Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wieży ratuszowej w Krakowie

Wieża ratuszowa w Krakowie

Wieża ratuszowa w Krakowie to jeden z najbardziej charakterystycznych średniowiecznych zabytków miasta. Wysoka na 70 metrów, stoi na Rynku Głównym i ma za sobą 7 wieków burzliwej historii.

Historia

Pierwsze wspominki na temat wieży pojawiają się już w 1313 r. Od tego czasu tworzyła ona wraz z głównym korpusem i spichlerzem ratusz miejski. Znajdowała się w nim Izba Pańska, Izba Ławnicza oraz więzienie z izbą tortur. Wieża wyróżniała się na tle dawnej panoramy Krakowa swoją wysokością oraz gotyckim hełmem, na którym widniał pochodzący z Norymbergi zegar. W 1680 r. w wyniku pożaru po uderzeniu pioruna hełm spadł, dzwon znajdujący się w wieży stopił się, a wieża spaliła się do połowy. W ciągu 3 lat rozpoczęto odbudowę, która trwała do 1686 r. Wieża uzyskała wówczas nowy, barokowy hełm. W 1783 r. rozebrano go i zastąpiono dużo skromniejszym.

1 marca 1817 r. to kluczowa data w historii ratusza. Podjęto wtedy decyzję o wyburzeniu spichlerza, stanowiącego część gmachu. 3 lata później zburzono go, a także zdecydowano o usunięci głównego gmachu ratusza. W 1821 r. postulowano o wyburzenie również wieży, jednak nie uzyskano zgody. Przez lata wieża ratuszowa wpisała się w krajobraz Krakowa. Jej ostatnia renowacja miała miejsce w latach 1961-1965. Zrekonstruowano wtedy wykusze i sklepienia na pierwszym piętrze oraz zakonserwowano hełm i okładzinę. Wtedy też sprowadzono z klasycystycznego pałacu Morstinów w Pławowicach XIX-wieczną parę lwów, które po dziś dzień strzegą wejścia do wieży.

W wieży znajduje się filia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz „Scena pod Ratuszem” Krakowskiego Teatru Ludowego.

Zwiedzanie

Wieża ratuszowa poszczyć może się oryginalnym, gotyckim portalem z dawnym herbem Krakowa i godłem Polski. Na jej parterze podziwiać można zestaw gmerków z połowy XV w. Wieża pełni również funkcję punktu widokowego na panoramę starego miasta. Zwiedzanie wieży możliwe jest od kwietnia do października, codziennie w godzinach 10:30-18:00. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 5 zł, szkolny grupowy 4, 5 zł, a rodzinny 14 zł.

Polecane obiekty w pobliżu Wieży ratuszowej w Krakowie