Kamienna Góra

Kamienna Góra

Znajdująca się w województwie dolnośląskim Kamienna Góra jest częstym punktem na trasie turystycznych wędrówek, ze względu na swoje wyjątkowo atrakcyjne położenie. Umiejscowiona jest bowiem w Kotlinie Kamiennogórskiej, u stóp Gór Kruczych, pomiędzy dwiema rzekami, nad którymi rozciągają się wzgórza i parki. Dodatkowo, w zwartej zabudowie miasta wyróżnione są dwie jego części: przemysłowa i zabytkowa z licznymi, ciekawymi przykładami dawnej architektury. Można stąd wyruszyć na szlaki górskie, odwiedzić wyjątkowy rezerwat przyrody – Skały Ardszapsko-Teplickie – za granicą u czeskiego sąsiada czy zamek Bolczów przypominający o historycznych wydarzeniach w tym regionie.

Historia

Historyczne początki Kamiennej Góry nie są dokładnie znane, choć zazwyczaj wiązane z postacią księcia Henryka I Brodatego, założyciela XIII – wiecznej budowli obronnej na Górze Zamkowej, pod którą rozwijała się stopniowo osada będąca pierwowzorem dzisiejszego miasta. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się w 1232 i 1249 roku, kiedy miejscowość nazywana jest jeszcze po niemiecku: Landeshut i Landishute oraz w staropolskiej formie: Camena Gora. To właśnie w 1249 roku zakon benedyktynów z Krzeszowa otrzymał zezwolenie na lokowanie tutaj osady na prawie niemieckim, prawdopodobnie jednak nie skorzystali z niego i rozwój osady został wstrzymany. Dopiero w 1292 ponownie uzyskała ona prawa miejskie nadane przez księcia Bolka I Surowego, który odkupił ją od benedyktynów. Dalszy rozwój osady związany był z nadanymi jej przywilejami warzenia piwa i handlu solą, a w późniejszym czasie produkcją włókienniczą.

Kamienna Góra była także miejscem wielu wydarzeń historycznych, m. in. bitwy w czasie wojny siedmioletniej nazywanej Pruskimi Termopilami w 1760 roku czy koncentracji wojsk prusko-rosyjskich w okresie wojen napoleońskich, kiedy na Zamku Grodztwo gościli car Rosji Aleksander I oraz król Prus Fryderyk Wilhelm III.

Zabytki

Samo miasto, a przede wszystkim jego część, gdzie zachowała się dawna zwarta zabudowa, zostało uznane za zabytkowe. Warto w nim zwrócić uwagę w szczególności na kościół św. Piotra i Pawła, zwłaszcza jego gotyckie prezbiterium z XIV wieku, będące najstarszą budowlą miasta. Na rynku w Kamiennej Górze można podziwiać przepiękne, utrzymane w barokowym stylu kamienice z XVII i XVIII wieku oraz odwiedzić znajdujące się w jednej z nich Muzeum Tkactwa, w którym prezentowane są współczesne tkaniny artystyczne, zespół srebrnych monet z XVI i XVII wieku czy wystawy sztuki włókienniczej przypominające o bogatych tradycjach regionu w tej dziedzinie.

Wyjątkowo intrygującym dla turystów miejscem są także podziemne sztolnie Arado, ciągnące się pod miastem korytarze, w których według legendy Hitler miał swoje tajne laboratorium. Co prawda, dla turystów udostępniony został tylko fragment korytarzy, który i tak działa jednak na wyobraźnię.

Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Atrakcyjne położenie Kamiennej Góry w Kotlinie Kamiennogórskiej, między Sudetami środkowymi i zachodnimi, czyni ją doskonałym punktem wypadowym do dalszych wędrówek górskich, m. in. na Rudawy Janowickie, do Krzeszowa czy do Czech. Jednym z punktów wyjątkowo przyciągających turystów jest unikatowy rezerwat przyrody – Skały Ardszapsko-Teplickie. Piaskowcowy masyw jest ukształtowany w wyjątkowo fantazyjny sposób, tworząc istny labirynt skał, korytarzy, bram, szczytów i wodospadów. nazywany wręcz kamiennym miastem. Można go zwiedzać wędrując wytyczonymi szlakami turystycznymi lub ścieżką rowerową.

Miłośnicy militariów wybrać się powinni do twierdzy Stachelberg, znajdującej się w odległości około 16 kilometrów od Kamiennej Góry, na terenie północnych Czech. Wybudowana przed II wojną światową twierdza była fragmentem czechosłowackich umocnień przeciwko wojskom hitlerowskich Niemiec. W jednym ze schronów znajduje się obecnie muzeum wojskowe, a główną atrakcją tego miejsca jest wędrówka pomiędzy poszczególnymi obiektami twierdzy przez podziemne korytarze.

Tereny województwa dolnośląskiego, gdzie umiejscowiona jest Kamienna Góra, to także okolice słynne z pobudzających wyobraźnię ruin zamkowych, jak zamek Bolczów czy zamek Niesytno. Ten pierwszy położony w odległości 20 kilometrów od Kamiennej Góry był jednym z ważnych ośrodków ruchu husyckiego i został zrujnowany w trakcie wojny trzydziestoletniej. Historia zamku Niesytno, leżącego na szlaku Zamków Piastowskich, w odległości 15 kilometrów od Kamiennej Góry związana była także z husytami oraz rabusiami, przez co nazywany był Zakątkiem Strachu, mieszcząc m. in. w czasie II wojny światowej ośrodek szkoleniowy Luftwaffe. Niestety, ta budowla także popadła w ruinę w czasach współczesnych, sprzedana została prywatnemu właścicielowi i prawdopodobnie podpalono ją w latach 90.

Noclegi

Atrakcyjność województwa dolnośląskiego pod kątem turystycznym spowodowała, że w ostatnich latach coraz częściej mieszkańcy stawiają na rozwój bazy noclegowej i rekreacyjnej. Dzięki temu w samej Kamiennej Górze oraz jej okolicach można znaleźć hotele, a także mnóstwo gospodarstw agroturystycznych, zajazdów, kwater prywatnych czy apartamentów oferujących noclegi oraz wyżywienie przygotowywane według regionalnych przepisów – jak to na Śląsku – wyjątkowo smacznych i pożywnych.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Kamiennej Górze.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
9 ℃
min. 6 ℃
maks. 12 ℃
opady 1.74 mm
słabe opady deszczu
jutro
13 ℃
min. 2 ℃
maks. 14 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
pojutrze
18 ℃
min. 9 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
2024-03-31
16 ℃
min. 9 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!