Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ratusz Miejski w Kołobrzegu

Noclegi w pobliżu Ratusza Miejskiego w Kołobrzegu

Ratusz Miejski w Kołobrzegu

Ratusz w Kołobrzegu jest to zabytkowa budowla, która znajduje się w centrum miasta. Został on zbudowany początkiem lat 80-tych w stylu neogotyckim. Wcześniej w tym miejscu stał średniowieczny ratusz, który został zniszczony w 1807 roku po oblężeniu miasta. Obecnie mieści się tam Urząd Stanu Cywilnego, Galeria Sztuki Współczesnej, Punkt Informacji Turystycznej, kawiarnia oraz klub muzyczny. Co ciekawe codziennie o godzinach: 09:00, 15:00 oraz 18:00 z ratusza grany jest hejnał miejski.

Historia kołobrzeskiego ratusza

Pierwsza budowla, która miała pełnić funkcję ratusza stanęła w Kołobrzegu w 1380 roku. Był to pokaźnych rozmiarów budynek, który zdobiły liczne rozety, fryzy i inne dekoracje tworzące razem dzieło o niezwykłym charakterze. Ratusz przez wiele stuleci świadczył o sile i ambicji mieszkańców, zdobił miasto i był dumą całego Kołobrzegu. Po oblężeniu miasta na początku XVIII wieku ratusz uległ praktycznie całkowitemu zniszczeniu. W tym też okresie zapadła decyzja o rozbiórce budynku. Po kilku latach miasto zdecydowało się na postawienie w miejscu starej budowli nowego ratusza, który stoi do dnia dzisiejszego. Budowla ta została zaprojektowana przez Karola Fryderyka Schinkla – znanego architekta.

Wygląd

Budowla swoim wyglądem przypomina średniowieczny zamek. Posiada wiele kondygnacji i zbudowana została w kształcie litery C. Ratusz posiada otwarty dziedziniec, na którym stoi obecnie trybuna honorowa. Posiada wieże i blanki świadczące o charakterze obronnym budynku. W ten sposób architekt ukazał militarną historię Kołobrzegu. Ratusz ma wieżę zegarową, a samą wieżę zdobią wizerunki herbów miejskich. Zabytkowy zegar w 2014 roku powieszony został w muzeum Partia Colbergiensis w Kołobrzegu i stanowi tam swoistą atrakcję.

Ratusz jest niezwykłą wizytówką miasta i jest cennym zabytkiem historii. Zwiedzając ratusz warto pamiętać o obejściu wszystkich jego pomieszczeń i podziwianiu architektonicznych wspaniałości. W piwnicach ratusza znajduje się ciekawa kawiarnia muzyczna, która jest bardzo klimatycznym miejscem spotkań mieszkańców i turystów.

Polecane obiekty w pobliżu Ratusza Miejskiego w Kołobrzegu