Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym

Kamienica Celejowska w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny to doskonałe miejsce na spędzenie rodzinnych wakacji. Piękno otaczającej natury, bliskość wspaniałych atrakcji oraz rozbudowana oferta turystyczna sprawiają, że to jedno z najciekawszych miast na Puławach. Wśród wybitnych atutów kurortu wymienić należy jego charakterystyczne obiekty na czele z Kamienicą Celejowską.

Czarna kamienica

Znajdująca się przy ulicy Sanatorskiej zabudowa posiada zaledwie dwie kondygnacje, których wnętrza niczym nie odbiegają od typowych budowli w okolicy. Jednak ta kamienica zbudowana została z kamienia wapiennego w XVI wieku dla jednego z ówczesnych bogatych kupców - Bartłomieja Celeja. Fasada kamienicy reprezentuje typowo renesansowy styl wraz z licznymi rzeźbieniami, które dodają jej uroku. Podziwiać można zwłaszcza ornamenty roślinne i zwierzęce, choć dla wprawnego oka widoczne będą również popiersia.

Kamienica przy ulicy Sanatorskiej posiada wybitne rzeźby sakralne uwieczniające Chrystusa i Maryję oraz Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Po drugiej wojnie światowej pełniła funkcję pracowni architektonicznej, zaś od roku 1964 jest gmachem muzeum. Funkcjonuje ona jako oddziału Muzeum Nadwiślańskiego, którego największą cześć zbiorów stanowią regionalne pamiątki. To wyjątkowe miejsce, którego nie można przegapić podczas spaceru po Kazimierzu Dolnym.

Ciekawostki

Kamienica Celejowska zbudowana została w XVI wieku i zwana jest też czasami Kamienicą pod Św. Bartłomiejem oraz Czarną Kamienicą. Wszystko za sprawą fasady, której przednia ściana jest bardzo ciemna i widniejącej na niej postaci Św. Bartłomieja, czyli imiennika pierwszego właściciela.

Zwiedzanie

Kamienica w sezonie letnim jest udostępniona zwiedzającym w godzinach 9:00 – 17:00. Poza sezonem (październik-marzec) placówka czynna jest 9:00 – 16:00. Cennik biletów: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 20 zł.

Chcąc zapoznać się z historią regionu i wspaniałymi losami samej kamienicy, warto odwiedzić Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Szczegółowe informacje znajdują się na https://www.mnkd.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym