morsów z klubu Kurka Wodna i sprzęt Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wstęp wolny

www.mdkmiedzyzdroje.com/okno/2447.jpg

Amfiteatr
Międzyzdroje, ul. Bohaterów Warszawy 20

Wszyscy, którzy chcą witać Nowy Rok nad morzem, mogą wybrać się do Międzyzdrojów. Tam 31 grudnia br. będzie organizowany miejski sylwester. Odbędzie się on w amfiteatrze na ul. Bohaterów Warszawy 20. Organizatorem zabawy jest Międzynarodowy Dom Kultury. Szampańska zabawa przy dźwiękach muzyki gwarantowana!

Wstęp wolny

www.mdkmiedzyzdroje.com/okno/2081.pdf

prognoza pogody

dzisiaj
6 ℃
min. 4 ℃
maks. 6 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
jutro
3 ℃
min. 2 ℃
maks. 4 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
pojutrze
5 ℃
min. 2 ℃
maks. 6 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
2024-02-29
8 ℃
min. 3 ℃
maks. 9 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!