Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ratusz w Kamiennej Górze

Noclegi w pobliżu Ratusza w Kamiennej Górze

Ratusz w Kamiennej Górze

Wrocławscy architekci - Richard Gaze i Alfred Böttcher – zaprojektowali utrzymany w stylu neorenesansowym ratusz w Kamiennej Górze, który jest jednym z zabytków tego miasta położonego w Kotlinie Kamiennogórskiej w wyjątkowo malowniczych okolicach: nad rzeką Bóbr i częściowo na stokach Czarnego Lasu oraz Gór Kruczych.

Historia powstania ratusza

Pierwsza budowla ratuszowa stojąca w miejscu dzisiejszej została wniesiona w 1564 roku, jednak spaliła się w 1638 roku. Kolejny ratusz został wybudowany w 1660 roku i powiększony w latach 1692-1694. W 1831 roku zawaliła się jednak jego wieża, choć sam budynek był użytkowany aż do rozbiórki dokonanej w 1873 roku. Tymczasową siedzibę ratusz zyskał w jednej z rynkowych kamieniczek, mieszczącej się dzisiaj przy ulicy Karola Miarki pod numerem 25, a miasto ogłosiło konkurs na nową budowlę ratusza. W 1904 roku zatwierdzono projekt dwóch wrocławskich architektów, utrzymany w neorenesansowym stylu i zachowany do dzisiaj. Budowa trwała szybko, już w 1905 roku budynek został nakryty dachem, a wieża wykończona.

Charakterystyka ratusza

Budowla ratusza w Kamiennej Górze została złożona z trzech brył: wieży oraz bryły niższej zwróconej do placu boczną elewacją i wyższej – zwróconej ścianą szczytową do placu ratuszowego. Wchodzi się do niego przez trzy portale, w tym główny – arkadowy, dźwigający nad sobą balkon. Ozdobą okien na pierwszym piętrze w tzw. sali witrażowej są duże witraże wypełnione scenami z życia Kamiennej Góry: odbicie miasta przez księcia Bolka z rąk czeskich w 1345 roku, rozkwit miasta w XVIII wieku dzięki warsztatom tkackim i handlu lnem oraz epizod z okresu trzeciej wojny śląskiej z 1760 roku – krwawa bitwa między wojskami austriackimi i pruskimi na wzgórzach tuż obok miasta. Witraże umieszczono także w oknach klatki schodowej. Przedstawiają one w centralnej części herb Prus oraz Śląska, a także herb miasta umieszczony po lewej stronie w dolnej części witraża. Nad najwyższymi oknami na pierwszym piętrze umieszczono także godła cechowe rzemiosł biorących udział w budowie ratusza: kamieniarzy, stolarzy, cieśli, blacharzy, kowali oraz ślusarzy. Całości ozdób wewnętrznych ratusza dopełniają polichromie, stropy kasetonowe oraz kominki.

Polecane obiekty w pobliżu Ratusza w Kamiennej Górze