Inowrocław

Położenie

Inowrocław to średniej wielkości miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim pomiędzy Gnieznem, Bydgoszczą i Toruniem. Niedaleko miasta roztacza się Krajobrazowy Nadgoplański Park Tysiąclecia, ciągnący się do słynnego jeziora Gopło. Etnograficznie uznaje się często podział Kujaw na Wschodnie oraz Zachodnie, ze stolicą części zachodniej właśnie w Inowrocławiu. Geograficznie miasto znajduje się na Równinie Inowrocławskiej nad rzeką Noteć.

Dojazd

To miasto to ważny węzeł kolejowy i drogowy, przez co bardzo łatwo tutaj dojechać. Inowrocław leży na przecięciu dróg krajowych łączących Gniezno z Toruniem oraz Bydgoszcz z Koninem. Jadąc samochodem najłatwiej będzie się dostać do miasta jadąc autostradą A1 do Torunia i stamtąd kontynuować drogą krajową nr 15. Jadący z zachodu mogą wykorzystać autostradę A2 i drogi S5 oraz S15. Znajdują się tutaj przystanki wielu linii autobusowych, które łączą miasto z największymi ośrodkami w kraju. Łatwo dostać się tu również dzięki kolei, np. z Torunia można dojechać w przeciągu kilkudziesięciu minut.

Początki miasta

Pierwotnie osada zwała się „Novo Wladislaw”, co miało znaczyć prawdopodobnie „Nowy Włocławek”. Przyjmuje się także możliwość, że było to związane z osobą Władysława I Hermana. Najwcześniejsza informacja historyczna o mieście została zapisana w 1185 roku. Pierwszymi mieszkańcami tych stron byli powodzianie z Włocławka, którzy poszukiwali lepszych terenów do osiedlenia się. W czasie prac archeologicznych znaleziono tu ślady dawnej warzelni soli – najstarszej na ziemiach polskich, o której wiemy. Prawa miejskie Inowrocław otrzymał z rąk Kazimierza Kondratowicza w 1238 roku. Od tego czasu był to bardzo ważny ośrodek miejski – swoje siedziby mieli tu sędziowie, urzędnicy państwowi oraz książęta kujawscy.

Rozwój

Po rozbiorach miasto trafiło do zaboru pruskiego i zaczęło przechodzić silną germanizację. Pod koniec XIX stulecia rozwinęły się tu także różne zakłady przemysłowe, głównie związane z wydobyciem i przetwarzaniem soli. Pojawiły się także nowe budynki użyteczności publicznej, jak szpital czy szkoła. Początek XX wieku przyniósł mieszkańcom miasta wiele udogodnień: linię tramwajową, elektrownię czy sieć wodociągową. W 1919 miasto powróciło w granice Polski. Dzisiaj jest ważnym ośrodkiem miejskim oraz znaną miejscowością uzdrowiskową.

Uzdrowisko Inowrocław

Inowrocław jest dzisiaj znany przede wszystkim jako miejscowość uzdrowiskowa. Już w średniowieczu znajdowała się tu warzelnia soli, a i dzisiaj można tu znaleźć wiele obiektów związanych z jej wydobyciem i obróbką. Większość obiektów ważnych dla kuracjuszy znajduje się w centrum miejscowości w okolicach Parku Solankowego i bezpośrednio w jego obrębie. Znajdują się tutaj m. in. specjalistyczne szpitale, pijalnia wód, palmiarnia, muszla koncertowa czy Teatr Letni, a także bogato wyposażone tereny rekreacyjne.

W Parku Solankowym mieści się tężnia uzdrowiskowa – otwarta w 2001 roku. Jest to jedna z nielicznych obecnie tężni na terenie Europy. Jest to wysoka na 9 metrów długa konstrukcja wykonana w tarniny. Na szczyt tężni pompowana jest solanka, która wytwarza specyficzny aerozol. Jego wdychanie pomaga na wiele schorzeń układu oddechowego, obniża ciśnienie tętnicze oraz wzmacnia odporność. Na terenie miasta wydobywa się także dwa rodzaje wód. Mineralna „Inowrocławianka” dostępna jest w sklepach jako woda butelkowana, natomiast leczniczą wodę „Jadwiga” można spróbować jedynie w Pijalni Wód w Parku Solankowym. Pomaga m. in. w chorobach trzustki i wątroby.

Zabytki

Inowrocław to nie tylko uzdrowisko, ale także jedno z najstarszych polskich miast. Mimo dużych zniszczeń wojennych w mieście zachowały się do dzisiaj ciekawe przykłady dawnej architektury. Na początek warto zwiedzić okolice historycznego centrum, czyli rynek i okolice ul. Królowej Jadwigi. Koniecznie trzeba odwiedzić także zabytkowe kościoły, w tym kościół Imienia Najświętszej Marii Panny. Jest to romańska świątynia, której początki sięgają XII stulecia. Spłonął on jednak w latach 30. XIX stulecia, ale na szczęście odbudowano go na przełomie XIX i XX wieku. Zachowało się wiele dawnych elementów, w tym płaskorzeźby na zewnętrznych ścianach. Innym ważnym zabytkiem jest kościół pw. Świętego Mikołaja. Pochodzi on z końca XV stulecia, a każda kolejna rozbudowa dodawała do niego elementy charakterystyczne dla różnych stylów. Na terenie miasta znajdują się także zabytkowe domy i wille oraz obiekty użyteczności publicznej.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Do Inowrocławia każdego roku przyjeżdża ponad 30 tysięcy kuracjuszy, którzy chcą podreperować stan swojego zdrowia, korzystając z infrastruktury uzdrowiska. Jednak w mieście spotkać można także wielu turystów, którzy przyjechali, by pozwiedzać okolicę i samo miasto. Do dyspozycji turystów jest tu kilka hoteli o wysokiej klasie oraz inne obiekty noclegowe: motele, pokoje gościnne oraz pensjonaty. Większość z nich położona jest w centrum oraz w zachodniej części miasta w okolicach Parku Solankowego. Przy rezerwowaniu noclegów warto jednak wziąć pod uwagę wzmożony ruch na ulicy Stanisława Staszica, która jest drogą krajową. Jeśli zależy nam na większym spokoju, to powinniśmy szukać miejsca zakwaterowania trochę dalej. Wiele z obiektów znajduje się przy ul. Królowej Jadwigi i przy ul. Solankowej, które są głównymi ciągami pieszymi w mieście. Tam też można dobrze zjeść, bo wybór restauracji jest naprawdę duży. W większość interesujących miejsc można dostać się z centrum pieszo, ale w Inowrocławiu działa także dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej.

Rekreacja

Dla siebie ciekawą rozrywkę znajdą tutaj również fani aktywnego wypoczynku. W całym mieście powstaje obecnie sieć dróg rowerowych, którymi można będzie dojechać do najważniejszych atrakcji turystycznych i nie tylko. Fani dwóch kółek mogą korzystać z tras w Parku Solankowym. Wyznaczono tam Solankowe Trasy Rekreacyjne. Trasa rowerowa ma około 8 kilometrów długości, a w wielu miejscach znajdują się również parkingi rowerowe. Przy okazji wyznaczono także trasę nordic walking, bo sport ten cieszy się bardzo dużą popularnością wśród kuracjuszy. W Inowrocławiu znaleźć można także liczne obiekty sportowe – boiska, skatepark czy baseny.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Inowrocławiu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
7 ℃
min. -1 ℃
maks. 7 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
8 ℃
min. 1 ℃
maks. 10 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
6 ℃
min. 4 ℃
maks. 9 ℃
opady 4.59 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-03-22
8 ℃
min. 2 ℃
maks. 10 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!