Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju

Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju

W urokliwej, wiejskiej części Kudowy Zdrój znajduje się wyjątkowe, bo jedyne na Dolnym Śląsku, muzeum będące jednocześnie skansenem. Położone w Pstrążnej – Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego to miejsce wyjątkowe, które zabiera w niezwykłą podróż każdego odwiedzającego. Warto je odwiedzić i poczuć ducha dawniejszych czasów.

Powstanie skansenu

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego powstało w roku 1984 i od początku swego istnienia funkcjonuje jako skansen. Podstawą wystawy są oryginalne, zbudowane w Pstrążnej budynki oraz sprowadzone z całego regionu zabytkowe konstrukcje drewniane. Można tu znaleźć domy z Ziemi Kłodzkiej, Noworudzkiej, a nawet takie, które pochodzą z Gór Sowich i Kamiennej Góry. Każdy budynek można odwiedzić, obejrzeć zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Tym samym każdy obiekt staje się osobnym mini muzeum. Trzeba przy tym zaznaczyć, że domu są bogato wyposażone w oryginalne sprzęty i dekoracje.

Wycieczka w przeszłość

Niewątpliwą atrakcją całego muzeum jest jego położenie. Dzięki rozmieszczeniu budynków na zboczu górskim, można je wszystkie podziwiać z dołu, co daje idealną okazję do tego by porównywać różnorodność architektoniczną poszczególnych budowli. Dodatkowo przy położonym najwyżej młynie znajduje się punkt obserwacyjny, z którego możliwe jest podziwianie Śnieżki oraz całego pasma Karkonoszy.

Dla osób chcących na własnej skórze przekonać się, jak wyglądało życie w dawnych czasach, muzeum przygotowało specjalnie do tego przystosowane miejsca. W zabytkowej kuźni można spróbować swoich sił w zawodzie kowala. W chałupie chlebowej warto spróbować tradycyjnie wypiekanego chleba żytniego. Na łowisku można złowić rybę, która następnie zostanie przyrządzona. Ponadto każdego roku w pierwsza sobotę września na terenie skansenu odbywają się uroczyste dożynki. Warto wtedy właśnie odwiedzić muzeum i poznać nie tylko piękno budynków, ale także tradycję związaną z wiejskimi pracami.

Zwiedzanie

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego czynne jest przez cały rok, w godzinach 9:30-17:00. Odwiedzający oprowadzani są przez profesjonalnego przewodnika. Bilety wstępu kosztują 7 zł normalny i 5 zł ulgowy. Więcej informacji na temat muzeum można znaleźć na stronie internetowej pod adresem http://www.skansen.kudowa.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju