Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu

Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu

Niewielki, ale niezwykle charakterystyczny kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny to jeden z najstarszych budynków sakralnych w regionie i najstarszy w samym Inowrocławiu. Od 2008 roku podniesiony do rangi bazyliki mniejszej stanowi nie tylko religijny i historyczny, ale również turystyczny punkt do obowiązkowego odwiedzenia podczas zwiedzania Inowrocławia.

Z dziejów kościoła

Datę powstania pierwszego kościelnego budynku przyjmuje się na końcówkę wieku XII lub nieco częściej na początek wieku XIII. Niezależnie jednak od tego kościół NMP w Inowrocławiu zbudowany jest w stylu romańskim, z wyraźnie zaznaczoną wieżą oraz tylną półkolistą apsydą przy prezbiterium. W założeniu architektonicznym kościół miał być trzynawowy, jednak ostatecznie pozostawiono tylko jedną nawę w głównym korpusie. Dopiero w kolejnych latach kościół rozbudowywano, dobudowano drugą wieżę na miejscu starej, która uległa znacznemu zniszczeniu, doposażono również wnętrze kościoła, nadając mu bardziej zdobniczy charakter podkreślający duże znaczenie tego obiektu dla kultu religijnego w mieście.

Niestety przez wiek XVIII oraz XIX kościół znacznie podupadł, a przyczyniły się do tego zarówno rozbiory, jak i skutki powstań narodowych, w wyniku których władze zaborcze podjęły decyzję o częściowym rozbiorze kościoła. Dopiero na samym początku XX wieku, w latach 1901-1902 nowy proboszcz parafii zdecydował się na odbudowę świątyni, jednak największe prace remontowe i restauracyjne wykonano dopiero pięćdziesiąt lat później. Kościół zyskał wtedy ostateczny kształt znany do dzisiaj. Świątynia charakteryzuje się ceglaną, kamienną bryłą zewnętrzną oraz wewnętrznym drewnianym stropem nad nawą główną i prezbiterium. W środku warto zwrócić uwagę na równomiernie rozłożone witraże na ścianach bocznych oraz bardzo minimalistyczne zdobienia tych ścian oraz prezbiterium.

Dla turystów

Kościół Najświętszej Maryi Panny jest użytkowanym stale kościołem parafialnym, regularnie odbywają się tu nabożeństwa religijne. Dostępny jest też dla turystów i znajduje się na liście turystycznego Szlaku Piastowskiego. Zwiedzanie jest darmowe, należy to jednak robić poza godzinami nabożeństw, najlepiej też uprzednio skontaktować się z kancelarią parafialną i uzgodnić termin (wymaganie konieczne przy większych grupach).

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu