Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój

Kudowa-Zdrój to jedno z pięknych uzdrowisk ziemi kłodzkiej. Oprócz charakterystycznej dla tego regionu i miejsc architektury w postaci sanatoriów, pijalni wód i parków, ma ona także atrakcje zupełnie niepowtarzalne.

Położenie i zarys historii

Miejscowość ta położona jest niedaleko czeskiej granicy. Przez długi czas we wcześniejszym okresie historii należała do Niemiec, a po II wojnie światowej toczył się o granicę w tym miejscu spór między Polską i Czechosłowacją. Miejscowość ta istniała już w XIV wieku, a może i wcześniej – jednak początkowo Kudowa była niezbyt zamożną wsią. Walory lecznicze wód z tutejszych źródeł odkryto stosunkowo wcześniej, bo w wieku XVII – podczas gdy prawdziwa moda na uzdrowiska takie jak Kudowa-Zdrój przypada przede wszystkim na wiek XIX, kiedy to spotkać w nich można było największe sławy sztuki i polityki.

Kudowa-Zdrój nie leży, jak się popularnie mówi, w Kotlinie Kłodzkiej, a na jej obrzeżach. Usytuowanie miasta na południowych stokach nadaje mu łagodniejszy klimat niż ten, jakim mogą poszczycić się okoliczne miejscowości. Chociaż wiele osób najbardziej lubi przyjeżdżać tu jesienią kiedy krajobraz mieni się barwami liści. W lecie można swobodnie zwiedzać i wędrować po okolicznych łagodnych górach, uprawiać nordic walking i kolarstwo. W zimie natomiast dostępny jest oświetlony i naśnieżany stok oraz narciarskie trasy biegowe.

Atrakcje w miejscowości

Niewątpliwie każdy, kto planuje podróż w te rejony, słyszał o największym zabytku Kudowy. Kaplica Czaszek położona jest w Czermnej – dawniej odrębnej wsi z własną parafią, obecnie jedną z kilu dzielnic Kudowy-Zdroju. W tym wywołującym ciarki – połączone z zaciekawieniem – o współczesnego turysty obiekcie nie kryje się nic makabrycznego. Wręcz przeciwnie, to swoiste „memento mori” powstało, aby zapewnić spoczywającym tu szczątkom pochówek w poświęconym miejscu. A do tego przypominać żyjącym o ulotności doczesnego świata W Kaplicy Czaszek w Kudowie-Zdroju znajduje się około 3 tysięcy kości, przede wszystkim właśnie czaszek – dziesięciokrotnie więcej mieści się ich w jej podziemiach. Miejsce to jest odwiedzane przez turystów z całego świata. Dla jednych jest miejscem zadumy, dla innych niesamowitą ciekawostką. Niezwykłym czasem jest noc z 14 na 15 sierpnia, gdy odprawia się tutaj mszę za dusze ofiar chorób, wojen i nieszczęśliwych wypadków.

Koniecznie odwiedzić trzeba również Park Zdrojowy, wraz z mieszczącą się w jego obrębie i otoczeniu architekturą. W rozległym parku znaleźć można zadaszenie tzw. Teatru Pod Blachą – dawniej służyło spacerom kuracjuszy, obecnie to miejsce letnich koncertów. W Pijalni Wód Mineralnych warto zwrócić uwagę na freski na ścianach, przedstawiające dawne widoki Dolnego Śląska. W pobliżu jest także Teatr Zdrojowy im. Stanisława Moniuszki, mieszczący się w przepięknym gmachu dawnego sanatorium.

Przy parku spotkamy też niewielkie, ale wyposażone w ciekawe eksponaty Muzeum Minerałów. Nieco dalej natomiast znajduje się Muzeum Zabawek, które przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym, ale i tym, które dawne postaci z bajek i domki dla lalek mają w pamięci z własnych zabaw. Pomijanym czasami przed turystów miejscem jest ruchoma szopka. Zbudowana została w I połowie XX wieku przez miejscowego artystę-samouka Franciszka Stepana. Składa się na nią kilkadziesiąt figurek oraz wybudowane przez twórcę drewniane organy. Ci, którzy przyjadą do Kudowy-Zdrój z dziećmi, będą zadowoleni z paru innych jeszcze miejsc. Pierwszym z nich jest Szlak Ginących Zawodów w Czermnej, gdzie w kilku zrekonstruowanych chatach znajdują się tradycyjne warsztaty rzemieślnicze i każdy może spróbować w nich swoich sił. Jest także wystawa Dawnych Rzemiosł przy ul. Zdrojowej oraz Skansen w dzielnicy Pstrążna, obrazujący życie dawnej wsi Pogórza Sudeckiego.

Kudowa-Zdrój dla aktywnych

W okolicy nie brakuje szlaków turystycznych ani miejsc do uprawiania sportów zimowych. W lecie można sobie zrobić niezbyt wyczerpujący spacer na Górę Parkową, tuż za uzdrowiskową częścią miasta – rozciąga się z niej piękna panorama. Zadowoleni z czystych i urozmaiconych terenów będą także rowerzyści i wielbiciele nordic walkingu. A na tych, którzy szukają okazji do aktywnego wypoczynku, czeka m. in. park linowy – naprawdę świetna zabawa – aquapark, czy też okoliczne stadniny i rancza. Zrelaksować się natomiast można w spa, korzystającym z leczniczych walorów tutejszych źródeł.

Kudowa-Zdrój – noclegi i jedzenie

Jeżeli chodzi o noclegi, wybór jest bardzo urozmaicony. W dawnych obiektach uzdrowiskowych oraz prywatnych willach mieszczą się pensjonaty. Dostępne są także komercyjne sanatoria, gdzie każdy może wypocząć. Oczywiście znajdują się tu hotele dla ceniących sobie wygodę i obsługę na najwyższym poziomie. Warto jednakże poszukać atrakcyjnie położonej agroturystyki czy kameralnego pensjonatu. Pozwoli nam to wypocząć spokojnie, a przy okazji będąc blisko natury być może będziemy mieli okazję cieszyć się świeżymi specjałami z upraw gospodarzy.

Lokale gastronomiczne w Kudowie-Zdroju koncentrują się głównie wokół Parku Zdrojowego. Znaleźć tutaj można nastrojowe restauracje i kawiarnie, jak i miejsca, gdzie zjemy w drodze szybko i tanio. Miejscowa kuchnia przypadnie do gustu każdemu, kto lubi jeść „jak u mamy” - dominują bowiem potrawy domowe i tradycyjne. Widać tutaj wpływy czeskie i niemieckie. W Kudowie znajdziemy kilka miejsc, gdzie zjeść można znakomite knedle i pierogi, ale także ryby, zestawy obiadowe czy pizzę.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Kudowie Zdroju.

Mapa

Aktualności

-
Skansen
Kudowa-Zdrój, ul. Pstrążna 14

W Kudowie-Zdroju będzie miało miejsce Święto Ziemniaka. 24 września br. odbędzie się w godzinach 14:00-16:30 w Skansenie. W programie znajdą się występy ludowych zespołów czy tradycyjne wykopki. Skosztujemy smacznych regionalnych potraw przygotowanych z ziemniaków i upieczemy je na ognisku. Będzie także wypiek chleba na zakwasie, a następnie jego degustacja. Oprócz tego przewidziane są atrakcje dla najmłodszych, pokazy i różne stoiska.

Wstęp wolny

www.kudowa.pl/pl/impreza/swieto-ziemniaka-2017

-
Kościół
Kudowa-Zdrój, ul. Wyzwolenia 28

W jednej z dzielnic Kudowy-Zdroju – Pstrążnej – odbędzie się koncert organowy. Będzie miał miejsce 16 września br. Rozpocznie się o godzinie 14:00 i trwał będzie przez dwie godziny. Wydarzenie zacznie się opowieścią o historii miejscowości i kościoła. Będzie można także obejrzeć organy. Podczas koncertu na organach zagra Jiří Tymel.

Wstęp wolny

www.kudowa.pl/pl/impreza/koncet-organowy-w-pstraznej

 

-
Park Zdrojowy
Kudowa-Zdrój, Park Zdrojowy

Od 8 do 10 września w Kudowie-Zdroju odbywać się będzie Festiwal Gęsiny. Już po raz piąty na stołach w Parku Zdrojowym zobaczymy polską gęś owsianą. Podczas imprezy wystąpią ludowe zespoły, zaplanowano także kiermasz regionalnych produktów. Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy i degustacje oraz konkurs pod tytułem „Potrawy z gęsiny smakiem tradycji”. Organizatorem jest Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Urząd Miasta.

Wstęp wolny

www.kudowa.pl/pl/impreza/kalendarz-wybranych-imprez-w-kudowie-zdroju-na-rok-2017

prognoza pogody

dzisiaj
14 ℃
min. 8 ℃
maks. 14 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
15 ℃
min. 8 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
pochmurno z przejaśnieniami
pojutrze
13 ℃
min. 6 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
lekki deszcz
2017-09-29
14 ℃
min. 7 ℃
maks. 15 ℃
brak opadów
lekkie zachmurzenie
noclegi w Kudowie Zdroju

noclegi w Kudowie Zdroju

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!