Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Willi Leopolda Kindermanna w Łodzi

Willa Leopolda Kindermanna w Łodzi

Willa Leopolda Kindermanna znajduje się w Łodzi, a dokładnie przy ulicy Wólczańskiej. Dawniej należała ona do łódzkiego przedsiębiorcy Kindermanna, a dzisiaj jest jednym z najsłynniejszych i najlepszych wzorów secesyjnej architektury nie tylko w Polsce, ale i Europie. Warto wiedzieć, że jest ona jednolita pod względem stylu na zewnątrz i wewnątrz.

Historia willi

Willę zaprojektował na początku ubiegłego wieku jeden z najwybitniejszych łódzkich architektów, propagator łódzkiej secesji, Gustaw Landau-Gutentegier. Wybudowano ją w latach 1902-1903 na ziemi, którą w posagu wniosła Laura Eliza z domu Feder. Niestety, ze względu na polityczną sytuację, a zwłaszcza rewolucję w 1905 roku, małżonkowie osiedlili się w niej dopiero kilka lat później.

Kiedy zmarł Kindermann willa przeszła w ręce Emila Eiserta i odtąd nazywano ją właśnie willą Eiserta. Eisert był drugim mężem Laury Elizy. W 1939 roku Eisert zmarł, a wdowa mieszkała tutaj prawie do końca II wojny światowej. Kiedy do Łodzi zbliżała się Armia Czerwona, kobieta wyjechała do Niemiec. Po zakończeniu wojny powstało tu przedszkole, a od lat siedemdziesiątych w willi znajduje się oddział Miejskiej Galerii Sztuki, zwany Galerią Willą. Planowane jest umieszczenie tutaj muzeum dotyczącego secesji łódzkiej. Kilka lat temu budynek przeszedł gruntowny remont.

Architektura

Budynek ma elewację bogato zdobioną różnymi roślinnymi elementami. Szczególną uwagę zwraca wejście z portykiem, który wsparty jest rzeźbami jabłoni, przez co niekiedy budynek nazywany jest też willą pod jabłoniami. Wnętrza są zdobione dekoracją stiukową, typowo secesyjną, czyli kwiatami jabłoni, róży itp. W budynku zachowały się oryginalne witraże, m. in. ten przedstawiający Jutrzenkę oraz zamek leżący koło szwajcarskiego Montreux. Warto wiedzieć, że okna willi posiadają przeróżne formy i nie znajdzie się tu dwóch takich samych.

Iconic Houses

W 2015 roku willa została wpisana na światową listę Iconic Houses, która zawiera najsłynniejsze obiekty reprezentujące architekturę współczesną i przeznaczone do celów publicznych, nie tracące swojego charakteru podczas remontów.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia Galerii Willa:

  • wtorek - piątek 11.00 – 18.00
  • sobota - niedziela 11.00 – 17.00

Polecane obiekty w pobliżu Willi Leopolda Kindermanna w Łodzi