Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty w Krakowie

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty w Krakowie

W krakowskiej dzielnicy Kazimierz znajduje się zabytkowy Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty. To piękny okaz architektury gotyckiej, wspaniale przyozdobiony zewnątrz i wewnątrz. Jest on częścią zespołu klasztornego augustianów, obok niego stoi klasztor augustianów. Ciekawostką jest to, że kościół ten nigdy nie został tak naprawdę skończony, ponieważ do dzisiaj nie ma zamierzonej formy według oryginalnego projektu. Wiele osób kojarzy ten kościół z legendą związaną z królem Kazimierzem Wielkim, który podobno na wskutek klątwy, którą ktoś na niego nałożył, postanowił zbudować kościół, jako pokutę za swój zły uczynek.

Historia

Zespół klasztorny augustianów zaczęto budować w 1342 roku. Kościół został konsekrowany w 1378 roku przez biskupa Bodzantę. W kolejnych latach dobudowywano nowe nawy i tworzono nowe ołtarze. Część kościoła została zburzona podczas trzęsienia ziemi w 1443 roku, w następnych latach część tę odbudowano. W XVI wieku kościół nawiedzały pożary, powodzie, został też trochę zdewastowany podczas potopu szwedzkiego. Kolejny wiek także nie był dla kościoła szczęśliwy. Dopiero w 1833 roku utworzono komitet odnowy kościoła i rozpoczęła się odbudowa i modernizacja obiektu. Od 1942 roku kościół stał się kościołem parafialnym, a w 1993 roku reaktywowano w tym miejscu zakon augustianów, który wcześniej został rozwiązany. Obecnie wnętrza kościoła i klasztoru są nadal odnawiane.

Charakterystyka

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty w Krakowie jest kościołem trójnawowym. Nie posiada on transeptu. Nad ołtarzem głównym znajduje się efektowny krucyfiks, który przykuwa uwagę wszystkich wchodzących do kościoła. Ołtarz ten ma trzy kondygnacje i w całości jest utrzymany w stylu barokowym. Jednym z najcenniejszych zabytków wystroju kościoła jest nagrobek Wawrzyńca Spytka Jordana. W nawach kościoła znajdują się liczne obrazy augustiańskie. Interesujący jest też pomnik św. Rity, a także zabytkowe organy kościelne.

Więcej dokładniejszych informacji można poczytać na stronie: http://parafia-kazimierz.augustianie.pl/

Polecane obiekty w pobliżu kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty w Krakowie