Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Baszty Lontowej w Kołobrzegu

Baszta Lontowa w Kołobrzegu

Zachowana z okresu średniowiecza Baszta Lontowa, nazywana też potocznie Basztą Prochową to jedyny ocalały do współczesnych nam czasów budynek wchodzący w skład średniowiecznego systemu obronnego Kołobrzegu. Znajdowały się tutaj po przebudowie różnego rodzaju obiekty, m. in. dom noclegowy, kawiarnia, informacja turystyczna oraz miejscowy oddział PTTK. Obecnie budynek jest opuszczony i znajduje się w rękach prywatnych właścicieli.

Historia Baszty Lontowej

Baszta Lontowa w Kołobrzegu zbudowana została w XIV wieku, wchodząc w skład gotyckich murów miejskich o długości 1570 metrów. Jako jeden z nielicznych historycznych obiektów przetrwała m. in. rozbudowę fortyfikacji miasta w XVII i XVIII wieku, a także burzenie Twierdzy Kołobrzeg mające miejsce pod koniec XIX wieku. Dopiero walki o wyzwalanie Kołobrzegu w 1945 roku nieznacznie ją uszkodziły.

Ciekawostką z jej historii jest potocznie używana przez mieszkańców miasta nazwa baszty: Prochowa, będąca efektem źle przetłumaczonej nazwy niemieckiej. Tymczasem faktyczna Baszta Prochowa znajdowała się przy ulicach Katedralnej oraz Rzecznej i została zburzona w wyniku uderzenia pioruna w 1657 roku. Baszta Lontowa została natomiast włączona w zabudowę miejską Placu Pruskiego. Dzisiaj znajduje się na terenie Parku Przybylskiego.

Architektura

Baszta Lontowa została zbudowana z cegły na planie prostokąta, podpiwniczona i posiada cztery piętra oraz strych pokryty czerwonym dachem. Jest typowym przykładem architektury gotyckiej z okresu średniowiecza, z elewacją zdobioną pionowymi lizenami, w których umieszczono nisze okienne. Podobne zdobienia pojawiają się na części dachu od strony wschodniej i zachodniej, choć widoczne są na nich pewne zakłócenia wynikające z późniejszych remontów i przebudowy Baszty Lontowej. Na szczęście jednak zachowana do dzisiejszych czasów została główna myśl architektoniczna tego budynku. Na parterze, po prawej stronie Baszty Lontowej znajduje się wejściowy portal z zamurowaną częścią w formie ostrołuku oraz neogotyckie okno. Od strony południowej Baszty znajdują się lizeny, w których okna zastąpiono otworami strzelniczymi.

Polecane obiekty w pobliżu Baszty Lontowej w Kołobrzegu