Jastarnia

Jastarnia

Jastarnia jest jednym z najbardziej znanych kurortów nad polskim Bałtykiem, który słynie z pięknych i czystych plaż, doskonale zachowanych elementów architektury kaszubskiej, uzdrowiskowego klimatu i niezwykle bogatej oferty turystycznej. Co roku w okresie letnim miejscowość odwiedzana jest przez tysiące turystów, którzy znajdują tu idealne warunki do wakacyjnego wypoczynku.

Położenie i walory przyrodnicze Jastarni

Jastarnia to niewielka gmina miejsko- wiejska o charakterze wypoczynkowym. Położona jest w województwie pomorskim, w centralnej części Mierzei Helskiej, pomiędzy Kuźnicą i Juratą. Dzięki takiemu położeniu Jastarnia z jednej strony sąsiaduje z Morzem Bałtyckim, a z drugiej z Zatoką Gdańską, dlatego jest tu silnie rozwinięte rybołówstwo oraz możliwość uprawiania wielu sportów wodnych. Miasto zajmuje niespełna 8 km² powierzchni i leży w obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Aż jedną trzecią obszaru miasta i jego okolicy pokrywają piękne lasy, głównie sosnowe, brzozowe oraz dębowe. Można tutaj podziwiać także typowe dla Parku torfowiska (ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Torfowe Kłyle"), które są miejscem zamieszkania wielu rzadkich gatunków ptaków. Ze względu na tak wyjątkowo położenie oraz walory przyrodnicze i klimatyczne Jastarnia przez dziesiątki lat znajdowała się na liście miast uzdrowiskowych, w których z powodzeniem leczono schorzenia układu oddechowego oraz układu krążenia.

Historia Jastarni

Pierwsze wzmianki o Jastarni można znaleźć w dokumencie z 1378 roku, w którym Krzyżacy dając przywilej lokacyjny miastu Hel, wspominają nazwę Osternäs. Sama osada została ujęta w spisie podatkowym po raz pierwszy w roku 1595, natomiast słowo „Jastarnia” użyte zostało dopiero w dokumencie z 1678 r., w którym wymieniono z nazwiska wszystkich 81 mieszkańców miejscowości. W tym czasie Jastarnia dzieliła się na część katolicką (Jastarnia Pucka) oraz protestancką (Jastarnia Gdańska) i aż do XX w. miała charakter miejscowości rybackiej. Budowa w 1922 r. linii kolejowej na trasie Puck - Hel znacząco wpłynęła na kierunek rozwoju całej Mierzei Helskiej oraz samej Jastarni. Miejscowość zaczęła przyciągać coraz liczniejsze rzesze letników, stając się stopniowo modnym kurortem nadmorskim. W okresie międzywojennym wybudowano tu także port rybacki, ponieważ rybołówstwo wciąż było najważniejszym zajęciem mieszkańców Jastarni. Prawa miejskie zostały nadane miejscowości w 1973 r., a w latach 1974–2005 znajdowała się ona na oficjalnej liście uzdrowisk.

Najciekawsze zabytki i miejsca w Jastarni

Kameralna Jastarnia kryje w sobie wiele ciekawych miejsc, które decydują o jej atrakcyjności turystycznej. Choć większość zabudowań stanowią dziś nowoczesne budynki, znaleźć można wśród nich także ślady długiej historii miejscowości w postaci starych rybackich domów. Najbardziej znane zabytki Jastarni to przede wszystkim:

Chata rybacka – zlokalizowana jest w centrum przy ul. Rynkowej 10. Została wzniesiona w 1881 r. z wyrzuconego na brzeg morza drewna pochodzącego z rozbitych statków. Dzisiaj mieści się w niej muzeum, w którym można zobaczyć typowe wyposażenie rybackich domów z okresu od XV do XIX wieku.

Kapliczka św. Rozalii – znaleźć ją można przy ulicy Rybackiej. Kaplica została wybudowana pod koniec XIX w. ku czci patronki Jastarni, która według lokalnej legendy miała ochronić mieszkańców przed epidemią dżumy, jaka nawiedziła miejscowość w XVIII w.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – jest to neobarokowy budynek znajdujący się przy ul. Ks. Stefańskiego, który został wzniesiony w 1932 r. We wnętrzu kościoła uwagę zwraca ambona w kształcie łodzi oraz piękna błękitno- biała polichromia, typowa dla architektury kaszubskiej.

W Jastarni warto również zobaczyć następujące miejsca: Muzeum Rybackie Pod Strzechą – mieści się przy ulicy Mickiewicza i jest prywatną placówką należącą do Juliusza Strucka, który przez lata zebrał imponującą kolekcję starych sprzętów i narzędzi rybackich.

Latarnia Morska – znaleźć ją można na wydmach w pasie leśnym oddzielającym miasto od plaży. Wybudowana została w 1950 r., a mając zaledwie 13, 3 m wysokości, uznawana jest za najniższy tego rodzaju obiekt na polskim wybrzeżu.

Skansen Fortyfikacji Ośrodek Oporu Jastarnia – mieści się poza granicami miasta od strony Kuźnicy i jest zespołem betonowych schronów bojowych wzniesionych w 1939 r. Molo – jest dużą atrakcją Jastarni i przyciąga wielu spacerowiczów. Powstało w 2005 r. tuż przy głównym deptaku miasta od strony Zatoki Gdańskiej przy ul. Stelmaszczyka. Molo ma 120 metrów długości, a w jego pobliżu znajduje się wiele lokali gastronomicznych, straganów z pamiątkami oraz wypożyczalni sprzętu sportowego.

Port – znajduje się niedaleko ulicy Portowej i jest to przede wszystkim port rybacki, dlatego zobaczyć w nim można kutry i łodzie rybackie. W sezonie letnim organizowane są stąd różne rejsy wycieczkowe np. do Gdyni, czy po Zatoce Gdańskiej.

Plaże i sporty wodne w Jastarni

Turyści decydujący się na wakacyjny urlop w Jastarni zyskują dostęp do jednych z najpiękniejszych plaż nad polskim Bałtykiem. Pokryte miękkim piaskiem ciągną się przez kilkanaście kilometrów wzdłuż morskiego wybrzeża i mają 40 m szerokości. Prowadzą do nich 4 wejścia ukryte w nadmorskim pasie wydm pokrytych sosnowym lasem. Przy wejściach nr 55 i 31 znajdują się plaże dla turystów z psami. Strzeżone kąpieliska w Jastarni są uznawane za bardzo czyste i bezpieczne, oferują także wiele atrakcji np. zjeżdżalnie dla najmłodszych. Jastarnia posiada również plażę od strony Zatoki Gdańskiej, przy której znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz szkółki windsurfingu. Oprócz tego można się tutaj zapisać na kurs żeglarza jachtowego, sternika motorowodnego, a także na kurs kitesurfingu. Sporym zainteresowaniem cieszą się również wyprawy wędkarskie na łososie.

Pozostałe atrakcje Jastarni

Będąc w Jastarni trudno się nudzić, nawet w czasie niepogody. Miasto jest szczególnie przyjazne dla osób lubiących aktywną formę wypoczynku. W okresie letnim zorganizowane grupy mogą korzystać z lokalnej hali sportowej i boiska Orlik. W sezonie działa kilka wypożyczalni rowerów, którymi można wybrać się na wspaniałą przejażdżkę ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż całej Mierzei Helskiej. Istnieje również możliwość skorzystania z kortów tenisowych i basenów. W Jastarni i okolicach znajdują się także bardzo ciekawe przyrodnicze szlaki piesze i rowerowe np. ścieżka Przyrodnicza Torfowe Kłyle. Dużą popularnością cieszy się Szlak Historii Militarnej, który pozwala zobaczyć wiele ciekawych obiektów związanych z II wojną światową m. in. zaporę minową koło Kuźnicy, Ośrodek Oporu „Jastarnia", czy miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni. W mieście działa biblioteka miejska oraz Kino Żeglarz Jastarnia – oba obiekty znaleźć można przy ul. Portowej. W sezonie miasto organizuje również wiele imprez rozrywkowych i kulturalnych, przede wszystkim festyny, koncerty muzyczne, występy kabaretowe itp. Część z nich organizowana jest na plaży pod patronatem stacji telewizyjnych. Co roku w pierwszy weekend sierpnia odbywają się w Jastarni Dni Węgorza, podczas których można zapoznać się z rzemiosłem rybackim, wziąć udział w wielu konkursach, a przede wszystkim rozsmakować się w daniach z węgorza.

Baza noclegowa i gastronomiczna w Jastarni

Pod względem infrastruktury turystycznej Jastarnia ma bardzo rozbudowaną ofertę. Bazę noclegową tworzą przede wszystkim pokoje gościnne oferowane przez mieszkańców tej miejscowości, wśród których znaleźć można zarówno niedrogie kwatery, jak i eleganckie, komfortowe apartamenty. Wynajem pokoi w Jastarni to nie jedyna oferta noclegowa, ponieważ w mieście i okolicy funkcjonują domy wczasowe, pensjonaty, hotele, pola namiotowe oraz domki letniskowe. Ze względu na dużą popularność miejscowości noclegi w Jastarni warto zarezerwować nawet kilka miesięcy przed wakacjami (wymagana jest zwykle wpłata zaliczki).

W sezonie letnim turyści mają do dyspozycji również bogatą ofertę gastronomiczną. Dominują oczywiście smażalnie świeżych ryb, ale nie brakuje również barów z domowymi obiadami i fast- foodami, a także eleganckich restauracji, kawiarni, pubów i lodziarni. Najwięcej punktów gastronomicznych znaleźć można przy ulicy Sychty oraz w okolicach ulic Portowej i Bałtyckiej. W mieście funkcjonuje poczta i bank, są apteki, placówki ochrony zdrowia, a także wiele sklepów.

Dojazd do Jastarni

Do Jastarni można przyjechać nie tylko własnym autem, ale również pociągiem (w okresie letnim kursują tu nawet bezpośrednie połączenia z Warszawy), statkiem z Gdyni, czy autobusem z Władysławowa. Te środki komunikacji często są lepszą alternatywą dla samochodu, ponieważ w czasie wakacji przejazd przez Władysławowo, będącego bramą na Mierzeję Helską, bywa bardzo trudny ze względu na uciążliwe korki.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Jastarni.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
2 ℃
min. 0 ℃
maks. 3 ℃
opady 0.12 mm
śnieg z deszczem
jutro
4 ℃
min. 3 ℃
maks. 6 ℃
opady 1.01 mm
śnieg z deszczem
pojutrze
3 ℃
min. 3 ℃
maks. 7 ℃
opady 0.39 mm
słabe opady deszczu
2024-11-25
11 ℃
min. 8 ℃
maks. 11 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.