Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu kościołal pw. św. Piotra Apostoła w Miedzyzdojach

kościół pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach

Kościół pod wezwaniem świętego Piotra Apostoła to jedyna parafia mieszcząca się na terenie Międzyzdrojów. Świątynia nosi wyraźne cechy stylu neogotyckiego i położona jest na północnym stoku Wzgórz Piastowskich.

Historia kościoła

Kościół powstawał w latach 1860-1862, będąc wspólnym projektem znanego pruskiego urzędnika i architekta F. A. Stulera oraz króla pruskiego Fryderyka Wilhelna IV, będącego osobą wszechstronnie wykształconą, m. in. właśnie w kierunku sztuki i architektury. To Fryderyk Wilhelm był także głównym fundatorem kościoła w Międzyzdrojach, finansując jego budowę niemal w 2/3.

Charakterystyka stylu kościoła

Neogotycka świątynia pw. świętego Piotra Apostoła zbudowana została na planie czworokąta, z prezbiterium zamkniętym z trzech boków, niższym od nawy głównej. Przy kościele wybudowana została trzypiętrowa wieża, zwieńczona ośmiobocznym hełmem z trzema dzwonami z 1920 roku. Tuż przy wieży znajduje się empora, w której umieszczono ceramiczną figurę patrona kościoła – świętego Piotra Apostoła.

Wyposażenie wnętrza kościoła

Zwiedzając kościół w Międzyzdrojach warto zwrócić uwagę na organy pochodzące z 1862 roku, będące oryginalnym wyposażeniem świątyni i działające do dzisiaj, dwa obrazy olejne pochodzące z XIX wieku: „Chrystus chodzący po morzu i św. Piotr tonący” oraz „Chrystus w Ogrójcu” oraz drewniany krucyfiks. To wszystko wyposażenie oryginalne świątyni, która w XIX wieku była kościołem protestanckim. Reszta wyposażenia została zaprojektowana i wykonana już przez współczesnych artystów, jak witraże w bocznych oknach. Rozbudowa kościoła współcześnie została przeprowadzona z latach 80. i 90. XX wieku według projektu Adam Szymskiego, kiedy do stylu neogotyckiego dodano bardziej nowoczesne elementy.

W okresie wakacyjnym szczególnie warto zajrzeć do kościoła św. Piotra Apostoła w sierpniu. Przez cały miesiąc odbywają się tutaj bowiem koncerty w cyklu Międzynarodowe Czwartki Organowe, kiedy na instrumencie znajdującym się w kościele grają jego prawdziwi wirtuozi z Polski i zagranicy. Słuchanie wydobywanych przez nich dźwięków we wnętrzu neogotyckiej świątyni to dla wielu zwiedzających Międzyzdroje prawdziwe mistyczne przeżycie.

Oficjalna strona: http://parafia.miedzyzdroje.edu.pl/

Polecane obiekty w pobliżu kościołal pw. św. Piotra Apostoła w Miedzyzdojach