Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Błędnych Skał w Kudowie Zdroju

Błędne Skały w Kudowie Zdroju

Góry Stołowe to jedno z najbardziej charakterystycznych pasm górskich w Polsce. Wyróżniają się płaskimi szczytami, czemu zawdzięczają swoją nazwę. Są ciekawostką przyrodniczą, a także miejscem, gdzie znajdują się liczne szlaki turystyczne. W okolicy jest kilka miejscowości, które pozwalają nam się zatrzymać w tych stronach na dłużej. Jeśli będziemy w Górach Stołowych, to koniecznie powinniśmy się wybrać w Błędne Skały – cudowne skalne miasto wyrzeźbione siłami natury.

Położenie

Błędne Skały znajdują się praktycznie przy samej granicy z Czechami. Dotrzeć można tu pieszo szlakiem zielonym lub żółtym, które prowadzą z Dusznik Zdroju, Polanicy Zdroju, Karłowa czy Kudowy Zdroju. Samochodem można się wybrać Drogą Stu Zakrętów, aż trafimy na odpowiedni drogowskaz. Tam znajduje się dolny parking, dostępny za darmo. Możemy się też zdecydować nad podjechanie bliżej, ale górny parking jest już płatny.

Skalny labirynt

Po dojściu na miejsce zauważymy wspaniałą formację skalną, na którą składa się wiele form wysokości przekraczającej czasem 8 metrów. Między nimi poprowadzona została trasa turystyczna. Czasem trzeba się przeciskać przez wąskie szczeliny. Zwiedzenie całej trasy zajmuje trochę ponad pół godziny. Cały obszar, gdzie znajdują się te formy zajmuje około 20 hektarów. Wcześniej były one chronione w ramach rezerwatu, ale obecnie jest to już część Parku Narodowego Gór Stołowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w Polsce istnieje tego typu miejsce. Tymczasem mamy w kraju przepiękne skalne miasto, co docenili nie tylko turyści, ale także filmowcy. Powstały tu zdjęcia m. in. do jednej z części filmu „Opowieści z Narnii”.

Geneza

W kredzie doszło tu do powstania grubych warstw piaskowców. Następnie, po późniejszym wydźwignięciu ich ponad powierzchnię zaczęła się erozja tych skał, czyli powolne odpadanie poszczególnych ich fragmentów oraz usuwanie przez wiatr i wodę odłamanych fragmentów. Pierwotna skała nie była jednorodna pod kątem odporności na tego typu zjawiska. To, co dzisiaj możemy oglądać to właśnie te bardziej odporne fragmenty tamtych skał. Podobnie powstały inne skalne miasta w Sudetach.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia – codziennie w godzinach 9:00 – 18:00. Cena biletów: normalny 7zł, ulgowy 3 zł, opłata za parking górny 20 zł. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych – http://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/tur_b.html.

Polecane obiekty w okolicy Błędnych Skał w Kudowie Zdroju