Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju Czermnej

Noclegi w pobliżu Kaplicy Czaszek w Kudowie Zdroju Czeremnej

Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju Czermnej

Kotlina Kłodzka jest bogata w najróżniejsze atrakcje dla turystów. Przebywając w Kudowie-Zdroju warto zobaczyć Kaplicę Czaszek. Znajduje się ona dokładnie w Czermnej, czyli dzielnicy Kudowy-Zdroju położonej w północnej części miasta. Jest to wyjątkowo mroczne i nieco przerażające miejsce, gdyż każda z jej ścian jest wyłożona ludzkimi szczątkami.

Jedyna w Polsce

Tego typu obiekt jest jedynym w Polsce oraz zalicza się do zaledwie trzech, jakie występują w całej Europie. Jest to barokowa kaplica znajdująca się przy kościele św. Bartłomieja w Kudowie Zdroju-Czermnej. Wybudowana została w pod koniec XVIII wieku przez lokalnego proboszcza. Na przestrzeni lat 1776-1804 proboszcz Václav Tomášek oraz grabarz Langmann gromadzili w tym miejscu ludzkie szczątki pozostałe po ofiarach wojny 7-letniej, epidemii cholery podczas wojny 30-letniej i wojen śląskich.

Całe wnętrze kaplicy jest wyłożone piszczelami i czaszkami, analogicznie zbudowany jest też i ołtarz. Na tą część składa się około 3 tysiące ludzkich szczątek. Z kolei w podziemnej części złożono kości dalszych 20 tysięcy zmarłych. Oprócz misternie ułożonych warstwowo czaszek i piszczeli przy ścianach kaplicy usytuowane są dwie figurki aniołów: pierwszy z trąbą i zamieszczonym poniżej napisem "Powstańcie z martwych", drugi natomiast trzyma wagę, a znajdujący się pod nim napis głosi "Pójdźcie pod sąd". To wszystko razem sprawia, że Kaplica Czaszek w Czermnej tworzy obraz ulotności oraz kruchości ludzkiego żywota. W jednym miejscu spoczywają bowiem szczątki dawnych przyjaciół, bliskich, ale również i wrogów.

Msza o północy

Zawsze o północy z 14 na 15 sierpnia w Kaplicy Czaszek odbywa się msza święta w intencji wszystkich spoczywających w tym miejscu oraz osób zmarłych w wyniku choroby bądź też na skutek innych zdarzeń losowych. Każdego roku Kaplicę Czaszek w Kudowie-Czermnej odwiedzają tysiące turystów, zatapiając się w zadumie nad przemijaniem, śmiercią, sądem ostatecznym i zmartwychwstaniem.

Informacje dla zwiedzających

Od maja do września kaplica jest czynna: 9:30 do 13:00 oraz od 14:00 do 17:30. W pozostałe miesiące kaplica otwarta jest w godz.: 10:00 – 16:00.

Ceny biletów wynoszą: ulgowy – 2,50 zł, normalny – 5,00 zł. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.czermna.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Kaplicy Czaszek w Kudowie Zdroju Czeremnej