Kołobrzeg

Kołobrzeg

Kołobrzeg – miejsce które warto odwiedzić

Kołobrzeg położony jest w północno-zachodniej części Polski, a dokładniej w województwie zachodniopomorskim. Geograficznie leży nad rzeką Parsętą i Morzem Bałtyckim. Na całą Polskę miasto rozsławia znajdujące się w nim uzdrowisko oraz szeroka gama atrakcji turystycznych.

Co warto wiedzieć o historii Kołobrzegu

Nazwa miasta wzięła się prawdopodobnie od jego położenia, czyli „przy brzegu”, choć istnieje jeszcze jedna teoria mówiąca o starosłowiańskim źródłosłowiu, czyli w tym przypadku grodzie otoczonym kołami. Niezależnie od nazwy, miasto znane jest od VIII wieku, a sławę na całą Europę Zachodnią zyskało po zjeździe gnieźnieńskim (w 1000 roku), na którym to postanowiono o założeniu w nim biskupstwa. To właśnie wydarzenie zostało upamiętnione w piśmie niemieckiego kronikarza Thietmara. Prawa miejskie zostały przyznane Kołobrzegowi z rąk Warcisława III w roku 1255. Miasto należało do ośrodków bardzo dobrze rozwijających się. W XIV wieku dzięki prowadzeniu handlu solą, piwem, wełną, zbożem i miodem stało się częścią Hanzy. Oczywiście miasta nie oszczędzały prowadzone na terenach Polski wojny. Pierwsi przejęli je Brandenburczycy, którzy postawili na przemianowanie miejscowości w twierdze, co znacznie osłabiło możliwości dalszego rozwoju. Kolejno na jego teren wkraczały wojska rosyjskie, armia Napoleona, i odbijające je wojska polskie. Ostatnie walki o Kołobrzeg miały miejsce w 1945 roku, gdy należało odebrać je wojskom niemieckim. Nie było to łatwe zadanie, walki trwały 14 dni, a sam Hitler postanowił w 1944 roku, że miasto znowu ma stać się twierdzą. Zresztą jego osoba cieszyła się dużym poparciem wśród społeczności. Do tego stopnia, że został on jej honorowym obywatelem. Po II Wojnie Światowej miasto było w ruinie, ponieważ aż 95% jego powierzchni została zniszczona. Mimo tak niekorzystnej dla Kołobrzegu historii odzyskał on swoją sławę. Od roku 1967 ponownie stał się miastem uzdrowiskowym. Natomiast w latach 90. odnotował największą liczbę ludności.

Kołobrzeska architektura zabytkowa

Będąc w Kołobrzegu warto chwilę uwagi poświęcić jego zabytkom. Pierwszym bardzo istotnym budynkiem jest Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Budynek ten zawiera w sobie sporą część historii, ponieważ w jego wierzę wmurowano kule armatnie upamiętniające wojny. To w tym miejscu odbywały się uroczystości tysiąclecia Chrztu Polski, którym przewodniczył kardynał Stefan Wyszyński. Natomiast sam Jan Paweł II wyniósł w roku 1986 kołobrzeską katedrę do miana bazyliki mniejszej. Oczywiście jest to jedyne miejsce godne uwagi w omawianym mieście. Innymi obiektami sakralnymi są: kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia NMP, klasztor i dom księży emerytów chodzące w skład zespołu klasztornego pochodzącego z II połowy XIX wieku, kościoły Chrystusowy, Podwyższenia Krzyża Świętego i garnizonowy św. Macieja. Wiele zabytków miasta to obiekty świeckie, a należą do nich: pierwotnie gotycki obecnie neogotycki ratusz będący siedziba władz miasta, XIX wieczny neogotycki gmach poczty, wieża ciśnień (w górnej części zbiornik na wodę o pojemności 720m³), łaźnia miejska zbudowana w kształcie barbakanu, Morskie Oko – część drewnianego kompleksu restauracji i kąpieliska, most drogowy (nieliczny wśród ocalały po II wojnie), a także liczne kamienice. Do zabytków miasta doliczyć należy również pozostałości fortyfikacji: Baszta Lontowa – jedyny średniowieczny obiekt obronny, pochodzący z 1807 roku zespół fortów, pozostałości umocnień twierdzy kołobrzeskiej, a także Akademia Rycerska wybudowana w XVIII wieku. Odwiedzając miasto nie można zapomnieć o jego zielonym obliczu. W skład zespołu parków pochodzących z XIX i XX wieku wchodzą: dwa parki nadmorskie, im. Przybylskiego, im. Jedności Narodowej, im. Fredry. Warto odwiedzić również park miejski założony w 1873 roku noszący imię gen. J. H. Dąbrowskiego.

Jak nie zabytki to co?

Oczywiście wizyty w Kołobrzegu nie można traktować tylko w kategoriach zabytków. Miasto oferuje wiele atrakcji, z których warto skorzystać. Pierwszą z nich jest niewątpliwie molo, gdzie warto wybrać się na spacer, kolejno różnorodne muzea dla ciekawskich, oceanarium i miasto myszy szczególnie dla rodzin z dziećmi lub kąpieliska morskie (plaże: zachodnia, centralna, wschodnia) dla wszystkich gdy tylko dopisze pogoda. Dla lubiących piesze wędrówki odpowiednia z pewnością okaże się możliwość skorzystania z trzech szlaków turystycznych (Nadmorski, Solny, im. Jana Frankowskiego). Dla zapalonych rowerzystów przeznaczone są liczne ścieżki wiodące przez miasto i okolice oraz międzynarodowy szlak rowerowy R-10 wytyczony wzdłuż wybrzeża Bałtyku. W mieście cyklicznie odbywa się wiele festiwali i imprez, które są nieodpłatnie dostępne dla wszystkich. Warto w tej kwestii na bieżąco sprawdzać stronę miasta. Oczywiście wiele osób wybierze to miasto ze względu na uzdrowisko. Nie trzeba bowiem mieszkać na jego terenie, by móc korzystać z zabiegów i kuracji. Wystarczy zadzwonić pod odpowiedni numer, zarezerwować termin preferowanych zabiegów i po opłaceniu korzystać.

Spanie i jedzenie w rozsądnych cenach

Jako że jest to miejscowość uzdrowiskowa, to nie może narzekać na brak odwiedzających. Dlatego też przed wyjazdem do Kołobrzegu warto przeszukać przeglądarkę pod kątem noclegu. Możliwości wyboru jest wiele, od tych dla wygodnych – hotele, apartamenty, pensjonaty poprzez średnio wymagających – kwatery prywatne, zajazdy, do tych lubiących nieustanny kontakt z naturą – pola namiotowe, kempingi oraz gospodarstwa agroturystyczne. Ceny noclegów uwarunkowane są przede wszystkim sezonem i aktualnym oblężeniem, więc warto mieć na uwadze promocje pojawiające się w wyszukiwarkach baz noclegowych. Co do jedzenia to jak to nad morzem, szczególną uwagę trzeba zwracać na cenę podaną za gramaturę. Może się to wydawać banalne, ale nadal wiece osób łapie się na ceną za 100 g. Pamiętać należy też o tym, że to co dobre nie zawsze jest na widoku. W poszukiwaniu dobrego jedzenia warto poszperać w Internecie, ale też zboczyć z głównych szlaków turystycznych i sprawdzić gdzie jadają miejscowi.

Cykliczne atrakcyjne wydarzenia w Kołobrzegu

Kołobrzeg to miasto, które kojarzy się przede wszystkim z letnim wypoczynkiem i plażowaniem. Jednakże przez cały rok, organizowane są tu wydarzenia kulturalne, sportowe i patriotyczne. W styczniu do Kołobrzegu przybywają miłośnicy zimnych kąpieli na Światowy Festiwal Morsowania, któremu towarzyszą dodatkowe pokazy, warsztaty i wydarzenia. W marcu obchodzona jest rocznica walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem (wydarzenia te miały miejsce w roku 1945). W trakcie obchodów można obejrzeć inscenizacje bitwy o Kołobrzeg, inscenizacje zaślubi Polski z Morzem, wysłuchać koncertów patriotycznych, a także wziąć udział w Międzynarodowym Biegu Zaślubi, którego trasa wynosi 15 km. Kolejnym wydarzeniem, który przyciąga nie tylko mieszkańców Kołobrzegu, ale też turystów są urodziny miasta, które odbywają się w maju, a towarzyszy im Hanzeatycki Targ Solny. Jest to dwudniowy historyczny festyn, w trakcie którego mamy szansę obejrzeć pokazy dawnych rzemiosł, walk średniowiecznych rycerzy oraz wziąć udział w różnych grach i zabawach. Kołobrzeg to również miejsce wydarzeń sportowych. Na rzece Parsęcie odbywają się Regaty Smoczych Łodzi – jest to niezwykłe widowisko, w którym o zwycięstwo walczą 14-osobowe załogi wraz z bębnistą. W Kołobrzegu rozpoczyna się trasa Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Bałtyk – Karkonosze, którego historia sięga roku 1993 i który należy do UCI Europa Tour. Przez cały rok organizowane są w Kołobrzegu także maratony i półmaratony, które przyciągają wszystkich fanów biegów. Fani muzyki chętnie przybywają na Festiwal Opery i Operetki „Muzyka dla wszystkich”, który odbywa się w sierpniu w Kołobrzeskim Amfiteatrze. Drugim muzycznym festiwalem jest Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze”, który także odbywa się w sierpniu, w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Kołobrzegu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
3 ℃
min. 2 ℃
maks. 3 ℃
brak opadów
opady śniegu
jutro
5 ℃
min. 1 ℃
maks. 5 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
7 ℃
min. 2 ℃
maks. 7 ℃
brak opadów
pochmurnie
2024-04-25
6 ℃
min. 5 ℃
maks. 7 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!