Noclegi w okolicy Błędnych Skał w Kudowie Zdroju
Błędne Skały w Kudowie Zdroju
Góry Stołowe to jedno z najbardziej charakterystycznych pasm górskich w Polsce. Wyróżniają się płaskimi szczytami, czemu zawdzięczają swoją nazwę. Są ciekawostką przyrodniczą, a także miejscem, gdzie znajdują się liczne szlaki turystyczne. W okolicy jest kilka miejscowości, które pozwalają nam się zatrzymać w tych stronach na dłużej. Jeśli będziemy w Górach Stołowych, to koniecznie powinniśmy się wybrać w Błędne Skały – cudowne skalne miasto wyrzeźbione siłami natury.
Położenie
Błędne Skały znajdują się praktycznie przy samej granicy z Czechami. Dotrzeć można tu pieszo szlakiem zielonym lub żółtym, które prowadzą z Dusznik Zdroju, Polanicy Zdroju, Karłowa czy Kudowy Zdroju. Samochodem można się wybrać Drogą Stu Zakrętów, aż trafimy na odpowiedni drogowskaz. Tam znajduje się dolny parking, dostępny za darmo. Możemy się też zdecydować nad podjechanie bliżej, ale górny parking jest już płatny.
Skalny labirynt
Po dojściu na miejsce zauważymy wspaniałą formację skalną, na którą składa się wiele form wysokości przekraczającej czasem 8 metrów. Między nimi poprowadzona została trasa turystyczna. Czasem trzeba się przeciskać przez wąskie szczeliny. Zwiedzenie całej trasy zajmuje trochę ponad pół godziny. Cały obszar, gdzie znajdują się te formy zajmuje około 20 hektarów. Wcześniej były one chronione w ramach rezerwatu, ale obecnie jest to już część Parku Narodowego Gór Stołowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w Polsce istnieje tego typu miejsce. Tymczasem mamy w kraju przepiękne skalne miasto, co docenili nie tylko turyści, ale także filmowcy. Powstały tu zdjęcia m. in. do jednej z części filmu „Opowieści z Narnii”.
Geneza
W kredzie doszło tu do powstania grubych warstw piaskowców. Następnie, po późniejszym wydźwignięciu ich ponad powierzchnię zaczęła się erozja tych skał, czyli powolne odpadanie poszczególnych ich fragmentów oraz usuwanie przez wiatr i wodę odłamanych fragmentów. Pierwotna skała nie była jednorodna pod kątem odporności na tego typu zjawiska. To, co dzisiaj możemy oglądać to właśnie te bardziej odporne fragmenty tamtych skał. Podobnie powstały inne skalne miasta w Sudetach.
Zwiedzanie
Godziny otwarcia – codziennie w godzinach 9:00 – 18:00. Cena biletów: normalny 7zł, ulgowy 3 zł, opłata za parking górny 20 zł. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych – http://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/tur_b.html.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!