Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Karola Poznańskiego w Łodzi

Pałac Karola Poznańskiego w Łodzi

Znajdujący się w Łodzi przy ulicy Gdańskiej, neorenesansowy pałac fabrykancki wybudowany w 1904 roku dla syna Izraela Poznańskiego – Karola. Jego projektantem był Adolf Zeligson, który wzorował się na XVI wiecznej architekturze Florencji. Zapożyczył także wiele elementów charakterystycznych dla stylu barokowego i secesji. Budynek, mimo że przeznaczony był w całości na cele mieszkalne posiadał wiele pomieszczeń reprezentacyjnych oraz pokojów dla służby.

Pałac Poznańskich

Co ciekawe był to pierwszy budynek w Łodzi posiadający centralne ogrzewanie. Cały obiekt miał charakter reprezentacyjny został więc bogato ozdobiony, a wnętrza pełne były przepychu (m. in. ściany obite boazeriami, marmurowe kominki, meble czy stiukowe sufity). Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jest umieszczony w narożniku półokrągły ryzalit, przykryty spłaszczoną kopułą. Pałac składa się z części frontowej oraz dwóch bocznych skrzydeł ustawionych pod kątem prostym. Przy budynku zachował się do naszych czasów park, a także budynki oranżerii i kordegardy. Zdobiony parkan z maszkaronami i litery „P” na herbach to także charakterystyczne elementy pałacu. Kompleks w całości został wpisany do rejestru zabytków.

Współczesne oblicze pałacu

Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli na terenie pałacu miejską szkołę muzyczną. Po zakończeniu wojny w budynku mieściła się Akademia Muzyczna, która funkcjonuje do dziś. Dawne salony i jadalnie zamieniono na sale koncertowe i wykładowe. Mieszczą się tu także pracownie ćwiczeniowe dla studentów jak również Studio Komputerowe Muzyki Elektronicznej oraz Pracownię Elektroakustyczną. Natomiast w holu na parterze znajdują się stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu. Pierwotnie w budynku miała powstać siedziba Robotniczego Domu Kultury, z planów jednak ostatecznie zrezygnowano. Akademia Muzyczna działa nieprzerwanie od pierwszych tygodni 1945 roku.

Godziny otwarcia

Pałac nie jest ogólnie dostępny dla zwiedzających, gdyż funkcjonuje w nim Akademia Muzyczna w Łodzi. Istnieje możliwość zapisania się na zwiedzanie z pracownikami akademii, ponadto można podziwiać budynek z zewnątrz. Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest pod adresem: www.amuz.lodz.pl

 

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Karola Poznańskiego w Łodzi