Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze

Mieszczące się w jednej z zabytkowych kamieniczek na starówce Kamiennej Góry Muzeum Tkactwa prezentuje zbioru tej gałęzi przemysłu, która miała znaczący wpływ na rozwój miasta. Otwarte ponownie po gruntownym remoncie kamienicy w 2006 roku – Muzeum Tkactwa jest jedną z ciekawostek silnie związanych z tym regionem Dolnego Śląska.

Historia muzeum

Pierwotnie muzeum regionalne zostało założone jeszcze przez mieszkańców niemieckich – pasjonatów Kamiennej Góry, jej historii i tradycji. W 1932 roku powołana do życia komisja ekspertów – zaczęła gromadzić eksponaty, opracowując je naukowo na potrzeby przyszłej placówki muzealnej. Utworzyli oni poszczególne działy muzeum: przyrodniczy, etnograficzny i historyczny. Uroczyste otwarcie placówki – Muzeum Regionalnego – nastąpiło w czerwcu 1939 roku. Od samego początku wiodącym tematem jego ekspozycji miały być dzieje tkactwa i włókiennictwa szeroko rozwijane na terenie Sudetów. Kamienna Góra wraz z Jelenią Górą stanowiły główne ośrodki tkactwa i lniarskiego przemysłu tekstylnego, którego produkty były popularne i eksportowane do wielu krajów świata.

Po wojnie w latach 70. część zbiorów muzeum w Kamiennej Górze została przekazana do Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach i Muzeum w Wałbrzychu. Od 1969 roku placówka w Kamiennej Górze funkcjonowała jako Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, przekształcając się w 2011 roku w Muzeum Tkactwa istniejące do dzisiaj. W muzeum organizowane są lekcje muzealne i warsztaty oraz wystawy czasowe prezentujące dokonania współczesnych twórców pracujących z tkaninami.

Wystawy

Obecnie stałe ekspozycje muzealne to zbiory:

  • Z dziejów tkactwa ludowego – prezentujące zbiory głównie z XIX wieku związane z obróbką lnu – narzędzia do obróbki, krosna, stroje tkaczy, sztandary cechu czy dokumenty
  • W izbie i Salon mieszczański – w których można obejrzeć wnętrza domów włościan i mieszczan na tym terenie
  • Historia Kamiennej Góry – wystawa prezentująca kompleksowo dzieje miasta

Ceny biletów: ulgowy 7 zł, normalny 10 zł, lekcja muzealna 50 zł (grupa maksymalnie 30 dzieci), karnet 160 zł (5 lekcji muzealnych). Muzeum Tkactwa jest otwarte dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 15.30, a w soboty 9.40 – 15.00

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie www.muzeumtkactwa.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze