Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie

Noclegi w pobliżu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia to kompleks sakralny położony w Krakowie – Łagiewnikach przy ulicy Siostry Faustyny Kowalskiej. Jest głównym miejscem kultu Bożego Miłosierdzia w Polsce za sprawą obecności w tym miejscu obrazu Jezusa Miłosiernego i grobu Siostry Faustyny Kowalskiej – propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia.

Historia

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia najpierw stanowiła Kaplica Świętego Józefa przy klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, którą w 1992 roku podniesiono do tej właśnie rangi. Kaplica ta jest częścią neogotyckiego zespołu klasztornego wzniesionego w latach 1889 – 1891. Poświęcona przez biskupa Albina Dunajewskiego świątynia charakteryzuje się wyrzeźbionym przez anonimowego rzeźbiarza z Przemyśla ołtarzem głównym z figurą Matki Bożej Miłosierdzia w centrum oraz figurami Świętego Stanisława Kostki i Świętej Marii Magdaleny po bokach.

Beatyfikacja Siostry Faustyny w 1993 roku i późniejsza kanonizacja (2000 rok) przyczyniły się do dynamicznego rozwoju tego miejsca. Projekt nowej części sanktuarium, w którego skład wchodzą: zabytkowy zespół klasztorny Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, nowoczesna bazylika Bożego Miłosierdzia, kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, Dom Duszpasterski, Aula Jana Pawła II, pasaże handlowe i zaplecze duszpastersko-socjalne, w latach 1997-1999 wykonał architekt Witold Cęckiewicz. W latach 1999 – 2002 wzniesiono bazylikę, którą podczas swojej drugiej pielgrzymki do tego miejsca konsekrował Papież Jan Paweł II – 17 sierpnia 2002 roku.

Jedyna taka świątynia

Dwupoziomowa, elipsoidalna świątynia może pomieścić ponad 5000 osób, z czego niemal 2000 to miejsca siedzące. Nad bazyliką góruje 77-metrowa wieża widokowa z panoramą Krakowa. Znajdującym się w dolnej części świątyni czterem kaplicom bocznym przoduje główna – pod wezwaniem Świętej Siostry Faustyny, którą ofiarował włoski kościół. Jedna z pozostałych jest greckokatolicka, a trzy inne to dary kościołów niemieckiego, węgierskiego i słowackiego. Postmodernistyczna Kaplica Wieczystej Adoracji znajduje się obok górnej części bazyliki.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://www.milosierdzie.pl/index.php/pl/

Polecane obiekty w pobliżu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie