Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Latarni morskiej w Jastarni

Latarnia morska w Jastarni

Jastarnia jest jednym z najbardziej znanych nadbałtyckich kurortów. Słynie przede wszystkim z pięknych plaż oraz możliwości uprawiania wodnych sportów. Warto jednak wiedzieć, że miejscowość może poszczycić się także innymi atrakcjami, które przyciągają turystów. Wyjątkowo interesującym obiektem znajdującym się na terenie Jastarni jest latarnia morska. Jest ona zlokalizowana przy wejściu na plażę nr 50.

Historia latarni

Pierwsza latarnia morska stanęła na terenie Jastarni – Bór w 1872 roku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego wymienione zostały olejowe lampy, zastąpiło je urządzenie optyczno świetlne, które świeciło na wysokości ponad 36 m. Niestety, wieża została zniszczona przez polskich żołnierzy, którzy nie chcieli dopuścić do tego, by dostała się ona w ręce wroga. Kolejna Latarnia została wybudowana w roku 1938 roku. Niestety działała ona bardzo krótko, bo tylko przez rok – podobnie jak wspomniana wcześniej Latarnia Jastarnia – Bór została wysadzona przez polskich żołnierzy. Rzeczona wieża miała około 30 m wysokości.

Latarnia morska, która dzisiaj znajduje się na terenie miejscowości stanęła w miejscu opisanej wcześniej wieży. Postawiono ją tam w 1950 roku. Co ciekawe podczas jej budowy wykorzystane zostały elementy wieży pochodzącej z początku XX wieku - znajdowało się na niej akustyczne urządzenie ostrzegawcze, obiekt był zlokalizowany w pobliżu Latarni Morskiej Stilo.

Ważne informacje

Znajdująca się w Jastarni latarnia morska jest zlokalizowana pomiędzy Latarnią Rozewie, a latarnią w Helu. Wieża w Jastarni jest jedną z najniższych na polskim wybrzeżu, mierzy bowiem zaledwie 17 m, natomiast wysokość światła to nieco ponad 20 m n. p.m. Jest ona sterowana automatycznie, a zasięg jej światła to blisko 10 Mil morskich (ok. 18 km).

Latarnia ma kształt walca i charakterystyczne biało czerwone pasy, dzięki którym można ją zobaczyć z daleka. Niestety nie jest udostępniona do zwiedzania przez turystów (jest to związane z brakiem dogodnych warunków umożliwiających zwiedzanie obiektu), jednakże warto wybrać się w okolicę wejścia na plażę, przy której jest zlokalizowana, by na własne oczy zobaczyć tę niewysoką, lecz bardzo charakterystyczną wieżę.

Polecane obiekty w pobliżu Latarni morskiej w Jastarni