Krynica Morska

Krynica Morska

Podróże w obrębie kraju

Każdy Polak doskonale powinien wiedzieć, że mieszka w wspaniałym kraju. Niestety, często dzieje się tak, że zapomina się o rodzimych walorach kosztem innych, zagranicznych. Podziwia się tamte kultury i chętnie do nich jeździ. Powodem tego jest zazwyczaj świadomość (która nawiasem mówiąc jest błędna), że Polak wszystko już o Polsce wie, więc po co tracić czas na zbędne podróżowanie w granicach kraju, skoro wszystko już się poznało? Otóż, jak się okazuje, bardzo niewielki procent społeczeństwa polskiego może z dumą powiedzieć, że był i zwiedził praktycznie każde znaczące miasta. Oczywiście nie oznacza to od razu, że Polacy wcale nie jeżdżą na wakacje w granicach własnego państwa. Dużo osób wybiera właśnie taką opcję i są bardzo zadowoleni. Najczęściej wybierane miejsca na wypoczynek (w szczególności latem, kiedy jest ciepło, słonecznie, dzieci mają wakacje, a rodzice mogą wziąć urlop) to miejscowości nadbałtyckie, lub te w okolicach gór lub na Mazurach. Spędzenie czasu nad morzem gwarantuje cudownie chwile, których nikt nie pożałuje. Szum fal, przyjemny wiatr, bryza morska, jod, śpiew mew i miękki piasek...to wszystko powoduje ogromne rozluźnienie w człowieku i pozwala na chwilę relaksu i odpoczęcia od wszystkich problemów dnia codziennego.

Krynica Morska lokalizacja

Dosyć dużą popularnością na letnie spędzenie wakacji cieszy się Krynica Morska. Znajduje się ona w województwie pomorskim na Mierzei Wiślanej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Daje to duży wybór turystom, którzy znudzą się morską wodą i będą chcieli zobaczyć coś innego. Dodatkowo Krynica znana jest ze swojej różnorodności co do atrakcji. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Krótka historia Krynicy Morskiej

Historia tej miejscowości zaczęła się już we wczesnej epoce kamiennej. W trzynastym wieku ziemie te zamieszkiwali słowiańscy Pomorzanie oraz Prusowie. Jej pierwsza nazwa brzmiała Kahlberg i jego rozwój zaczął się dopiero w 1840 roku. Rok później można było zaobserwować, że parowiec nazywający się "Jaskółka" przywiózł pierwszych turystów. Potem wycieczki odbywały się coraz częściej i chętniej, co skłoniło władze miasta do wybudowania willi. W następnych latach powoli rozwijały się kąpieliska, budowały się nowe mieszkania, domy, budynki, stworzono ogromne molo, postawiono na plaży łazienki. Zdecydowano się również na stworzenie zakładu, który proponował kąpiele w grzanej, morskiej wodzie.

Zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej, czyli w latach 1945-1947 miejscowość tą nazywano "Łysą Górą". Było to po prostu tłumaczenie starej, niemieckiej nazwy. W 1947 roku postanowiono wprowadzić jednak polską nazwę i od tamtej pory miasto zwano "Łysicą", co całkowicie zastąpiło przedwojenne niemieckie nazewnictwo, czyli "Kahlberg-Liep". Dopiero ostatecznie w 1958 roku nastąpiła kolejna i jak dotąd ostateczna zmiana i miasto aż do dnia dzisiejszego nazywa się "Krynicą Morską".

Z czego słynie Krynica Morska- atrakcje i zabytki

Krynica Morska swą popularność zawdzięcza przede wszystkim swojemu niezwykłemu usytuowaniu oraz wieloma walorami przyrodniczymi, które zniewalają każdego turystę. To przepiękne, tajemnicze i magiczne miejsce, które zawróci niejednemu w głowie tak bardzo, że będzie chciał tam wracać co roku. W zależności od indywidualnego gustu i upodobań, można zdecydować się na całodzienne leżenie na plaży, opalanie się i odpoczywanie, ale można także aktywnie spędziać czas. Jest to duży atut Krynicy. Zjeżdżają się tam wszyscy Ci, którzy nie boją się wyzwań i pragną nauczyć się windsurfingu. Dodatkowo z pewnością warto zwrócić uwagę także na szeroką gamę atrakcji, jakie proponuje to niezwykłe miasto. W lecie dobrym pomysłem jest popłynięcie z Krynicy do Tolkmicka, Elbląga albo Fromborka. Kolejną godną polecenia atrakcją jest miejscowy port, w którym znajdują się dwie przystanie. Charakteryzuje je kompletna niezależność, oddzielny klimat i indywidualny urok. Oczywiście nie można także zapomnieć o latarni morskiej, za którą przepadają wszystkie dzieci. Rzecz jasna dorośli również będą zachwyceni widokami, jakie można podziwiać przebywając na jej szczycie. Jeśli trafi się na korzystną pogodę można ujrzeć Zalew Wiślany, Zatokę Gdańską, a nawet Frombork, który znajduje się nieopodal. Dla ludzi kochających sport lub tych, którzy lubią popołudniami wybierać się na spacery brzegiem morza, idealną opcją będzie skierowanie się na tak zwane "Piaski". Dotrze się wówczas do największej stałej wydmy w Europie o nazwie "Wielbłądzi Garb". W Krynicy Morskiej znajduje się jeszcze jeden, istotny punkt widokowy. Jest to tak zwana "Skarpa", z której podziwiać można kormorany oraz żurawie. Widok ten może odebrać dech w piersiach, jest naprawdę czarująco. Wszyscy turyści, którzy wybrali się do Krynicy koniecznie muszą także udać się na przechadzkę znaną "ulicą Teleexpresu".

W Krynicy Morskiej oraz jej okolicy znajduje się parę interesujących muzeów, których wystawy dobrze jest zobaczyć. Należy do nich między innymi "Muzeum Bursztynnictwa" oraz "Muzeum Zalewu Wiślanego", który przybliża historię rybołówstwa. Zabytkiem, który koniecznie musi zwiedzić każdy turysta jest oczywiście kompleks zamkowy Krzyżaków w Malborku. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Baza noclegowa i gastronomiczna Krynicy Morskiej

Z noclegiem w Krynicy Morskiej nikt nie powinien mieć problemów. Miejscowość ta oferuje liczne hotele, pokoje, domki letniskowe, bungalowy, ośrodki wczasowe, ale znajdzie się również opcja dla tak zwanych "poszukiwaczy przygód", którzy pragną spędzić spokojne wakacje z przyjaciółmi pod namiotami. Dodatkowo, miejscowość ta oferuje wiele restauracji, tawern, kawiarni oraz barów, serwujące wyśmienite dania, które zachwycą każde podniebienie.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Krynicy Morskiej.

Mapa

Aktualności

-
Żuławski Ośrodek Kultury
Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego

14 stycznia br. warto się wybrać do Nowego Dworu Gdańskiego (37 km od Krynicy Morskiej). Odbędzie się tam 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wydarzenie ma na celu zebranie funduszy na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Tego dnia w Nowym Dworze Gdańskim czeka na uczestników finału wiele atrakcji.

Wstęp wolny

zok-ndg.pl/index.php/pl/554-26-final-wosp

-
Cedrowy Dworek
Cedry Wielkie, Osadników Wojskowych 39

W Cedrach Wielkich (ok. 50 km od Krynicy Morskiej) można spędzić niezapomnianego sylwestra. Wspólna zabawa rozpocznie się o godz. 19.00 na ul. Osadników Wojskowych. O muzyczną stronę wydarzenia zadba „Brygada S”, gości do tańca porywać będzie Tomek Pawlak. Oprócz tego na uczestników balu czeka bogate menu, pyszne słodkości i open bar. Przewidziane są także konkursy z nagrodami i pokaz sztucznych ogni.

Wstęp: 300 zł

www.cedrowydworek.pl/sylwester-na-zulawach,58,pl.html

-
Mjazzga
Elbląg, ul. Kowalska

Z Krynicy Morskiej niedaleka podróż dzieli nas od Elbląga. Warto się tam wybrać 20 grudnia br. W Mjazzdze na ul. Kowalskiej odbędzie się KineDok 2017. Jest to spotkanie z europejskim kinem dokumentalnym. W grudniu obejrzymy „Koniec świata” - polski film z 2015 roku w reżyserii Moniki Pawluczuk.

Wstęp wolny

www.facebook.com/events/156776178168267

prognoza pogody

dzisiaj
4 ℃
min. 2 ℃
maks. 4 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
6 ℃
min. 2 ℃
maks. 8 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
5 ℃
min. 3 ℃
maks. 6 ℃
opady 5.84 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-03-22
5 ℃
min. 3 ℃
maks. 7 ℃
opady 0.44 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!