Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Zabawek w Karpaczu

Muzeum Zabawek w Karpaczu

Zabawki przywołują dobre wspomnienia i nostalgiczne myśli. Jeśli chce się zobaczyć, jak wyglądały kiedyś zabawki lub pokazać dzieciom, czym kiedyś się bawiono, koniecznie trzeba wybrać się wspólnie do Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu.

Początki muzeum

Historia muzeum to niewiele ponad 20 lat. Znajdujące się w nim zbiory wcześniej należały do Henryka Tomaszewskiego. Muzeum zostało założone dzięki uchwale Rady Miejskiej Nr XI/52 w dniu 28. 02. 1995 roku. Duży wkład w jego powstanie mieli mieszkańcy Karpacza.

Henryk Tomaszewski był wybitnym artystą i założycielem Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Uważał, że od możliwości zabawy w dzieciństwie zależy późniejszy rozwój każdego dziecka i powinno być beztroskie. Uznawał, że zabawki nie mają dużej wartości historycznej. Mają służyć do zabawy, a dziecięca wyobraźnia ma je ożywiać. Henryk Tomaszewski zamieszkał w Karpaczu w 1968 roku. W 1994 roku otrzymał od Rady Miejskiej w Karpaczu tytuł,,Zasłużonego dla miasta Karpacza” oraz „Najpopularniejszego Mieszkańca województwa jeleniogórskiego” w plebiscycie „Słowa Polskiego”. Zdobył również nagrodę,,Człowieka Roku 1994”. Ostatecznie, w tym samym roku przekazał swoją unikatową kolekcję zabawek jako darowiznę gminie Karpacz.

Wystawy

W muzeum można obejrzeć zabawki, które liczą sobie nawet 300 lat. Z XVIII wieku możemy zobaczyć wieczne figurki szopkowe, z XIX wieku-porcelanowe lalki, a z XX- obecnie występujące zabawki. Można obejrzeć eksponaty z całego świata, na przykład z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji, Niemiec. Warto wspomnieć również o tym, że gabloty były zaprojektowane i malowane przez Kazimierza Wiśniaka, słynnego krakowskiego scenografa.

Od maja 2012 roku, muzeum znajduje się w nowej siedzibie w budynku, gdzie kiedyś mieścił się dworzec kolejowy. Zbiory mogą oglądać również osoby niepełnosprawne, bo obiekt jest odpowiednio przystosowany.

Godziny pracy muzeum

Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach: 9:00 – 16:30, a w sobotę i w niedzielę od 10:00 do 17:30. Obiekt jest zamknięty w każdy poniedziałek, 1 stycznia, 6 stycznia, w Wielkanocną Niedzielę, w Boże Ciało, 1 listopada, 11 listopada, oraz 25 grudnia.

Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 5 zł, a dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie. W grupach do 10 osób, wejście jednego opiekuna jest bezpłatne. Konieczna wcześniejsza rezerwacja przy wejściu grupowym.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: http://www.muzeumzabawek.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Zabawek w Karpaczu