Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pomnika Mauzoleum ofiar faszyzmu w Kamiennej Górze

Pomnik Mauzoleum ofiar faszyzmu w Kamiennej Górze

Okres II wojny światowej i okupacji niemieckiej zapisał się ponurymi kartami w historii Kamiennej Góry i jej mieszkańców. Ku czci pomordowanych wtedy więźniów i jeńców wojennych w utworzonej w mieście filii obozu Gross-Rosen i innych obozach jenieckich wybudowanych i funkcjonujących na terenie Dolnego Śląska, wybudowano mauzoleum umiejscowione na Górze Kościelnej nazywanej też Górą Parkową – będącej jednym z chętnie odwiedzanych miejsc spacerowych w mieście.

Historia Kamiennej Góry w okresie II wojny światowej

Niemiecki obóz koncentracyjny Gross-Rosen istniał w latach 1940-1945 niedaleko wsi Rogoźnica stojąc na czele ponad setki obozów pracy założonych w okresie niemieckiej okupacji Polski na terenie Śląska. Placówki te miały bardzo różne funkcje, choć zasadniczo spełniały główną, znajdującą się u podłoża zakładania obozów pracy i obozów koncentracyjnych, czyli „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” – zgładzenie Żydów mieszkających na tym terenie i przywożonych do obozów z całej Europy. W Kamiennej Górze została utworzona w lipcu 1944 roku filia obozu Gross-Rosen, nazywana Arbeitslager Landeshut – Obóz Pracy Kamienna Góra. Została umiejscowiona w południowo-zachodniej części miasta, na lewym brzegu rzeki Bóbr. Statystyki mówią o przebywaniu w obozie średnio 1500-1600 więźniów przywożonych tutaj z różnych krajów. Trafiali tu nie tylko Żydzi, ale też Polacy i Rosjanie, zatrudniani do morderczej pracy w zakładach przemysłowych produkujących na potrzeby Niemiec m.in. łożyska toczone, wydobywając skały w kamieniołomach oraz w sztolniach.

Mauzoleum ku czci ofiar faszyzmu

Góra Parkowa, będąca w dużej części parkiem miejskim z wytyczonymi alejkami spacerowymi, po II wojnie światowej w 1947 roku, stała się także miejscem pamięci dla jeńców i więźniów pomordowanych w filii obozu Gross-Rosen w Kamiennej Górze oraz innych obozach na tych terenach. Obok pomnika – mauzoleum ułożono w 1964 roku płytę pamiątkową „Poległym za wolność i demokrację 1939-1945”. Mauzoleum robi tym większe wrażenie na zwiedzający, kiedy uświadomią sobie, że to właśnie na zboczach Góry Parkowej w okresie II wojny światowej istniała sztolnia, w której pracowali więźniowie tutejszego obozu, niejednokrotnie przypłacając to życiem.

Polecane obiekty w pobliżu Pomnika Mauzoleum ofiar faszyzmu w Kamiennej Górze