Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pomnika zaślubin Polski z morzem w Kołobrzegu

Pomnik zaślubin Polski z morzem w Kołobrzegu

Kołobrzeg to turystyczne miasto znajdujące się w północno - zachodniej części Polski. Kołobrzeg, poza doskonale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną posiada wiele interesujących atrakcji. Wczasowicze przyjeżdżają tu aby wypocząć, pooddychać świeżym powietrzem i zapomnieć o codziennym pośpiechu i obowiązkach. Charakterystycznym miejscem w Kołobrzegu jest Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Pomnik Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu został wybudowany w roku 1963 w celu upamiętnienia wydarzenia zaślubin Polski z morzem, które miało miejsce w roku 1945.

Akt patriotyzmu

Zaślubiny Polski z morzem to patriotyczny akt, który miał miejsce w roku 1920 w Pucku i w 1945 roku w Kołobrzegu, Dziwnówku i Mrzeżynie. Celem aktu było odzyskanie Pomorza odebranego Polsce podczas zaborów. Odzyskiwanie Pomorza przebiegło bez większych problemów i zakłóceń, a 10 lutego 1920 roku generał Józef Haller minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski oraz administracja Województwa Pomorskiego przybyła do Pucka, aby oficjalnie dokonać symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Jego symbolem było wrzucenie w słone morskie fale pierścienia.

Odzyskanie Pomorza było dla Polaków wielkim wydarzeniem i łatwo zrozumieć, dlaczego postanowili upamiętnić je pomnikiem. Znajduje się on w Kołobrzegu w Parku imienia Stefana Żeromskiego - park ten jest nadmorskim deptakiem prowadzącym od latarni morskiej do spacerowego mola, często odwiedzanym przez turystów i mieszkańców miasta. Projektantem pomnika został Wiktor Tołkin, a odsłonięcie pomnika nastąpiło 3 listopada 1963. Głównym elementem pomnika jest flaga trzymana przez grupę postaci. Legenda mówi, iż przejście z jednej strony pomnika na drugi, wstrzymując oddech, spowoduje iż spełni się jedno nasze życzenie.

Polecane obiekty w pobliżu Pomnika zaślubin Polski z morzem w Kołobrzegu