Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Zamku Grodztwo w Kamiennej Górze

Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze

Malownicze ruiny zamku Grodztwo w Kamiennej Górze to pozostałości po dawnej reprezentacyjnej siedzibie rodu Schaffgotschów, zaliczanej do jednej z najokazalszych tego typu budowli na Dolnym Śląsku. Niestety, zamek po II wojnie światowej popadł w ruinę i przeszedł pożar w latach 60. XX wieku. Brak zabezpieczenia murów i dewastacja przez okolicznych mieszkańców spowodowała, że do dzisiaj zachowały się tylko resztki murów o wysokości około 13 metrów.

Historia zamku

Nieznana jest data wybudowania tutaj pierwszego dworu, rozbudowanego w drugiej połowie XVI wieku przez ród Schaffgotschów. Prawdopodobnie założycielem pierwotnej budowli był na przełomie XV i XVI wieku Hans Schaffgotsch pochodzący z Chojnika. W latach 1560-1565 gałąź rodu mieszkająca w tych okolicach rozpoczęła monumentalną przebudowę starej wieży obronnej, wznosząc podłużny dom – skrzydło południowe, potem prostopadłe do niego skrzydło wschodnie oraz skrzydło wjazdowe z wtopioną w nie starą wieżą. Reszta dobudowy nastąpiła w latach 80. XVI wieku, kiedy dobudowano jeszcze łącznik między poszczególnymi skrzydłami oraz mur kurtynowy, który zamknął od północy dziedziniec zamkowy.

Z rąk rodu Schaffgotschów zamek Grodztwo przeszedł na własność hrabiego von Promnitz, a potem jego siostrzeńca hrabiego Christiana Friedricha zu Stolberg-Wemigerode. Zamek był miejscem jednej z wyjątkowych uroczystości, szeroko opisywanych w Prusach, kiedy córka właściciela Grodztwa Armgarda hrabina zu Stolberg-Wernigerode wzięła ślub z komandorem podporucznikiem Oskarem hrabią von Platten zu Hallermund, a w przyjęciu weselnym wziął udział sam cesarz Wilhelm II. Podarował młodej parze diadem wysadzany brylantami i ciemnoniebieskimi kamieniami oraz wazę z należącej do rodziny królewskiej fabryki porcelany.

W zamku Grodztwo przez lata jego istnienia gościło zresztą wielu znakomitości dawnych czasów, m. in. car Rosji Aleksander I i król Prus Wilhelm III w 1813 roku. Niestety, po II wojnie światowej od czasu pożaru w 1964 roku zamek Grodztwo stopniowo obracał się w ruiny, zaniedbywany przez władze miasta i dewastowany przez mieszkańców. W 2011 roku gmina zamierzała wystąpić o wykreślenie obiektu z rejestru zabytków, ponieważ brakuje funduszy, aby właściwie zabezpieczyć budowlę przed dalszym niszczeniem.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Grodztwo w Kamiennej Górze