Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zapora na Łomnicy

Noclegi w pobliżu Zapory na Łomnicy

Zapora na Łomnicy

Powstała w efekcie realizacji planu przeciwpowodziowego po zniszczeniach Karpacza w roku 1897 – dziś jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji tego miasta w Karkonoszach. Zapora na Łomnicy powstała w latach 1910-1915 na wyjątkowo niebezpiecznej i nieprzewidywalnej górskiej rzece. Miała ona gromadzić nadmiar wody, zwłaszcza po deszczowych okresach w roku, a także zatrzymywać skalny rumosz niesiony wraz z wodą i stanowiący spore zagrożenie dla zabudowań miasta.

Historia zapory na Łomnicy

Zapora na Łomnicy zbudowana została z kamiennych bloków, tworząc efektowny zbiornik wodny, a także sztuczny wodospad przyciągający na spacery mieszkańców Karpacza i przybywających tutaj turystów. W miarę upływu lat zapora na Łomnicy stała się ośrodkiem miejscowej rozrywki i rekreacji. Tuż obok niej zbudowano bowiem zakład kąpielowy Alexandrinenbad, kawiarnię oraz muszlę koncertową. Zalew został uznany jako nadający się do kąpieli wodnych, korzystano z niego więc chętnie w okresie letnim. Powstały nad nim także wypożyczalnie sprzętu wodnego, a w zimie zalew stawał się chętnie uczęszczanym lodowiskiem.

Malowniczy Dziki Wodospad

Dodatkową atrakcją powstałą na skutek wybudowania zapory na Łomnicy jest tak zwany Dziki Wodospad, znajdujący się powyżej hotelu Biały Jar. Dzięki wyjątkowo dużemu spadkowi wód Łomnicy, Dziki Wodospad to wyjątkowo malownicze miejsce, zarówno w zimie, kiedy nurt wody otoczony jest fantastycznymi formami z lodu i śniegu, jak i w lecie wśród zieleni drzew. Mało znaną ciekawostką w pobliżu Dzikiego Wodospadu jest także marmit sudecki – Studzianka – czyli forma skalna powstała na skutek działania erozji płynącej wody. Dzięki porywaniu przez wodę skał trących o podłoże powstało tutaj zagłębienie o głębokości ponad 2, 5 metra, z którego wydobyto w 1892 roku kulistych granitowych kamieni.

Zapora na Łomnicy dzisiaj

Dziś nad zalewem znajdziemy czynną restaurację Nad Zaporą słynącą ze smacznych dań regionalnych oraz występów gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Malownicze miejsce nad zbiornikiem wodnym jest dzisiaj ulubioną przez turystów lokalizacją pamiątkowych zdjęć robionych w trakcie wycieczek do Karpacza. Przez koronę zapory na Łomnicy przebiega z kolei czerwony szlak turystyczny prowadzący na Grabowiec, a w pobliżu znajduje się stacja kolejki linowej wywożącej na Kopę, skąd można dotrzeć na Śnieżkę.

Oficjalna strona: www. karpacz.pl/zapora-na-lomnicy-pl/at

Polecane obiekty w pobliżu Zapory na Łomnicy