Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Szlaku Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju

Kudowa Zdrój to interesująca miejscowość położona u stóp Gór Stołowych, jednego z ciekawszych pasm górskich na terenie kraju. W okolicy znaleźć można wiele szlaków turystycznych i ciekawostek do oglądania, a zimą skorzystać z oferty wyciągów znajdujących się niedaleko miasta. W samej Kudowie także można znaleźć atrakcje dla turystów. Jednym z ciekawszych obiektów jest skansen Szlak Ginących Zawodów, w którym dowiemy się chociażby w jaki sposób piekło się niegdyś chleb i jak tworzyło się piękne garnki.

Położenie

Skansen położony jest w Kudowie w dzielnicy Czermna, w niewielkiej odległości od słynnej Kaplicy Czaszek. By dotrzeć w to miejsce, wystarczy jechać trasą 387 aż do Kudowy, następnie skręcić w Aleję Jana Pawła II, która prowadzi koło Parku Zdrojowego. Dalej przemienia się ona w ulicę Tadeusza Kościuszki, przy której stoi już drogowskaz do Szlaku Ginących Zawodów.

Historia

Pierwsze kroki do założenia skansenu poczyniono w 2001 roku, gdy właściciel całego gospodarstwa zakupił wiatrak we wsi Potok. Przez kilkanaście dni był on rozmontowywany, by dało się go przewieźć. Po pokonaniu prawie 500 kilometrów znalazł się on w Kudowie Zdrój, gdzie ponownie go złożono. Zdecydowano się następnie na opracowanie kolejnych budynków i otwarcie Szlaku Ginących Zawodów.

Atrakcje

Cały skansen podzielono na kilka stanowisk. W pracowni garncarskiej usłyszymy kilka ciekawostek na temat tego zawodu, a później zobaczymy wspaniały pokaz wykonany przez osobę zajmującą się tym na co dzień. Na koniec każdy z odwiedzających ma szansę spróbować tego samemu. Znajduje się tu również dom chleba, gdzie przez cały czas wypiekany jest chleb według starej receptury. Turyści mogą także kupić go tutaj dla siebie. Dla grup zorganizowanych w ofercie znalazły się także pokazy kowalstwa w kuźni. Większe grupy mogą wziąć udział w wyrobie masła na tradycyjnej maselnicy. Natomiast w innym budynku można obejrzeć stroje i elementy ozdoby domu wykonane na szydełku. Na koniec warto udać się do mini zoo, gdzie znajdują się jelenie, kozy czy bażanty.

Informacje dla turystów

Skansen otwarty jest codziennie w godzinach 10:00 – 18:00. Ceny biletów wynoszą: normalny 14 zł, szkolny 10 zł, ulgowy 12 zł. Więcej dokładniejszych informacji można poszukać na stronie http://www.szlakginacychzawodow.com.pl/.

Polecane obiekty w okolicy Szlaku Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju