Grzybowo

Grzybowo

Grzybowo jest jedną z najpopularniejszych wsi turystycznych w północnej Polsce. Słynie przede wszystkim z bliskości Morza Bałtyckiego.

Podstawowe informacje

Grzybowo było dawniej niemiecką wsią zwaną Gribow. Obecnie jest to letniskowa wieś w województwie zachodniopomorskim, a dokładniej w powiecie kołobrzeskim i gminie Kołobrzeg. 6 km na wschód od Grzybowa leży Kołobrzeg. Warto wiedzieć, że miejscowość ta leży we wschodniej części Wybrzeża Trzebiatowskiego. Według danych sprzed kilku lat na stałe jest tu zameldowanych około 1350 mieszkańców. Grzybowo jest również siedzibą leśnictwa. Znajduje się tu także sporo ośrodków wypoczynkowych, poczta, pensjonaty itd.

Co zobaczyć w Grzybowie?

Grzybowo ma swoje morskie kąpielisko, które rozciąga się na odległość około 700 metrów. Dzieli się ono na cztery odcinki strzeżonej plaży, z czego każdy obejmuje 100 metrów. Obecnie sezon kąpielowy trwa od połowy czerwca do początku września. Warto wiedzieć, że kąpielisko spełnia wytyczne ustalone przez Unię Europejską. Co ciekawe, między Grzybowem a Dźwirzynem znajduje się plaża naturystów.

Oprócz tego warto zobaczyć urokliwą rzymskokatolicką kaplicę filialną pod wezwaniem Matki Boskiej Licheńskiej. Jest ona stosunkowo młoda, bowiem wybudowano ją w 1984 roku. Z kolei Grzybowo należy do parafii Chrystusa Króla w Kostrzynie. Miejscowość ta jest związana z księżmi marianami, którzy prowadzą tu ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy. Oprócz tego we wsi powstał zbór Świeckiego Ruchu Misyjnego "Epifania". Co ciekawe, znajduje się tu również Gminny Klub Szachowy "Solny". Do Grzybowa szczególnie warto przyjechać w sierpniu, bowiem organizowany jest tu wówczas Jarmark Ceramiczny, który polega przede wszystkim na organizacji warsztatów ceramicznych, bednarskich, bębniarskich, czy plastycznych.

Komunikacja

Grzybowo wbrew pozorom nie jest wcale odcięte od świata, bowiem przechodzi przez nie droga powiatowa nr 3152Z. Łączy ona Kołobrzeg z drogą wojewódzką 109. Oprócz tego z Grzybowa wiedzie droga powiatowa nr 3301Z, której długość to 3 kilometry i prowadzi ona do Starego Borka. W Starym Borku znajduje się również przystanek kolejowy. Warto wiedzieć, że zatrzymują się tam pociągi jadące na trasie Szczecin-Kołobrzeg. Z kolei dworzec kolejowy mieści się w Kołobrzegu (7 kilometrów od Grzybowa). W Grzybowie znajdują się jednak przystanki autobusowe, na których zatrzymują się autobusy jadące przede wszystkim do Kołobrzegu. Warto również udać się na wycieczkę międzynarodowym szlakiem rowerowym, który wiedzie wokół Bałtyku i należy do sieci EuroVelo (EV10).

Przyroda w Grzybowie

Grzybowo słynie przede wszystkim z niezwykle urokliwej przyrody. Południe wsi porasta las sosnowo-olchowy, natomiast północ porośnięta jest pasem nadmorskiego lasu. Warto wiedzieć, że na dawnym ewangelickim cmentarzu między ulicą Kołobrzeską a Cichą rośnie kilka szypułkowych dębów, które mają status pomników przyrody.

Obszar Grzybowa częściowo należy do rejonu chronionego krajobrazu w ramach Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Pas ten słynie z wydm oraz roślinności halofilnej. Oprócz tego ogromną atrakcją jest wybrzeże klifowe i jezioro Jamno. Z kolei zachód i północ Grzybowa jest otoczona przez Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski, który jest obszarem ochronnym siedlisk w ramach programu Natura 2000. Występuje tu aż siedemnaście siedlisk przyrodniczych np. lasy łęgowe, grąd subatlantycki Właśnie tu podziwiać można między innymi mikołajka nadmorskiego. Kolejnym ciekawym pod względem przyrodniczym miejscem jest obszar ochrony ptaków "Wybrzeże Trzebiatowskie", który znajduje się na zachód od wsi. Żyje tu 35 gatunków dziko żyjących ptaków, np. kormoran czarny.

Okolice Grzybowa

Będąc w Grzybowie, koniecznie trzeba odwiedzić Kołobrzeg. Dawniej miasto to funkcjonowało jako twierdza. Do dziś zresztą o zachodzie słońca usłyszeć tu można wystrzał z siedemnastowiecznej armaty. Sporo fortyfikacji przetrwało do obecnych czasów. Warto wiedzieć, że na terenie tak zwanego Wilczego Fortu zbudowano amfiteatr, w którym organizowanych jest sporo różnych imprez, festiwalów itd. Koniecznie trzeba także odwiedzić dawny fort Ujście, bowiem powstała tam kawiarnia, w której odbywają się imprezy morskich wilków. Warto chociaż raz wziąć w czymś takim udział, gdyż jest to niezapomniane przeżycie. Godne uwagi jest także Muzeum Miasta, w którym znajduje się kolekcja metrologiczna, jedna z nielicznych takich w Polsce. Można podziwiać tu przedmioty, które niegdyś służyły do mierzenia oraz ważenia. Warto również udać się na spacer po kołobrzeskiej starówce, którą odbudowywano w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Starówka nie straciła jednak swojego dawnego charakteru, a wiele kamieniczek jest stylizowanych na minione wieki. Oprócz tego miasto pełni rolę uzdrowiskową. Leczy się tu przede wszystkim choroby układu oddechowego. Z kolei nieopodal miasta znajduje się lotnisko w Bagiczu, które oferuje np. loty motolotnią, dzięki którym można podziwiać nadmorski krajobraz w pełnej okazałości.

Obiekty noclegowe i restauracyjne

Wybierając się do Grzybowa, nie trzeba obawiać się o brak komfortowych miejsc noclegowych. Warto jednak rozejrzeć się już wcześniej za jakimś noclegiem, aby później nie denerwować się i nie musieć decydować się na taki nocleg, jaki został. Godne zastanowienia są np. domki turystyczne, które są idealne na wypady z grupą przyjaciół lub całą rodziną. Będąc w takim domku, nie będziemy przeszkadzać innym wczasowiczom, możemy grillować itd. Oczywiście znajduje się tu także sporo pensjonatów.

Jeśli chodzi o restauracje to bardzo dobre jedzenie oferuje Róża Wiatrów, ale turyści chętnie odwiedzają także klimatyczny Bar Katarzynka i restaurację Pauzylipon. Warto odwiedzić także restaurację Relax. Przed wyjazdem można zapoznać się z opiniami o tych miejscach, aby wybrać takie, które są najbardziej godne zaufania według nas.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Grzybowie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
19 ℃
min. 13 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
17 ℃
min. 13 ℃
maks. 18 ℃
opady 5.21 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
15 ℃
min. 12 ℃
maks. 15 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-05-25
19 ℃
min. 11 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!