Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Chaty Rybackiej w Jastarni

Chata Rybacka w Jastarni

Chata Rybacka w Jastarni to muzeum, które jest prowadzone przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Jest to autentyczna chata zbudowana z drewna wyrzuconego przez fale na morski brzeg.

Powstanie chaty

Budynek powstał w 1881 roku. Ze względu na braki materiałów budowlanych został wzniesiony z drewna wyrzuconego przez morze. Jest to przykład budownictwa wtórnego, które polegało na odzyskiwaniu materiału pochodzących z rozbitych statków. Chata została usytuowana na fundamentach z kamieni polnych, na podłożu z piachu. Charakterystyczna architektura nadaje jej wyjątkowy charakter w skali regionu. Zagadką chaty są tajemnicze otwory nieznanego pochodzenia, które znajdują się w ścianie.

Wystrój i wyposażenie

Wyposażenie wewnątrz chaty to tradycyjne narzędzia i przedmioty z rybackiej checzy oraz obejścia. Na przykład w kuchni znajduje się tradycyjny kredens z zastawą w postaci talerzy, maselniczek i kufli do piwa. Inne przedmioty kuchenne to garnki, podwieszane półki, opałki i niecki pozwalają sobie wyobrazić codzienne zajęcia gospodyni domowej w XIX wieku.

Obok chaty znajduje się również obora, gdzie można zobaczyć narzędzia wykorzystywane do uprawy roli. Chociaż okolica nie obfituje w dobre gleby uprawne, ludność wykorzystywała najmniejsze skrawki ziemi. Wśród narzędzi znajdują się między innymi jarzmo do zaprzęgania krów, radło służące od obsypywania młodych kartofli, motykę i siekacze.

Wewnątrz chaty dostępne są także przedmioty typowo rybackie, turyści mogą zobaczyć między innymi pływaki, ciężarki, kosze do ryb, czerpaki do wody, a także żaki, czyli sieci przeznaczone specjalnie do połowu węgorzy. Niezbędne przedmioty, w które powinna zostać wyposażona każda z łodzi rybackich to kompas, lampa i zegar – również te narzędzia można zobaczyć w chacie.

Wyprawa w przeszłość

Interesujący wystrój wnętrza prezentuje mieszkanie rybackie z przeszłości. Uruchamia wyobraźnię zwiedzających i pozwala przenieść się do dawnych czasów, kiedy najważniejszym zajęciem ludności regionu było rybołówstwo. Wizyta w Chacie Rybackiej w Jastarni to doskonała okazja do lepszego poznania historii Półwyspu Helskiego.

Muzeum otwarte jest sezonowo od czerwca do września. Można je zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 14:00-18:00

Polecane obiekty w pobliżu Chaty Rybackiej w Jastarni